למה? כובע! מורה נבוכים לכיסוי ראש בסטייל


ב 25-26 לדצמבר יערך בפעם ה-21 פסטיבל ה Veolia Desert Challenge, אירוע הספורט שטח הגדול הוותיק והמשמעותי בישראל, שהיה אחד המנועים העיקריים להתפתחות תרבות האופניים המקומית עוד בימיו כסובב סדום לאופני הרים. יומיים של פסטיבל ספורט מדברי עם תחרויות אופניים, תחרויות ריצה, טיולי אופניים ופעילות לכל המשפחה.
 גם Veolia Desert Challenge בחרו השנה במגזין we:Ride לשמש כשותף העיתונות של אירוע השטח המוביל בישראל. אנחנו נהיה שם למענכם בסדרת כתבות הכנה לאירוע, בסיקור LIVE, בחוויות משתמש מהוקצעות של הכתבים החזקים והמסוקסים שלנו ובסיכומים עתירי תמונות וסרטונים אחרי האירוע.
לפרטים והרשמה מוזמנים להיכנס לאתר האירוע.


קבלו את הכתבה הראשונה בסדרה:
 
למה? כובע!

מורה נבוכים לכיסוי ראש בסטייל


 

 
 
חברות וחברים יקרים.
למרוצי ה-Challenge שאנו מארגנים (ה-Desert Challenge הנוכחי וה-Carmel Challenge הצפוני) יש היסטוריה של ראשוניות בדברים רבים. היינו מירוץ מרתון הזוגות הראשון בארץ, מירוץ עם מעל 500 משתתפים הראשון בארץ מאז התפיידות הסובבים הגדולים של שנות התשעים, ואז המירוץ הראשון עם מעל 1,000 רוכבים, המירוץ הראשון שחילק לכולם טי שירטים מעוצבים כהלכה, ואז המירוץ הראשון שחילק לכולם חולצות מנדפות, המירוץ הראשון עם הופעות מוזיקה חיות ואיכותיות (קרולינה, התקווה 6, גבע אלון, Lions of Zion ועוד), המירוץ הראשון עם ברזי בירה תוצרת הארץ ותוצרת חוץ ו-Beer Garden ועוד ועוד.
 

עד 2003 לא חייבו שימוש בקסדה בתחרויות אופניים…


 
 
השנה החלטנו לעצור לרגע עם החולצה המנדפת הקבועה שלנו, ולהחליף את השי למשתתף במשהו הרבה יותר סטייליסטי, משהו ייחודי לרוכבים ולא גנרי לספורטאים באשר הינם, שמשקף את ההיסטוריה והעבר ספורט ותרבות האופניים: כובע רכיבה, ידוע גם כ-Cycling Cap, ידוע גם כ-La Casquette 
פעם, כשלא ניתן היה לקנות סטייל בחנות.

 
 
זה לא סוד שרוב החולצות המנדפות שמחלקים ב-Desert Challenge ובאירועים אחרים כלל לא מגיעות לשימוש הולם אצל הלקוחות שלנו, שמעדיפים חולצות רכיבה מקצועיות ואיכותיות (שבת׳כלס עולות קצת יותר מדמי המשתתף באירוע). מאז שהחולצות שמחלקים כשי למשתתף הן מנדפות מפוליאסטר ולא רגילות מכותנה, אז גם השימוש המסורתי של סמרטוט לניגוב שמן מהשרשרת כבר לא כל כך עובד…
אז שוב אנחנו פה בשבילכם, עם כובע רכיבה שעוצב במיוחד לדרישותינו בגזרה ייחודית, עובי וגודל מצחייה ייחודיים, ובצבעים איך לומר, מדבריים.
 
 


מהו כובע רכיבה?
טוב, נו, מדובר על כובע בד קטנצ׳יק, שמקיף את הראש, עם גומי מאחור שלא יעוף ברוח, מבד כותנה דק, שמנדף זיעה בכיף ולא תופס מקום מתחת לקסדה, עם מצחייה קטנה וקשיחה בעלת שני מצבים: למעלה או למטה. המצחייה משמשת כנגד גשם או שמש, והיא קצרה יחסית כדי שלא תשמש כמעצור מול הרוח או תגרום לכובע להתעופף מהראש. ניתן לחבוש עם המצחייה מלפנים או מאחור, להגנת העורף מצריבת שמש.


 

ואפשר גם הפוך, להגן על העורף מהשמש.
 


הגזרה והבד של הכובע מאפשרים קיפול קל והכנסה לכיס מאחור ללא תפיסת נפח משמעותית.
עד 2003 קסדות לא היו פריט חובה בתחרויות אופניים - הייתם מאמינים?! - וכובעי רכיבה היו מה שראו חובבי רכיבה בכל העולם בתחרויות הגדולות על הקלאבסה של הגיבורים שלהם, אך מאז זהו פריט פרקטי מחד שעוזר להתמודד עם מזג האוויר ביחד עם הקסדה, ואפנתי מאידך שמהווה הצהרה לסגנון החיים ולספורט שלך off the bike
מישהי אמרה ״הצהרת אופנה״?
 

 
ולמה זה טוב?
קודם כל הכובע מרפרר (מלשון referance) עם העבר של הספורט שלנו. כל אלי הרכיבה בפנתאון של הספורט השתמשו ומשתמשים בכובעים כאלו: ברטלי, קופי, ג׳ימונדי, למונד, אולריך, פנטני, אינדורן וכמובן מרקס המלך. בימינו אפשר למנות את  לאנס והמילטון המסוממים, סאגן, קאבנדיש, טי. ג׳יי., אבנס, בונן, מת׳יוס ובעצם כולם. לדעת את העבר שלך הוא שלב הכרחי כדי לדעת לאן אתה הולך. כך טוענים לפחות. ואם כל השמות שצוינו לעיל לא אומרים לך כלום, אז היי, אתה מנותק מההיסטוריה של הספורט שלך. בלי שיפוטיות, רק אומרים.
 
קופי וברטלי. פעם העולם נחלק לשני מחנות: האוהדים של זה או של זה...
 חוץ מזה זה סטייל. זה סטייל כל כך גבוה ונחשב ומדויק ומגניב, שהיפסטריות והיפסטרים בכל ערי התרבות המרכזיות בעולם החלו לחבוש כובעים כאלו, בלי קשר הכרחי לרכיבה. ת׳כלס, לא בטוח שזו תופעה חיובית בכלל, אבל כאמור, בלי שיפוטיות, רק אומרים. 
ההיפסטרים בברוקלין גילו את הסטייל של כובע הרכיבה. באעסה.
 ברמה הפרקטית, הבאנו רוכב בלגי להסביר לתושבי הלבנט למה הוא לא יוצא לעולם לרכיבה ללא כובע רכיבה על הראש או בכיס. הבלגים כידוע הם גזע עליון בכל הקשור לאופניים (אדי מרקס), והם ויודעים דבר או שניים על רכיבה בתנאים קשים. הנה עיקרי דבריו של רוכב בלגי מקצוען שבחר להישאר בעילום שם (ותודה לרן מרגליות על השידוך) וישב איתנו לשיחה קצרה על ״למה? כובע!״:
 


אז למה? כובע!
 
חם ולח בחוץ?
הכובע סופג זיעה ומגן משמש! 
חם בחוץ. לוהט.


רטוב ובוצי בחוץ?
הכובע שומר על חום הראש והמצחייה מונעת מחתיכות בוץ לעוף לתוך העיניים!
 
אדי ״הקניבל״ מרקס, הרוכב המנצח ביותר בכל הזמנים מדגים רכיבה בתנאי קצה.
 


שמש לוהטת בחוץ?
הכובע יעזור לקרחת הארצישראלית כנגד צריבה מהשמש, ימנע סימני שיזוף מגוחכים על פדחת הרוכב דרך חרכי האוורור של הקסדה, ויספוג זיעה מציקה שללא הכובע הייתה זולגת לעיניים!
 
הייתם מאמינים שהאיש הזה זכה במדליית זהב באופני הרים בסידני 2000 (לצד ברונזה באטלנטה,
2 אליפויות עולם בקרוס קאנטרי, אחת בסייקלוקרוס ועוד מלא אליפויות אירופה ומקומות ראשונים בגביעי עולם)?
 גשום בחוץ? לא הבאת נרתיק אטום למים לטלפון הנייד?
עטוף אותו בכובע!
 
סנייפס מפרסם שלדות של Time.
 הבאת כריך טרי-טרי לרכיבה ואכלת רק חצי?
עטוף את החצי השני בכובע הרכיבה!
 
סנייפס מפרסם את קולנגו...
 


המשקפיים מלאי אדים או טיפות זיעה?
נגב אותם בעזרת כובע הבד שבכיס!
 
אז חשבתם שפנטני רכב רק עם בנדנה ולכן נקרא ״הפיראט״. אז חשבתם.
 
עצרת בבית קפה לאיזה אספרסו כפול ומאפה חם וה-Helmet Hair שלך גורם לך להיראות כמו תחת (ויש מלא עלמי/ות חן מסביב)?
שים ת׳כובע על הראש ולפתע אתה cool as it gets.
 
אז נכון שקאדל אוונס רואה את פרומי בצהוב בעיתון, אבל היי, לפחות הוא נראה צונן (cool)
 מי חובש כובעים כאלו?
חוץ מאור כחלון ומקן בדמי הישראלים, ומנימי שלנו, כל המי ומי של עולמות הרכיבה (הרים, כביש, סייקלוקרוס, עיר, פיקסי, סינגלספיד) לובשים את הכובעים האלו, וגם מובילי דעה מעולמות אחרים כמו ווסלי סנייפס מהסרט ״גברים לבנים לא יכולים לקפוץ״ או רובין וויליאמס אללה ירחמו, שהיה חובב רכיבה אדוק וידוע וגם חבר של ההוא, המסומם מטקסס.
יש כאלו שחושבים שכובע הרכיבה שלנו נראה טפשי, שלא לומר מגוחך, שלא לומר מטומטם. הם יגידו לך שלא ילבשו כובע כזה בחיים, בטח לא בפומבי או מחוץ לרכיבה.
מזכיר לכם משהו?
״לא הייתי לובש טייטס כזה בפומבי״. ״לא מבין איך אתם מגלחים רגליים״. יצא לכם לפגוש או להכיר אנשים שעונדים, ובגאון, את שעון ה-Garmin/Polar/Suunto שלהם כהצהרה או את משקפי ה-Spy/Oakley/Rudy/Smith שלהם גם מחוץ לרכיבה?
אז זהו, שלנו יצא… ואנחנו אוהבים את זה ומוקירים את זה. בעינינו זו עוד הוכחה לקיומה של תרבות רכיבה, כן-כן, אצלנו בארץ. ואת כובע הרכיבה הזה, אולי הראשון מתוך רבים שתאספו בדרך, תלבשו אתם הרוכבות והרוכבים, כי הוא של השבט שלכם.

 


יאללה, תמונות טריוויה: 
הכי ידוע, הכי מפורסם, הכי משפיע ופעם גם הכי עשיר.


 
 
לשעבר אלוף עולם. בלגי. מגדולי הקלאסיקנים ever. גם מבשלת פרימוס בלגית.


 
 
הייתי אלוף עולם. הייתי הכי מהיר בעולם. 
 
אלוף עולם, הכי מהיר בלה בלה בלה, הפעם בהומאז׳ למרקס. 
 


 
איזו חברת אפנת רכיבה צילמה אותי לקטלוג שלה? 
 
פרסומת קיקיונית למותג קיקיוני כלשהו. 
 
עשו לעצמכן/ם טובה ובפעם הבאה שלכם בלונדון עצרו בקפה/חנות ששמו מופיע על הכובע שלה.
 
 
זכיתי רק חמש פעמים ב-TDF, אבל הכובע תמיד ישב עלי בול. 
 
״רכיבה היא הדת שלנו״. אחד מהשניים בתמונה חזק לאללה, לאחד יש כובע רכיבה. נסו לזהות מיהו מהו.                            צילם: אבי קליין 
 
זה לא מהסרט פישר קינג, זה רק נראה ככה…

 
 
פעם, ההוא שהיה הכי עשיר ״נתן לי ת׳מבט״ באמצע עלייה ופירק אותי מנטלית. השמנתי, הלכתי למסיבות, נשמתי אבקות, השעו אותי.
 
 
הרוכב הכי מבטיח במאה ה-21.


 
 
חומרי עזר להעשרה:
 
לזכרו של כובע הרכיבה מתוך אתר ולומינאטי המשובח. ואם אתם כבר שם, אל תפסחו על אם כל הקלאסיקות: החוקים. 4, 5, 8, 9, 11, 12, 14, 25, 31, 33, 34, 35, 40, 41… כל חוק מלמיליאן. רק את 22 הם יכולים לדחוף עמוק עמוק ל$%ת .

מה כובע הרכיבה שלך אומר עליך, מתוך מגזין Bicycling האמריקאי.
למה לעולם איני רוכב ללא כובע רכיבה, מאת Headgear רציני, שם.
איך ללבוש כובע רכיבה, מהאתר האהוב והמוערך (והאוסטרלי) cyclingtips
 
נקנח בציטטה מאת Bike Doctor Frederick, מבלוג האופניים של בעל חנות וסדנה ומודד אופניים שלו מקלדת מושחזת במיוחד. אותןו פרדריק התמלא מרמור על כך שגדולי הרוכבים עולים היום לפודיומים עם כובע בייסבול, בעוד היפסטרים שכלל אין להם פיקסי (או גרוע מזה, שיש להם פיקסי והם לא יודעים לרכוב עליו) התלבשו על כובע הרכיבה וניכסו אותו לעצמם:
 
It is time for real cyclists to reclaim the cap.  Pull it low, hide the suffering, and destroy the mountain.  Dip it in a silty drainage ditch and let the muddy water cool your broiling head. If you race, take the podium in a cap, not a hat.  If you race in the rain, wear it under your helmet.  If you go out to eat, wear something decidedly unhip, and a cycling cap, to undermine those who wear it with senseless irony.


  
אז ביי.
נימי כהן, מנהל מקצועי Veolia Desert Challenge
 
 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם