Shimano UNZEN Endurance U4E

Shimano UNZEN Endurance U4E
יבואן: DAA
נפח התיק מוצהר: 4 ליטרים
שקית מים: מסופק ללא שקית שתיה
מחיר: 489 שקלים 

 שנתיים אחרי שקיבל מיצוב אופנתי חדש, תחום האנדרו הוא עדיין התחום החם ביותר בעולם אופני ההרים. לכאורה נראה כי מירב אנרגיית הפיתוח של התעשייה מוקדשת לתחום אופנתי זה, הן בפיתוח דגמי אופניים העונים על הדרישות של הז'אנר ובעיקר בפיתוח מוצרים היקפיים ופרטי לבוש ייעודיים לתחום. שימנו ענק הציוד היפני הוא אחד מיצרנים שלקחו את האנדורו ממש ברצינות, והוא לא מפסיק להנפיק דגמי מערכות ייעודיים, פרטי לבוש והנעלה ייעודיים ולאחרונה תיק שתיה ייעודי שעומד בכל כללי הז'אנר. לפני כשנה וחצי פרסמנו מבחן בלעדי על ה- UNZENהחדש של שימנו, תיק שהציג תפיסה חדשה בנוגע למנשאי שתיה. כחלק מאבולוציית האנדורו הגיע תורו של דגם ה- Enduranceשל UNZEN. מנשא אנדרו ייעודי למתחרים קשוחים, מהירים ומאוד מעודכנים. מאפיינים כללים: 
התפיסה הכללית הרווחת בנוגע לציוד אנדורו, היא מקסימום יעילות במינימום משקל וגודל. כחלק מתפיסה זאת ה- UNZEN Endurance הוא תיק שתייה בעל ממדים ונפח כללי קטן מאוד. נפחו הכללי הוא בסה"כ  4 ליטרים והוא יכול להכיל שקית מים בנפח של לא יותר מ-2 ליטרים, (באנדורו כמו באנדורו, אם רוכבים, לא שותים...) אך כאמור מסופק ללא שקית. שיטת היישום של התיק על הגוף מבוססת שיטת ה-X של שימנו, כלומר זוג כתפיות המתחברות אחת לשנייה ללא רצועת מותן או רצועת חזה. במקרה של דגם האנדורנס, הכתפיות שמתחברות באבזם חיבור מהיר מתכתי, זוכות לתוספת  (אנדורו) מבורכת מאוד של אבזמי וולקרו, המאפשרים הידוק מהיר של הרצועות לפני קטעים מטלטלים, ו/או שחרור הכתפיות לפני קטעי עלייה צורכי חמצן ומרחיבי חזה.  התיק מבוסס על מערכת הגב  Accu-3D, מהותה היא שימוש בפנל גב יציב עשוי פולימר גמיש מצופה אריג רשת נושם אשר מתאים את צורתו לצורת הגב. גוף התיק עשוי אריג ניילון קליל וגמיש, הוא בנוי שני תאים עיקריים עם חלוקה פנימית ועוד מספר פיצ'רים ייעודיים לרוכב האנדורו המסוקס. בין היתר ניתן למצוא שם, תא גמיש לבקבוק איזוטוני, רצועות חיצוניות לקשירת מגינים, רתמת נשיאת קסדה וזוג אבזמי פלסטיק לקשירת הגגולס שהם לא בשימוש. בנוסף לזאת התיק מצויד במערכת מיתרים שתפקידם לצמצם את ממדי התיק ע"י דחיסת שקית השתייה. כמו כן הכתפיות מכילות תא עבור ג'ל, ואבזם לקיבוע משקפי השמש שמחלפים לגוגלס, ממש ארגונומיות יפנית במיטבה.
 בשימוש:
בגלל מבנה הרתמות הלא שגרתי, נדרשת התאמה מדויקת של התיק למימדי גופו של הרוכב. שימנו מציעים ממשק נוח מאוד לקביעת מיקום הכתפיות עי" שימוש בוולקרו ומיקומים מומלצים בתא השתייה, לאחר הניסיון עם ה- UNZEN הגדול, לקח לנו הפעם בדיוק דקה להגיע למיקום האופטימאלי.
 ככלל התיק מאוד קטן ולא מאפשר העמסת ציוד מיותר- שקית מים מלאה, משאבה קטנה, פנימית ספר, טול קיט וחטיף, את כל היתר תשאירו לתיק ה" לא אנדורו" שלכם. הגישה לתא המרכזי של התיק נעשית ע"י שני רוכסנים גדולים מצידי התיק, העמסת התיק וסידורו פחות פשוטה מהתיקים המסורתיים, אבל כאמור העמסת רצינית של ציוד לא תואמת את חוקי הפורמט. התיק "מתיישב" היטב על הגב גם כאשר השקית מלאה עד סופה (בכ"ז שני ליטר...), התיק לא מתעוות ומערכת הגב מבודדת את התכולה לחלוטין מהגוף. מערכת הכתפיות הייחודית מחלקת את משקל התיק באופן אופטימלי על הגב והתיק נשאר יציב לחלוטין בכל אתגר אנדורו מקובל. ב- UNZEN הגדול התלוננו על מחסור בחמצן בקטעים קיצוניים כתוצאה מלחץ של הכתפיות על בית החזה, אבל בדגם זה תוספת אבזמי הוולקרו פתרו לחלוטין את הבעיה- הידוק/ שחרור של שניה מבלי להוריד את התיק מהגב "מסדר" את התיק בדיוק לייעוד הספציפי (הדוק בירידות, רפוי בעליות). שלל "פיצרי האנדורו" כמו אבזמי הגוגלס ורתמת הקסדה, מאוד נחמדים, אבל יבואו לידי ביטוי בעיקר בתחרויות אנדורו אמתיות ופחות ברכיבת רגילות במסלולי האנדורו שלנו. אולם תא הבקבוק הייעודי ותוספת רצועות קשירה תמיד מועילות. 

סיכום:
גרסת האנדורו של ה- UNZENמאוד מהונדסת לייעוד הספציפי של תחרויות אנדורו, ככזאת היא נוחה במיוחד, קלת משקל ומאוד ממוקדת מטרה. אולם לשימוש "אנדורו" יום יומי שלא במסגרת תחרות, שכולל רכיבות ארוכות יותר ייתכן והתיק יהיה קטן וצפוף מידי. אני מצאתי אותו מתאים ונוח ביותר לרכיבות טכניות קצרות של עד שלוש שעות, או רכיבות ארוכות יותר המאפשרות תדלוק בדרך.יותר: חלוקת עומסים, נוחות, משקל ארגונומיה קיצונית.

פחות: העדר שקית, ממדים קטנים מידי.

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם