פתיחת חוליית שחרור בשרשרת 10 הילוכים

 
WE:DIY
עשה זאת בעצמך! טיפים טכניים למאותגרים טכנית.

  
טיפ#1: פתיחת חוליית שחרור בשרשרת 10 הילוכים
 

אומרים שאפלטון קבע את המשפט "ההכרח הוא אם ההמצאה", אז אומרים...
אבל אם כבר מדברים על האמא, יש מי שיטען שמקגייור הוא כנראה האבא, כי הרי ידוע לכל ילד (שגדל בשנות השמונים) שאין כמעט בעיה מכנית שאי אפשר לתפעל באמצעות קצת כושר המצאה, מסטיק במצב טוב, אטבי נייר וקצת אפקטים זולים (כי בכל זאת בשנות השמונים לא היה תקציב לגרפיקה ממוחשבת, וגם אם היה תקציב, לך תעשה אפקט של מגדל בוער עם תואם איי‑בי‑אם)
 
רגע, איפה היינו? אה מקגייור. איזה מיילך...
אבל מול דימוי מעיל העור ותסרוקת הז'ונגלר עומדת האמת הכואבת וכשזה מגיע לתחזוקת אופניים הכרחית ואני רואה את עצמי בעיני רוחי כאותו מקגייור עז המבט הרי שהצצה חטופה במראה מגלה מישהו שיותר מזכיר את רונאלד מקדונלד. לא שיש רע בזה, במיוחד אם אתה ליצן, ולא אכפת לך שיש קצת גריז על הידיים, ומתחת לציפורניים ועל המכנס הארוך עם הנקודות הצבעוניות.


 
ובכל זאת, מפה לשם, אחריי שנים של התנסות בפירוק חלקיי אופניים (שחלקם אפילו הורכבו בחזרה!!), ונבירה באתרי אינטרנט, הצטברו אצלי ואצל כמה מחבריי הטובים כמה טיפים מגניבים בסגנון "עשה זאת במו ידיך", שמאפשרים בעזרת חפצים יום‑יומיים לתחזק, לחזק, לשדרג ולשפצר את מושא אהבתנו האפלטונית לזוגתנו הדו‑גלגלית.
 
בסדרת "מאמרים" זאת נסקור את הטובים שבהם, וכמובן שנשמח לעוד טיפים שלכם (חיבוקי).
 
אם כבר נגענו בפיסת נוסטלגיה, שמורה בליבי גם פינה חמה לחוליית השחרור המהיר בשרשרת שהצילה לכולנו רכיבות בימים הטובים בהם בקרנק היה חור ובקסטה 9 גלג"שים.. מאז התקדמנו לקסטות ושרשראות של עשרה ואף אחד‑עשר הילוכים, אך איפהשהו עם כל הקידמה הזאת משהו השתבש דווקא בחוליה החזקה, שמה השתנה ל"חוליית נעילת הכוח!" או "חוליית כוח המחץ!!" או "חוליית האינדורו!" וחמור מכך, היא הפכה מחוליית שחרור‑מהיר לחוליית שחרור‑על‑תנאי, והתנאי הוא שיש לך חבר מכאנופן או לפחות כלי ייעודי ויכולת טכנית לא מבוטלת.
 
פה בדיוק נכנס מדורינו‑למוגבלים‑טכנית לפעולה... עבור הקסם הבא נזדקק למצרכים הבאים:
 
אטב כביסה בניחוח עדין מהסוג שמופיע בתמונה.
פלייר בייתי.
זוג ידיים שמאליות (אפשר גם להסתדר עם אחת מכל סוג, לא בדקתי)
 
בתור התחלה נשחרר קצת את מתח השרשרת: ע"י תפעול הקלאץ' במעביר האחורי ו/או העברת השרשרת לגלג"ש הקטן ו/או הורדת השרשרת מהפלטות הקדמיות.
את האטב יש לפרק, את קפיץ המתכת שלו יש להרחיב קמעה, להשחילו משני צידי החוליה המהירה ("חוליית נעילת הכוח!!!"), לתפוס בקצותיו המשתלשלים בעזרת הפלייר הנאמן… ולכווץ...
 
אם עקבתם אחרי ההנחיות הרי שהחוליה הסוררת תשתחרר מיד ובקלילות.
אם לא עקבתם, יש קליפ בפסקול נוסטלגי שאמור לעזור, בהצלחה!
 
*חשוב לציין שפירוק חוליית כוח של שרשרת 11/10 הילוכים אינה מומלצת ע"י היצרן, שייעד אותה לשימוש חד‑פעמי בלבד... השימוש הרב פעמי באחריות המשתמש הרב פעמי.
לצפייה בסרטון הכתבה :
 


DIY    אילן כרמל   

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם