מסלול טיול ברמת השופט ויער הזורע

 #12 יוני 2015     שטח   

הזורעים ברינה בכיף יסנגלו-

מסלול טיול ברמת השופט ויער הזורע

 

  

הקיץ הגיע וזה זמן מצוין לצאת לטיול מהנה בין הגבעות העגלגלות של רמת השופט ויער הזורע, הכולל מפגשים מרעננים ורטובים בתחילתו, במהלכו ובסופו של המסלול הנע על גבי סינגלים זורמים מול נופים מרהיבים.

נתבסס על רשת הסינגלים שהקימה קק"ל באזור עין השופט / הזורע - שתי לולאות, צהובה וכחולה, המשתלבות יחדיו ומאפשרות מגוון מסלולים באורכים שונים, תוך שהן חושפות אותנו לנופים הנהדרים של האזור ולפינות חמד המסתתרות עמוק בתוככי היער.

אזור רמות מנשה, בו נרכב החודש, מהווה את אחת מפנינות הטבע של ארצנו. מסלע הקירטון הרך מכתיב גבעות עגלגלות, בניהן מתפתלים ערוצי נחלים, חלקם זורמים כל השנה. יערות אלונים טבעיים כיסו בעבר את הגבעות, אולם כיום רק מקצתם נותרו ואליהם הצטרפו יערות נטועים, שדות ומטעים המספקים תוואי נוף מגוון ומרתק.

בערוצי הנחלים גדלים קנים, שיחי פטל קדוש והרדוף, ואף עצי ערבה מחודדת והאולמוס השעיר הנדיר במקומותינו. ביערות נמצא אורנים, אקליפטוסים, ועצי צפצפה. הקיסוס ה"זולג" מחלק מן העצים מעניק ליערות תחושה של מקומות רחוקים.

פרט מעניין נוסף לגבי אזור הרכיבה שלנו הוא שרובו שייך למרחב הביוספרי של רמת מנשה. בבסיסו של רעיון המרחב הביוספרי עומד עקרון הקיימות – בני אדם החיים במרחב בשילוב עם הטבע ומנצלים את משאבי הטבע בצורה המשמרת את משאבי הטבע כך שישמשו גם את הדורות הבאים. אין זה אומר חזרה לחיים במערות, אלא המשך התפתחות ופיתוח תוך שימור ערכי הטבע והמורשת כך שגם בנינו ובני בנינו יזכו ליהנות מהם. אמן לכך!

 
  

הנתונים הבסיסיים

מרחק: 25 ק"מ
זמן: 2-4 שעות
קושי פיזי: בינוני
קושי טכני: קל-בינוני
קושי ניווט: קל
טיפוס כולל: 400 מ' אנכיים
מפה: מפת שבילנט – "רמות מנשה - מזרח".
מעגלי: כן.
GPS: קבצי GPS כאן  .
הגעה לנקודת המוצא: נקודת המוצא הינה בחניית "3 המשאלות" בכניסה לקיבוץ הזורע. מכביש 66 פונים לכיוון קיבוץ הזורע, ומיד נכנסים שמאלה לחניון. (וויז: "שלוש המשאלות הזורע")
 
זהירות: הרחצה במעיינות לא מוסדרים בטבע עלולה להיות מסוכנת מאוד. הכניסה למים באחריות המתרחץ בלבד! 

 

יוצאים לדרך

נצא ממגרש החניה ונרכב בכביש לתוך קיבוץ הזורע. בצומת הראשון נפנה שמאלה ובצומת הבא ימינה לטיפוס בכביש, בו נמשיך ישר כשהוא מתעקל שמאלה ואז ימינה, חוצה צמתים ועושה את דרכו אל מעל היישוב. נשים לב שאנחנו על סימון שבילים בצבע ספק אדום ספק כתום, אתו נפנה לדרך הפונה שמאלה מן הכביש, יורדת בתלילות, עוברת גדר ולאחר מכן פונה ימינה להמשך ירידה, ואז שמאלה לתוך סינגל המוביל אותנו אל נחל השופט (1).


 


רכיבה רגועה בין שדות להרים
 

נהנה מהנחל הזורם, נראה מערה משמאלנו ונעלה על שביל הולכי הרגל המסודר בגשרון מעל המים. נשים לב שזהו אזור בו מצויים מטיילים רגליים ומפקנקים רבים, נזהר בקרבתם וניתן להם את זכות הקדימה. בצומת השבילים נמשיך ישר בעלייה אל היציאה לכביש הגישה, שם נפנה ימינה ומיד שמאלה אל תוך עין חשרת (עין אמי) (2) . במקום זה נחזה בבריכה רדודה על משטח הסלע ובה שוחים מספר דגים, המוזנת מנקבה המסותתת בצורה המזכירה מערת קבורה. שמו העברי של המעיין, "חשרת", מציין את מקבץ הנקבות השונות המזינות אותו, כשהארוכה בהן באורך של 27 מטרים.


 


עין חשרת
 

מן המעיין נרכב בשביל המקביל לכביש בכיוון דרום מערב (שמאלה מהכניסה שלנו למתחם המעיין) עד שנשפך לכביש, נמשיך בו עוד קצת, נפנה שמאלה ונראה את סימון הטבעת הצהובה של שביל האופניים עין השופט הזורע – "טיפה" בצבע צהוב, עם רוכב אופניים בשחור בתוכה, כאשר השפיץ של הטיפה מצביע לכיוון התנועה. נחצה את השקע ונפנה שמאלה לפי השילוט אל תוך הסינגל, אחריו נעקוב ב-9 הקילומטרים הבאים (3).


 
 

השביל סובב את גבעת משעול, תחילה בסינגל, אח"כ על דרך הכורכר שלצדו, ואז חזרה בסינגל, עד שהוא יוצא לכביש בו פונים שמאלה לחציה רטובה של נחל השופט, ושוב שמאלה לטיפוס ארוך בדרך כורכר על שלוחה צפונית של הר גחר, כשהנופים המרהיבים לכיוון נחל השופט, עמק השלום, יוקנעם עילית, הכרמל ולבסוף גם עמק יזרעאל מצדיקים את המאמץ, ואף מעבר לכך. 2 ק"מ לאחר שחצינו את נחל השופט נגיע לנקודת מנוחה ותצפית (4). זהו מצפור לזכרו של רמי יפה, מטייל אופניים מושבע, שהיטיב לתאר את יופיו של הטבע בו רכב בהגיגים אותם פרסם בפורומים טרם נהרג בתאונת מסוק.


 


חציה רטובה של נחל השופט
 

בהמשך, השביל הופך שוב לסינגל החוצה את הר גחר מצפון לדרום ומספק שפע יופי מחמם לב וזרימה משפריצת אדרנלין. לאחר מפגש עם כביש חוצה הפארק הסינגל משתלב עם הטבעת הכחולה, ולאחר 1100 מ' מגיע הפיצול בין השבילים, בו אנו נבחר להמשיך שמאלה בכחול (5).


 
 

קטע קצר בירידה בכביש יתחלף בפניה ימינה לעלייה מאתגרת ומתפתלת בסינגל בתוך היער, ואז יציאה לעוד קטע סינגל נהדר מול הנוף הפתוח, עוד קצת דאבל ואז שוב סינגל מהנה בתוך היער המסתיים לבסוף בירידה ארוכה ומשובחה אל מפגש דרכים (6).

נפנה ימינה עם סימון השביל הכחול, אבל כשהוא פונה שוב ימינה להמשך סינגל נעזוב אותו ונמשיך בעלייה בדאבל, רק על מנת לפגוש שוב את המשכו של הכחול כעבור 400 מ'. נפנה שמאלה אל תוך הסינגל לעוד קטע מהנה במיוחד הטס בירידה בין העצים כשמשמאלנו לפרקים תהום קטנה.


 
 

חציית נחל רטובה, סמוך לעין שכר, ואנו ממשיכים עם הסימון הכחול לעוד טיפוס נאה לכיוון הר קיפוד. שיטוטים מסונגלים סמוך לראש ההר, והנה אנו כבר בבונבוניירה של המסלול – ירידה טכנית מרגשת אל מול נופי עמק יזרעאל הכוללת חבילת זמן אוויר בלתי מוגבלת לכל רוכב. בשלב מסוים הסינגל נשפך לדאבל איתו נמשיך לגלוש מטה עד סמוך לכביש 66 (7).

נפנה שמאלה להמשך השביל הכחול בסינגל בין השיחים והעצים מעל הכביש ונגיע אל כביש פארק פנימי, אתו נמשיך ישר. הסימון הכחול פונה שמאלה אך אנו ממשיכים בכביש צפונה. כשנראה מולנו את הכניסה לפארק מכביש 66, נפנה שמאלה אל כביש (עם שלט "אין כניסה"), ולאחר 300 מ' נוספים נפנה ימינה לדאבל ומיד שוב ימינה בין השיחים אל פינת חמד קטנה (8).


 
 

הגענו אל עין זוריק. מבחוץ יחזו עינינו הלא מתפעלות במבנה בטון פשוט ובצד שמאל שלו (הצד המזרחי), צמוד לאדמה, חור קטן ולא מבטיח בקיר הבטון. אל תתנו למראה החיצוני להטעות אתכם – בפנים מסתתרת בריכה גדולה ועמוקה של מים זכים, פרס על הרכיבה הארוכה בחום הקיצי.


 


שמח בבריכה התת-קרקעית של עין זוריק
 

לכשנסיים נחזור אל הכביש ונמשיך לרכב בו צפונה. כשנראה גשרון מצד שמאל נעבור לידו אל כביש בתוך קיבוץ הזורע, בו נפנה ימינה ולאחר מכן שמאלה, לאורך המפעלים והכלים החקלאיים, עד לכביש הכניסה לקיבוץ, שם נפנה ימינה ונחזור למכוניות. 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם