מסלול יערות האלונים

יערות האלונים

קיץ, שמש, חם... איך אפשר בכלל לצאת לטיול אופניים בתנאים כאלו? ובכן, הפתרון הוא מסלול בו הצל מרובה, היופי אינו מתחבא, וכמובן שכשוך הגון במעיין צלול לקראת סוף המסלול...
יודעים מה? סידרנו לכם! אך חכו! מפני שאנחנו ממש אוהבים אתכם, תקבלו שני מקומות רחצה משובחים במחיר אחד!
סינגל סובב טבעון הוא מין חיה מוזרה – מצד אחד יש עליו את החותמת הרשמית של קק"ל, אך מצד שני הוא לא ממש מזכיר סינגל של קק"ל... הוא כולל קטעים בשיפועים חדים (גם בעלייה וגם בירידה), כמו גם לא מעט קטעי דאבלים וכבישים פנימיים. בנוסף , הוא כולל שביל מעגלי, עם כמה זרועות הנמתחות לכיוונים אחרים.  בקיצור, נראה שקק"ל קיבצו אוסף של שבילים קיימים, שילטו אותם ושמו עליהם חותמת רשמית. אבל שלא תטעו חלילה, זה לא בהכרח דבר רע, להפך – השביל כולל מגוון גדול של תוואי שטח ונופים מגוונים שדואגים שלא תשתעממו לרגע. סימון הסינגל הוא אופניים צהובים בתוך עיגול שחור ומאחוריו רקע צהוב המצוירים על סלעים, עמודים וגם מרצפות. לא תמיד מאוד ברור, אבל בסך הכל מסומן היטב.
לסיבוב בסינגל סובב טבעון הוספנו עוד כמה סינגלים העוברים ביערות אלונים עתיקים ומופלאים, מערות עתיקות, אנדרטה, כנסיה מעין ובאר כשכל אלו חוברים ליצירת מסלול שיספק הנאה מרבית גם ביום קיצי. עם זאת, כמובן שלא נוכל להתעלם מן החום הגדול ולכן מומלץ לצאת לדרך עם אור ראשון כשהאוויר עדיין מעט קריר וניתן לסיים את המסלול לפני שיא החום בצהריים.

יוצאים לדרך

נעלה על סוסי הברזל שלנו (או האלומיניום והקרבון) שישחררו צהלת שמחה עת נפצח בדהרה (רק נא לשים לב שצהלות השמחה אינן צווחות המעידות על תקלה...). מן החניה נפנה שמאלה בכיוון היציאה מהישוב, שמאלה בכביש ואז ימינה לשמורת אלוני אבא ומיד שמאלה דרך שער הולכי רגל אל סינגל שמתחיל לטפס בתוך יער האלונים המקסים. ביער טבעי ומרשים זה כמות אדירה של עצי אלון התבור, כמו גם אלה אטלנטית, ליבנה רפואי, כליל החורש ואף עצי חרוב. בחודשי החורף והאביב היער נצבע בירוק המשולב במרבדי פריחה צבעונית מרהיבה, אותם כמובן לא נזכה לראות באוגוסט, אך גם כעת צפיפות ואצילות הצמחייה עושה טוב בעיניים. אחרי 600 מ' בסינגל נגיע לפיצול בו נמשיך בסינגל הימני עד שנגיע לגדר סמוך ליישוב בסמת טבעון (1).
נעבור בשער הקטן בגדר, נפנה שמאלה לאורכה של הדרך ונמשיך ישר כשהיא נגמרת. כשהשביל נכנס לתוך היישוב נפנה שמאלה לדרך המתרחקת קצת ויורדת דרך היער. נמשיך עם הדרך המקיפה את היישוב עד שנראה סינגל מלפנינו (בטיול ההכנה הייתה כורסא הפוכה בכניסה אליו... על מנת שנזהה אותו, כמובן). בסינגל ישנם כמה פיצולים וחיבורים ואנו נשתדל להמשיך בעליה קלה בכיוון הכללי המקביל לבתי היישוב עד שנגיע לכביש הכניסה לבסמת טבעון. נפנה שמאלה בכביש, נחצה את הכביש דרומה ונכנס אל השטח שמאלה בצידו השני, שם נבחין בסינגל טבעון ובסימון שלו על סלע קרוב (2).
נשים לב שיש סימון של שביל אחר על סלע משמאל לסינגל טבעון, ולא נכנס אליו עכשיו, אבל כפי שאמר יהודה ברקן, "אנחנו עוד נחזור אליו". נצא לדרך בשביל שחלקו סינגל, חלקו דאבל וחלקו רחוב פנימי בקרית טבעון. לאחר 3 ק"מ נגיע לשטח פתוח עם נוף מרשים לכל הכיוונים ומפגש עם סינגל בסימון שבילים כחול, ליד ספסל הצופה לנוף למרגלות שורת ברושים (3).
כאן נעזוב לרגע את סינגל טבעון ונמשיך אל הסינגל הכחול. שימו לב שהכחול ממשיך לשני כיוונים, ואנו בכיוון של "עץ האלון". זהו הקטע הטכני ביותר במסלול עם כמה מדרגות סלע גבוהות. הוא די קצר, אבל יסב הנאה גדולה לחובבי הז'אנר. בתחתית השביל נגיע אל עץ אלון תבור עצום (4). עץ זה אמנם אינו עד כדי כך גבוה, אבל היקף הגזע שלו הקנה לו לתקופה קצרה את תואר עץ אלון התבור הגדול בארץ.
נצא למטה ממתחם העץ ונראה ממול/ימין את המשך סינגל טבעון ונצטרף אליו שמאלה. אחרי 100 מ' סימון הסינגל פונה ימינה אך אנו נמשיך ישר אל אחת הזרועות של שביל סובב טבעון, נמשיך אתו בעלייה בריאה (בלי להקיא ריאה) אל מעבר מתחת לכביש 75 ובצידו השני נחצה את הרחוב מזרחה ונכנס לסינגל בין המבנה לבין כביש 75, נעבור בעמדת תצפית מרשימה לעבר העמק ולבסוף נשפך לרחוב "שיכון אלה". נפנה שמאלה ולאחר כ-50 מ' נראה כניסה לשבילון מימין. זוהי נקודת החלטה קטנה – הסינגל מוביל אל הגן הלאומי בית שערים. במקום זה נתגלה בית הקברות של העיירה המשנאית בית שערים, אשר בו נקברו רבים מגדולי ועשירי התקופה. בחפירות באתר נתגלו למעלה מ-30 מערכות קבורה תת-קרקעיות מרשימות במיוחד ובהחלט מומלץ להגיע לכאן בהזדמנות אחרת ולסייר במערות המרתקות.
אין כאן כל גדר וניתן לחצות את הגן הלאומי בלי להוריד רגל, אבל אם תגיעו בשעות הפעילות ייתכן שידרשו מכם תשלום. בכל מקרה, אם בחרתם להיכנס לגן, רכבו בסינגל, המשיכו בדרך השמאלית בגן לאורך שורת פתחי מערות עתיקות יומין, צאו מן הכניסה הראשית והמשיכו במעלה הכביש שמאלה וימינה לכיוון פסל אלכסנדר זייד. אם בחרתם להימנע מכניסה, המשיכו בכביש ועקבו אחר השילוט לפסל אלכסנדר זייד (5) .אלכסנדר זייד היה מן הבולטים באנשי העלייה השנייה, ממקימי הארגונים "בר גיורא", "השומר" ו"אגודת השומרים", אשר נרצח בשנת 1938 ודמותו המפוסלת על ידי האמן דוד פולוס מהווה סמל לתנועת השומרים כולה – זייד ישוב על סוסתו הנאמנה, נשקו על ברכיו והוא צופה אל העמק בחיפוש אחר איומי פורעים ופולשים.
נתגלגל עוד כמה מטרים אל המבנה המעניין של קבר השייח' אבריק על שתי כיפותיו ("על גבעות, שיח אבריק" מכירים?), כאן ניתן גם לעשות הפסקת קפה נעימה למרגלות העץ. כשנסיים נחזור לפסל אלכסנדר זייד ונרד בהמשך סינגל טבעון הגולש בסוויצ'בקים דרום מזרחה. הסינגל משתלב בדרך עם סימון שבילים כחול, איתה נפנה ימינה למרגלות הגבעה ונגיע לצומת ליד מתחם ובו מספר מערות חדשות שנתגלו כחלק מן הקומפלקס של בית שערים. נפנה שמאלה, נמשיך עם הדרך ימינה ונרכב בעלייה תוך שאנחנו שומרים על הימין ועל הדרך בתוך הוואדי וכך נטפס אל בין בתי טבעון. נפגוש את רחוב יהושע חנקין, בו נפנה שמאלה ומיד ימינה ליצחק רבין בו נמשיך לטפס עד לצומת גדולה עם כביש 75. נמשיך ישר אל רחוב אלונים, ובדיוק לפני תחנת דלק פז, הנמצאת מימין, נראה סימון על סלע של מיודענו סינגל טבעון, המפנה אותנו לדרך משמאל (6).
נפנה שמאלה לעוד מספר קילומטרים על סינגל סובב טבעון – תחילה בדרך נופית המחבקת את ההר, המשך בסינגל כיפי היורד לוואדי ועוד בדרך מתישה המטפסת במעלה הוואדי, משתלבת ברחוב מרווה ומסתיימת בכיכר גדולה (7) .
נפנה ימינה בכיכר ושמאלה בכיכר הבאה ולאחר כ-450 מ' נשתלב בדרך המקבילה לכביש מימין ונגלה שחזרנו לנקודה בה פגשנו לראשונה את סינגל טבעון (2). הפעם לא נמשיך אליו אלה ניקח את הסינגל שמשמאלו, עם השילוט המעניין של "סינגל אבי סנפיר". בהמשך לא נרכב דווקא לפי השילוט של הסינגל, אז שימו לב להסבר – ב-500 המטרים הראשונים השביל הוא בעצם דאבל, אחריו נגיע לצומת בה נבחר את הסינגל הימני, המטפס קמעה וממשיך על קו גובה. כשנראה מעבר בקר קק"לי ירוק משמאל נעבור בו וניקח את הסינגל שמימין. הסינגל קצת עושה שרירים בהתחלה, ואז מתמסר ותופס שיפוע טוב כלפי מטה עד ליד חוות סוסים, שם נמשיך שמאלה ונבחר את הסינגל השמאלי, המטפס מעט, עובר ליד מבנה גדול ולבסוף מגיע לשטח פתוח ליד כביש (7513) – נפנה ימינה לכיוון הכביש ונעבור במעבר בגדר המסתתר מתחת לעץ (8).
נפנה שמאלה בכביש ולאחר כ-80 מ' נראה פתח בצמחיה מימין המאפשר לעבור (אחרי הקפצת האופניים מעל לגדר הביטחון של הכביש) אל דאבל הנמצא מתחתיו. נפנה ימינה ונרכב בדאבל כשהוא מקיף את המטע עד שנגיע לצומת T, בה נפנה שמאלה ומיד ימינה ולאחר כ-350 מ' נוספים נבחין בעץ ושרידי מבנה בטון נמוך מימין, אליהם נכנס (9).
הגענו אל עין חזין הנמצא למרגלות חורבת חזין ומכונה גם "עין שורשים" בפי המקומיים. במבט ראשון הבריכה שנגלית לעינינו אולי לא נראית מזמינה במיוחד, עם דגים, דגיגונים וקרפדות, אבל המעיין שווה הרבה יותר מן המבט הראשון – מדובר בבריכה בעומק של כשניים וחצי מטרים (אולי יותר, מודה שחבריי ואני לא הגענו לקרקעית) המלאה במים נקיים וצוננים המהווים מפלט מבורך מן החום הקיצי הנורא.

כשנצליח לגרור את עצמנו מן המעיין חזרה אל האופניים נמשיך בדרך בה הגענו, נפנה שמאלה בצומת ה-T, ימינה בצומת ה-T הבאה ונתעקל שמאלה למרגלות הכביש. בשדה שמשמאלנו נראה עץ אקליפטוס אדיר ממדים, למרגלותיו מסתתרת ההפתעה הבאה... בפניה הבאה נפנה שמאלה ובהמשך נפנה שוב שמאלה, תוך חציית תעלה, ונגיע אל העץ (10).
למרגלות העץ נגלה באר – באר אבא, ובתוכה שוב מים זכים ומזמינים בעומק לא ידוע! באר זו נחפרה ודופנה על ידי הטמפלרים עוד לפני קום המדינה, ולאחרונה נוקתה ושופצה כך שכיום ניתן לרחוץ בה בכיף, וגם אם רחצתם כהוגן בעין חזין תתקשו לעמוד בפני הפיתוי לקפוץ פנימה אל המים המחיים.
לכשנסיים כאן, נחזור אל הדרך ממנה פנינו לכיוון העץ ונמשיך שמאלה, צפונה, לתוך הישוב אלוני אבא. כשהכביש מתעקל קצת ימינה, נראה מצד ימין מבנה כנסיה מקסים (11). המושבה "אלוני אבא" נוסדה בשנת 1907 על ידי טמפלרים מגרמניה אשר הקימו כאן מושבה חקלאית בשם "ולדהיים". בימי מלחמת העולם השנייה גירשו הבריטים את הטמפלרים מן הארץ בשל מוצאם הגרמני, ולאחר מלחמת העצמאות נוסד כאן קיבוץ שבהמשך הוסב למושבה על שם אבא ברדיצ'ב. הכנסייה האוונגלית שלפנינו הוקמה בשנת 1916 לאחר שכמה מן הטמפלרים הפרוטסטנטים חזרו אל הכנסייה הלוטרנית.
מכאן נמשיך בכביש ובמהרה נגלה שחזרנו אל הרכב – סיימנו.
 

הנתונים הבסיסיים

 
מרחק: 25 ק"מ
זמן:  3-6שעות
קושי פיזי: בינוני-קשה
קושי טכני: בינוני
קושי ניווט: בינוני
טיפוס כולל: 600 מ' אנכיים
מפה: מפת שבילנט – "גליל תחתון - מערב".
מעגלי: כן
GPS: קבצי GPS ב http://tinyurl.com/AlonimGPS.
זהירות: הרחצה במקווי מים בלתי מוסדרים עלולה להיות מסוכנת. הרחצה במעיין ובבאר שבמסלול הינה על אחריות הרוחץ בלבד!
הגעה לנקודת המוצא: נקודת המוצא הינה בכניסה ליישוב אלוני אבא – מכביש 7513 פונים לכיוון אלוני אבא ומיד נכנסים ימינה למגרש עפר גדול בו ניתן לחנות.
 
 

גלריה

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם