ריש לקיש והושעיה

 #13 יולי 2015     שטח   
ריש לקיש והושעיה

 

 

 
מרחב הסינגלים של אלון הגליל, הידוע גם כ"יערות נחל ציפורי" הפך זה מכבר לפארק רכיבה עצום, אשר לא היה מבייש אף פארק בעולם, עם למעלה מ-110 קילומטרים של סינגלים ביערות הסביבה, וכעת גם פאמפ-טראק מדליק בתוך היער, סמוך למרכז השטח אלון הגליל.
המבנה המשתלב של מסלולי הסינגלים מאפשרים אינספור וריאציות בשלל אורכים שונים, החל מגרסאות למתחילים ומשפחות, וכלה במסלולים אינסופיים לטוחני קילומטרים עם סכין בין השיניים. בגיליון זה נמליץ על אחת הווריאציות המהנות יותר, הכוללת סינגלים זורמים במעמקי היער, נופים פתוחים לכל הכיוונים, עליות מטלטלות ריאות וירידות משקשקות קסדות, ובצד, גם כמה עתיקות מרשימות.
נצא לדרך ממרכז השטח באלון הגליל, נתחבר לסינגל ריש לקיש, נרכב את מחציתו, נתחבר לסינגל הושעיה עליו נקיף את היישוב הושעיה, ואז נשתלב חזרה בריש לקיש ונחזור עד לאלון הגליל. מי שמעוניין במעט פחות מאמץ יוכל לוותר על הסיבוב בהושעיה ובכך לחסוך כ-7 ק"מ מן המסלול.
אבל לפני שנצא לדרך, לא נשאיר אתכם בלי תשובה לשאלה שבוודאי מקננת בראשכם – וואט דה !$#*& איז ריש לקיש? ובכן מסתבר ש"ריש לקיש" הוא רבי שמעון בן לקיש, פוסק חשוב מן הדור השני של האמוראים, תלמיד ועמית של רבי יוחנן. לפי האמונה נולד הרב בן לקיש בציפורי הסמוכה, ולכבודו קראו למצפה על ראש הגבעה סביבה סובב הסינגל "מצפה ריש לקיש", ומצפה זה, בתורו, הוא שהעניק את שמו לסינגל.
לאורך הדרך נשים לב לשילוט בשטח – לאורך רובה השילוט הינו "טיפה" מצוירת על סלע, עם רוכב אופניים בתוכה, ולרוב על רקע צהוב, כאשר השפיץ של הטיפה מצביע על כיוון התנועה להמשך הסינגל. כמו כן, בצמתים המרכזיים ישנם עמודי עץ ועליהם שילוט עם שמות הסינגלים או היעדים. 
 
 


 הנתונים הבסיסיים

מרחק: 34 ק"מ (27 ללא הושעיה)
זמן: 3-4 שעות
קושי פיזי: בינוני
קושי טכני: קל-בינוני
קושי ניווט: קל
טיפוס כולל: 500 מ' אנכיים (350 ללא הושעיה)
מפה: מפת שבילנט – "גליל תחתון – מערב" או "יערות נחל ציפורי".
מעגלי: כן.
GPS: קבצי GPS .
הגעה לנקודת המוצא: נקודת המוצא הינה במרכז שטח אלון הגליל. ניסע צפונה בכביש 77 ונרד ממנו במחלף המוביל. נפנה שמאלה (מערבה) לכביש 79 ולאחר מכן שוב שמאלה לכיוון אלון הגליל. בראש העלייה, לפני הכניסה ליישוב עצמו, נפנה ימינה ולאחר כ-150 מ' נפנה שמאלה אל מרכז השטח ונחנה. (וויז: "מרכז שטח אלון הגליל")
 
 
 
 
 
 

______________________________________________________________________________________________________________________________


יוצאים לדרך

ממרכז השטח אלון הגליל נחזור בכביש המוביל לכניסה ליישוב, נחצה אותו ונמשיך ישר, ונשתלב מיד ימינה, עם סינגל אלון הגליל, אך תוך 500 מ' מחציית הכביש כבר נגיע לפיצול בסינגל, בו נעזוב אותו ונפנה שמאלה עם השילוט לסינגל ריש לקיש (1). לאחר ירידה מהירה ומהנה אנחנו נשפכים לדאבל ועוקבים אחרי הסימון המעביר אותנו מתחת לכביש 79 ומיד לאחר מכן מתחת לכביש 77. עוד רכיבה קצרה בסינגל ונפגוש את סינגל ריש לקיש (2). נפנה שמאלה ונתחיל לרכב עם הסינגל הזורם, תחילה בתוך היער, במקביל לכביש 77, ואז במעלה דאבל המטפס לכיוון גבעת ריש לקיש, וחזרה לתוך סינגל המקיף את הגבעה. אם נפתח עיניים נוכל להבחין בכל מני שרידים מעניינים לאורך הדרך, כמו מערת קבורה סמוך לעיקול בקטע טיפוס.


 
 


הירידה לעמק מצידה השני של הגבעה מהנה ביותר, עם מספר נקודות המאפשרות ניתוק שני הגלגלים מן העפר לחובבי הריחוף. נשים לב לאלמנט חדש בסינגל – לפני מספר קטעים טכניים בשביל ישנו פיצול עם חץ אדום לקטע המקורי, וחץ ירוק לקטע מקביל ידידותי יותר לרוכבים הרגועים. בחרו את המתאים לכם.
נזרום אל גבעונת בצד השני, אך נמשיך במגמת ירידה משובחת, כשלאחר קטע שטוח יחסית נוכל להבחין מימין בחפירות ארכיאולוגיות (3).  לבסוף נרד אל בין השדות בעמק ובמהרה נתחיל לטפס שוב, כששוב, אם נפתח את העיניים נוכל להבחין בשקתות, גתות ועוד שלל עתיקות. שוב נגלוש מטה, קטע קצר בדאבל בין השדות וחזרה לסינגל. 1.2 ק"מ נוספים ונפגוש כביש ישן וצר ובו פיצול (4).
כאן נפנה שמאלה לסיבוב בסינגל הושעיה המקיף, הפתעה הפתעה, את היישוב הושעיה. המעוניינים לקצר יפנו ימינה להמשך סינגל ריש לקיש. נרכב דרום מזרחה, תחילה בדאבל ואח"כ בסינגל המטפס להנאתו אל מול הנוף הפתוח. לאחר עיקול חד בשביל נבחין בעץ ולמרגלותיו ספסל אל מול הנוף הפתוח. מקום מצוין להפסקת קפה או חטיף אנרגיה (5). 

 
 


בלית ברירה נעמיס שוב את ישבנינו על האוכף הקשיח ונמשיך בטיפוס, עד לאוכף מאחורי היישוב, שם השביל פונה חזרה צפון מערבה ופוצח בקטע מהנה בירידה, המסתיים לבסוף בדאבל. הדאבל יוביל אותנו במקביל לגדר היישוב, עד שלבסוף נסתער שוב אל תוך היער רכובים על גבי סינגל ארוך ומהנה במגמת ירידה. 
נחצה את כביש הגישה להושעיה ונמשיך לסנגל בשטח החצי פתוח, נפגוש שוב עמדת מנוחה מסודרת, במרכזה שולחן קק"ל ו"טריבונות" סלע חצובות, וסביבה מגוון מתקנים חקלאיים עתיקים חצובים בסלע, נמשיך הלאה ובמהרה השביל ייראה לנו מוכר – חזרנו אל שביל ריש לקיש ואחרי רכיבה קצרה נגיע שוב לפיצול בין הסינגלים (4).

 


 

כעת נפנה ימינה להמשך סינגל ריש לקיש, דרך מטע זיתים, שטח פתוח נופי וכמה אלמנטים מבריקים, ולאחר 1900 מ' נבחין במבנה אבן עתיק משמאל ונפנה אליו (עם סימון שביל ישראל) (6). זהו קבר יהודה נשיאה, נשיא הסנהדרין בציפורי, מאמוראי ארץ ישראל שהיה ממלמדיו של ריש לקיש. המילה "נשיאה" הינה "הנשיא" בארמית, וככל הנראה הוא נקרא כך על מנת להבדילו מסבו, רבי יהודה הנשיא, לו יוחס בעבר קבר זה. מבנה הקבר צנוע יחסית וכולל אולם קטן אליו נוכל להיכנס.


 נחזור לסינגל ונהנה מקטע שטוח עם מספר ירידות, לפני שנתחיל בטיפוס ארוך אל מול הנופים הכוללים את גבעת ריש לקיש ובריכות המים שלמרגלותיה. 2 ק"מ לאחר הקבר נגיע לעמדת תצפית מקסימה ובה ספסל למרגלות עץ גדול – הזדמנות נוספת להפסקה איכותית (7).


 
 
העלייה עדיין לא הסתיימה, אך לא רק שהנופים וההנאה מן הרכיבה ישכיחו מאתנו אותה, הרי שלאחר 1900 מ', עם הכניסה מחדש ליער, נהדק חגורות ונכנס לאחד מקטעי הסינגלים המשובחים שרכבתם בהם – שילוב של ירידה מהירה, סוויצ'בקים צפופים ומוגבהים וקק"ליות (תלוליות נמוכות החוצות את השביל). תענוג!


 
נמשיך עם הסינגל אל העמק, נקיף שדה ונגיע לצומת סינגלים (8). לאחר עוד סינגל קצר, וקטע ארוך בדאבלים לאורך כביש 79 הסינגל נפרד מהם צפונה, ומגיע לצומת סינגלים  - אותו צומת בו פגשנו את סינגל ריש לקיש בתחילת הרכיבה (2). הפעם נפנה שמאלה ונחזור על עקבותינו אל מרכז השטח אלון הגליל.


 


 

סיימנו את הטיול. יש לכם עוד מרץ? כנסו לפאמפ טראק המדליק ביער הסמוך. אם, כפי שיותר סביר ביום קיצי, אתם מותשים וחם לכם, ארטיק ושתיה קרה במרכז השטח יתאימו הרבה יותר...
 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם