we:Tip הישרדות יד-שניה

 
 
we:Tip  הישרדות יד-שניה 
 
סדרת מאמרים קצרה בהם נשתף את חכמת המעטים שלנו כדי לעזור לכם בהתמודדות עם נושאים הרי גורל לא קריטיים.
 והפעם: איך לשרוד את מכירת הבונבוניירה בשוק היד-שניה האכזר


 
 

*מדריך זה נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועד לנשים וגברים כאחד.
 
אז זהו, ההחלטה נפלה! אתה ממשיך הלאה לחלום הבא וכל מה שנשאר כדי לכסות על חלק מההוצאות הוא למכור את האופניים שהביאו אותך עד הלום. אם מדובר באופני כניסה או אופניים שרכשת משומשים, אשריך, קנית בזול ותמכור בזול. אבל (!!) אם מדובר באופניים שהשקעת בהם את כיסך ונשמתך, או חמור מזה, אופניים שמותגו ע"י היבואן הממולח כ"אופני בוטיק" יש מצב שתצא מהסיבוב הזה חבול ומותש - בקיצור שתה מים, לבש מיגון מלא וצא לדרך מצויד בטובי הטיפים שמצאנו.
 

1. בשלב ראשון, שמור על הפצה מצומצמת, תמונה הכוללת תיאור קצר תספיק להפצת וואטסאפ / פייסבוק בין חברים ובד"כ יעלה מולך אדם רציני (או חבר של רציני).
 

2. עבר שבוע ולא התקדמת במגעים פנימיים? פרסם בלוחות ייעודיים הפונים לרוכבים מנוסים ולא בלוחות יד-שניה המפרסמים אופניים לצד טוסטר משולשים, כך תחסוך לא מעט שיחות ממי שמחפשאופני תקציב לבר-מצווה ואהב את הצבע של הכידון.


3. בגוף המודעה פרט את כל החלקים היקרים לכיסך ושמור על הגינות מלאה בתיאור מצב האופניים, העלה תמונה או תמונות של האופניים במצב סטטי (דרופ הסלע במנרה הוא דוגמא לתמונה דינמית) והיה ברור לגביי המחיר המבוקש, אם ציינת שאתה גמיש פתחת חזית של יצירתיות הזויה.


4. עכשיו נשאר רק לחכות לטלפון מהרוכש הפוטנציאלי הנבון? לא בדיוק… אם החבילה באמת טובה אתה צפוי למאות צפיות ועשרות טלפונים, רובם המכריע לא רלוונטיים בעליל. להלן רשימה קצרה של הטיפוסים הצפויים לפקוד את תיבת הדואר/ פייסבוק/ טלפון שלך, ושוב שתה מים, קח נשימה עמוקה ועטה עור של פיל כי זה עלול לכאוב:
 
הקומבינטור - הקומבינטור כבר לא ילד, יש לו ציוד משלו והוא מעוניין רק בשלדה, בבולם ובמעצור האחורי "את כל השאר כבר תמכור בקלות, קטן עליך אחי.." יגיד בטון של מבין עניין (שיודע שעדיף לא להיתקע עם ציוד עודף).
הצעתינו - אל תפסול על הסף, אבל העבר אותו למצב המתנה, לפחות עד שנוציא טיפים למכירת ציוד.
 
הצדיק - כל אמן שלו סוכר והוא מחפש לעשות מצווה (על חשבונך) לידידתו האפלטונית המחלקת מרק חם לעניים בבית-התמחוי. הפרוטה אמנם לא בכיסה אבל אם היו לה אופנים כאלה, ימתיק באוזניך, היא תכבוש כל פודיום אפשרי "אז אולי תבוא לקראתה? מה דעתך לחתוך את המחיר בחצי?".
הצעתינו - תודיע לו שאתה מוותר ושתרמת כבר במשרד.
 
המשפיל - פה מדובר בשילוב של מקצוענות וסאדו. המשפיל מגיע מרקע במתמטיקת שוק קשוחה קרי: חשוב על המחיר הכי נמוך שהיית מעז להציע... ועכשיו תחתוך לחצי! לאחר שתענה בנימוס שאתה לא מעוניין יתחיל פרק ב' במהלכו יפרט באוזניך מדוע "אתה צריך להבין שהשוק מת" ושאין סיכוי שתצליח למכור את הגרוטאה שלך המשודכת לערימת חלקים שחייבים החלפה.
הצעתנו - גם אם יש משהו בדבריו ואתה חי בסרט לגביי המחיר, שלח אותו לדרכו ועשה חישוב מחדש, אולי באמת קצת הפרזת... אם הוא מתעקש להמשיך לספר לך שהוא "עושה לך טובה שבכלל התקשר", תודיע לו שעל פחות מ X אתה מעדיף להשאיר את האופניים כגיבוי, זה בד"כ יוריד לו את החשק ואתה תמחה דמעה ותמשיך הלאה.
 
החלפן - מדובר בבחור נבון המנסה לראות אם יוכל לבצע שדרוג בלי ללכלך ידיו בשוק היד-שניה.
למרות שההודעה "מעוניין בהחלפה?"  מרתקת ומסקרנת בבסיסה, ההצעות שתקבל הם בד"כ הזויות על סף המעליבות "אחי, תאמין לי שהנומאד 26 שלי מרגישים לא פחות טוב מהברונסון קרבון שלך, ואני מוכן גם להוסיף אלף שקל כדי לסגור עסקה.. במזומן!".
הצעתנו - שלום שלום ואל תבוא לי בחלום.
 
הסקרן - מדובר בחובב אופניים המכור למודעות יד-שניה, לא תמיד הוא באמת בעמדת קנייה אבל הסקרנות אוכלת אותו. "מה הגיאומטריה? זווית הראש לא מפריעה בעליות? ומה בירידות?  מתי החלפת שרשרת? מה מצב הרפידות?", וכמובן השאלה האהובה "אז למה אתה מוכר?". הצעתינו - אם על אופניים של אלפי שקלים הבחור מציק בטלפון על מצב הרפידות, הוא לא מחפש לקנות, הוא מחפש לדבר עם מישהו על אופניים - וזה לא אתה, לא כרגע. ביי.
 
החבר הטלפוני - סיימת שיחה טובה עם רוכש פוטנציאלי ש"צריך לחשוב על זה", עוברות כמה שעות ומתקשר אדם נוסף שלשאלותיו מתלווה תחושה חזקה של דז'ה-וו.. זהו החבר הטלפוני שמנסה לאמת את הפרטים שנתת קודם וחשוב מזה ללחוץ עוד על המחיר.
הצעתנו - למרות הטקטיקה השקופה, שתף פעולה בחיוך ושמור על האמת שלך, הוא רק מנסה לעזור.
 
הזוג המוזר - הם יגיעו שניים, הקונה הנלהב שבד"כ משדרג וידידו הגורו, "האופניים עבדו, עבדו חזק" ימלמל הגורו מידי כמה דקות… לא יעזור אם תראה קבלה המוכיחה שהאופניים כמעט חדשים או תיעוד סטראבה המראה על רכיבות בירקון הסלול. "עבדו, עבדו חזק" יגיד ויתעקש שהשרשרת נראית בלויה.
הצעתנו - הצג את מרכולתך, הצע סיבוב קצר ושחרר את הזוג לדרכו, אם האופניים טובים המשדרג הנבון יחזור אליך.


 5. אם הזמן חולף והשיחות לא מגיעות, או אם הגיעו מים עד נפש, יתכן וזה זמן לפנות למקצוענים האמתיים בעסקת טרייד-אין בחנות. המקצוענים כבר ראו הכל וגם הבונבוניירה המבריקה שלך נראית בעיניהם כלא יותר מערימת צינורות מתכת ופלסטיק שצריך להעביר הלאה. יש מקרים בהם תצא מושפל עד עפר ויש מקרים בהם תקבל תמורה סבירה.
הצעתנו- בכל מקרה שנס מותניך, וזכור, זה לא אישי, זה רק ביזנס.
 
6.  זה עלול לקחת זמן אבל בד"כ זה קורה, יש קליק! הקונה שואל את השאלות הנכונות, מבין ויודע להעריך את הבייבי ולעיתים מודיע בהגינות שיהיה לו קשה לגייס את מלוא הסכום. מצד שני, הוא ישמח לקפוץ לסיבוב התרשמות קצר.
הצעתנו - לך על זה.. וברגע האמת, לך לקראתו במחיר, עסקה מוצלחת בשבילו טובה גם בשבילך.