מבחן לאוכף MORGAW Tiran

 MORGAW Tiran

משקל: 200 גרם (מסילות אלומיניום)
יבואן: Bikeway

מחיר: 569 שח


 

 

MORGAW הינו יצרן אוכפי רכיבה קטן שהוקם ע"י שני רוכבים צ'כים לפני מספר שנים. הם החלו כיצרני אוכפי קרבון, אולם ב2013 יצאו בקמפיין גיוס המונים באתר אינדיגוגו עם פלטפורמה חדשה וחדשנית. הפלטפורמה מציגה פטנט שפיתחו השניים הכולל הפרדה בין המושב לבין בסיס האוכף ע"י בולמי זעזועים מאלסטומר, כל זאת תוך דגש על עיוצב ייחודי ושמירה על משקל נמוך. הפלטפורמה מיועדת לאפשר רכיבה נוחה יותר, כאשר הזעזועים שמגיעים בדרך כלל ישירות לעמוד השדרה, אמורים להספג ע"י האלסטומרים. כמו כן תוכננה הפלטפורמה כך שתתאפשר התאמה אישית של מספר מרכיבים כמו צבע האוכף, מסילות אוכף נתנות להחלפה מקרבון ואלומיניום, סט ברגים הניתנים להחלפה ב-10 צבעים שונים, ואלסטומרים ניתנים להחלפה ב-3 דרגות קושי לפי משקל הרוכב והשימוש המיועד.
בעקבות פרוייקט הגיוס החלה החברה בייצור המוצר ואף זכתה בפרס עיצוב נחשב בשנת 2014. בשלב זה מייצרת החברה 3 דגמים שונים: FORSAGE  לכביש, TIRAN לXC וCX, וTIRAN Enduro לרכיבת הרים אגרסיבית יותר כאשר כרגע מיובאים לארץ דגמי הCX/XC והכביש. אנו קיבלנו למבחן את דגם הTIRAN  עם מסילות אלומיניום.


 
בשימוש:
דגם הTIRAN  הלבן שקיבלנו למבחן נראה קטן וקומפקטי, עם פרופיל מעוגל, ומשקל קליל יחסית (200 גרם לדגם הנבחן). פרופיל המסילות אובלי ולכן לא יתאים להרכבה על כל מוט אוכף, למשל מוט הפרטי שלי (Cannodale SAVE) כך שהרכבתי אותו עם מוט כסא מתאים. הדגם מגיע כרגע רק במידה אחת – אורך   270מ"מ ורוחב 133מ"מ וכולל ריפוד בדרגת קושי בינונית, האוכף שקיבלנו כלל גם אלסטומרים בדרגת קושי בינונית. ברכיבה על אופני XC  זנב-קשיח האוכף הרגיש נוח ונעים לרכיבה, אם כי מעט צר עבור מבנה העכוז שלי.
מערכת השיכוך פועלת בשני מישורים עיקריים - בזמן פידול במקום שהישבן יימרח על הכסא בכל פידול צידו האחורי של האוכף יורד מעט עם הרגל המפדלת ויוצר תחושת פידול עגולה ונעימה יותר. למרבה הפלא זוהי תחושה עדינה מאד שלא בהכרח תורגש אלא אם כן מנסים להתרכז בה. כמו כן, המערכת עוזרת בבלימת זעזועים בציר האנכי.
 


השיכוך פחות הורגש ברכיבה בשטח מאד משובש כי בשטח כזה יש לי ממילא נטייה לעמוד או להוריד עומס מהישבן. היתרון העיקרי היה בדרכי עפר מהירות ולא משובשות מידי, שם ניתן לשבת על האוכף בעומס מלא ולפדל חזק. שימוש באוכף על אופני סייקלו-קרוס\ גראבל בדרכים מסוג זה בכלל הפתיע לטובה, כאשר השיכוך העדין שיפר באופן משמעותי את נוחות הרכיבה על אופני האלומיניום הקשיחים שלי.
על פי היבואן צפויים בעתיד לצאת דגמים נוספים ומידות שונות מה שיאפשר התאמה מדוייקת יותר של אוכף לכל רוכב. במידה הנוכחית מתאים האוכף למי שרוכב עם מידה צרה יחסית. מבחינת מקדם הסטייל, האוכף עושה את העבודה, וגם מבלי להתאים צבעים באופן מדויק לצבי החולצה, האוכף נראה טוב ומושך תשומת לב.
 סיכום:
בחירת אוכף והתאמתו היא עניין אינדיבידואלי מאד. המערכת החדשנית של MORGAW נראית מבטיחה ועשתה לנו את הרכיבה על אופני זנב-קשיח וסייקלוקרוס נעימה ועגולה יותר, ויחד עם זאת קיבלנו אוכף במשקל נמוך ומקדם סטייל גבוה. אוכף המבחן הרגיש מעט צר עבורי ואני מעריך שמידה מעט רחבה יותר היתה משפרת את התחושה עוד יותר. בשורה התחתונה, אני מתכנן להצטייד באוכף כזה לאופני הסייקלוקרוס שלי.

 
 

יותר:   נוחות, משקל, התאמה אישית, סטייל
פחות:  מבחר מידות ודגמים מצומצם כרגע

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם