מבחן ביגוד חורף של חברת Castelli

מבחן ביגוד חורף של חברת Castelli

יבואן: isravelo

 
בגליון האחרון כתב הקולגה לענייני אפיק וסגפנות, צחי אוחובסקי כמה מילים על החורף הישראל. על העובדה שלמרות שהעונה הזאת נתפסת כלא רצינית יחסית לזאת של עמים אחרים, אנחנו בהחלט חוטפים פה בקרים קרים/ קפואים וסופות גשמים/ רוחות חזקות מאוד. יחד עם זאת, ברוב הכמעט מוחלט של הפעמים, רכיבה שהתחילה ב6 בבוקר, בקיפאון נוראי, הופכת לנעימה כבר לקראת השעה 10-11 ואפילו חמה שמתקרבים לשעה 12.
 צחי גם הרחיב על "שיטת הבצל", שהיא הדרך הנכונה להתלבש בחורף הישראלי (בשונה מ"שיטת השקשוקה" שהיא כידוע שיטה מגעילה). למי שטרם קרא, אסביר בקצרה כי מדובר על שיטה שבה נבחר ללבוש ביגוד טכני וחכם בשכבות, על מנת שנוכל להתקלף ככל שהיום מתחמם. מהביגוד אנחנו דורשים שיהיה בעיקר וורסטילי, שיגן עלינו מהרוח המקפיאה, שימנע ככל הניתן חדירה של מים, שיינדף את הזיעה ובעיקר שלא יכביד ולא יסרבל את הרכיבה.
בכל מה שקשור לביגוד חכם וטכני, קסטלי היא אחת החברות המובילות בעולם. שורשי החברה נעוצים עמוק בהיסטורית ביגוד הספורט, אי שם במילאנו (איטליה) במאה ה-19 (!) אצל חייט בשם Vittore Gianni שייצר ביגוד ספורט לקבוצות כמו AC MILAN,JUVENTUS  ועוד. ב-1910 ייצר מר ג'יאני את ביגוד הרכיבה הראשון לאלוף הג'ירו דה איטליה, אלפרדו בינדה (5 פעמים למי שסופר).
ב-1935 הצטרף ארמנדו קסטלי לצוות של מר ג'יאני וב-1936 רכש את החברה. החברה המשיכה לפעול תחת השם Vittore Gianni למשך שנים ארוכות, תוך כדי שהיא דואגת להלביש אלילי רכיבה כגון פאוסטו קופי וג'ינו ברטאלי, ולפתח חידושים חדשות לבקרים (כמו חליפת משי צמודה שנתפרה לפאוסטו קופי במיוחד לטובת קטעי הנג"ש שלו). בשנת 1974 עברה החברה מיתוג מחדש, סמל העקרב הומצא והשם החדש "Castelli Itialia" הוענק לחברה. מאז קסטלי המשיכה לפתח ולחדש, הייתה הראשונה לייצר טייץ צבעוני (1981), הראשונה להדפיס גרפיקות על ביגוד רכיבה ולפתח ביגוד חסין רוח (1983), והראשונה להכניס טכנולוגיה טרמית לביגוד רכיבה (1984). המון פיתוחים נוספים יש לזקוף לקסטלי אבל רלוונטי לכתבה הזו הוא בעיקר החידוש של שילוב טכנולוגיה דוחת מים (NANOFLEX) בביגוד רכיבה (2010).
 את המותג קסטלי מייבאת חברת IsraVelo שבבעלות לני אנגלהארט, אחד האנשים החזקים בפלוטון הישראלי. רוכב מסוג אחר, מטפס-על, כזה שרוכב בכל מזג אוויר ולא נכנע למזג האוויר. אין עוד אדם שהיית רוצה שידאג לצייד אותך ולהתאים את ביגוד החורף הנכון לך, כמו לני. בפגישתנו הוא חקר אותי לגבי אופי הרכיבה, איך אני מתפקד טוב יותר, כשחם לי או כשקריר לי? שאל אם אני נוהג לרכוב עם רכב ליווי או לא? (רלוונטי לסוגית ההתקלפות, הרי הפריטים צריכים להיות מאוחסנים איפשהו) ואז סיפק את בביגוד הנכון למבחן זה.
המבחן נערך לאורך תקופה של כ- 5 שבועות חורפיים יחסית, ברכיבות חורף "ארצישראליות", ארוכות/ בינוניות/ קצרות, בתנאים קפואים/ רטובים, המסקנות להלן:

___________________________________________________________________________________________________________________________
 


חולצה Gabba 2
מחיר: 895 ₪ ברשותכם חפירה קטנה, יש לנו כאן פיסת לבוש שמגיע לה קצת יותר.אם אתם חובבי ביגוד רכיבה טכני סביר להניח ששמעתם על ה Gabba. זה מה שהיה לדיוויד מילר (מקצוען לשעבר) להגיד על החולצה. מדובר במוצר שכל פלוטון מקצועי מקנא בקבוצה שיש לה אותו ולעיתים קרובות ניתן לזהות רוכבים לובשים את החולצה אפילו שספונסר הביגוד הוא שונה. אבל האם מה שמתאים למקצוען, באירופה, מתאים גם לחובבן (כן, גם אתה שמתחרה בפרו הישראלי, סוגר 18 שעות שבועיות, אתה חובבן) בישראל?
החולצה מורכבת משילובים של טכנולוגיות בדים כגון הNANOFLEX (לדחיית מים) וטכנולוגית Windstopper® X-Lite Plus (כנגד רוח). החולצה מצויידת ברוכסן איכותי לכל אורכה ומעליו "רעף" בד להגנה מהרוח ולשיפור האווירודינמיות. החולצה מצויידת בשלושה כיסים עמוקים וגמישים עם אריג מחורר שמיועד לנקז מים שנכנסו לכיס. מתחת לכיסים, יש  תוספת מיוחדת שמיועדת להתלבש על הישבן ולהגן עליו מההתזות שמגיעות מהכביש ולשמור עליו יבש. תפרי החולצה מוסתרים ובכך נוצרת הגנה נוספת מחדירת מים. בשרוולי החולצה ובחלקה האחורי, גריפים מסילקון שתפקידם להחזיק את החולצה במקום במהלך הרכיבה, צמוד ונוח. פיצ'ר נוסף הינו פסים עבים וכסופים (מחזירי אור) בחלקה האחורי של החולצה לאקסטרה בטיחות.

בשימוש:
החולצה מתיישבת צמוד מאוד על הגוף והיא די צפופה, יש בהחלט מקום ללבוש תחתיה בייסלייר, אך לא יותר מזה. התחושה היא אלסטית מאוד, החולצה זזה איתך ואיננה מגבילה בתנועה. מאוד אהבתי את הצווארון הגבוה של החולצה, הוא מבודד וחוסך את הצורך בשימוש בבאף/ חמצוואר בבקרים הקרים.
שרוולי הידיים ארוכים ויורדים קרוב מאוד למרפק, פיצ'ר חיוני הממשיך באופן מקסימלי את ההגנה הייחודית שהחולצה מספקת, אם מצרפים גם את שרוולי הידיים של היצרן (שנבחנו גם הם) מדובר כמעט בהמשך טבעי לחולצה. חוץ מזה שזה נראה טוב מאוד, תכלס!
מבחינת התמודדות עם מזג האוויר, החולצה מספקת את מה שהיא מבטיחה. בקור הקיצוני של השעות המוקדמות, החולצה מספקת בידוד וחימום לרוכב, והרוח נחסמת בצורה מעולה. לא הרגשתי כל צורך במגן רוח נוסף. כשהגשמים מתחילים, הטיפות מצטברות על הבד המיוחד ומחליקות ממנו מבלי להיספג (הרוח עוזרת להיפטר מהטיפות), האמת ממש מראה נחמד, אפשר ממש לסלק את הטיפות שנעצרות על הכתף, עם היד. אך האם לעולם חוסן? לא בדיוק, הכל תלוי בעוצמת הגשמים. זה לא מעיל גשם, כלומר במצב בו תופס אותך מבול/ שבר ענן, אתה תתחיל להרגיש את הרטיבות חודרת בסופו של דבר, אך כמו שאמרתי מדובר על מקרים קיצוניים.
כאשר רוכבים, הגוף מתחמם וזה ברור לכולנו. חולצת הGabba2 מיועדת להעניק בידוד ולשמור על חום הגוף בתנאים קרים. אך בחורף הישראלי, לרוב  השמש יוצאת לקראת 10 בבוקר והטמפרטורות מטפסות לכיוון ה-15-20 מעלות. לטעמי החולצה מושלמת לחורף הישראלי, הבוקר הקר הוא הלחם והחמאה של החולצה הזו, יכולות הנידוף מאפשרות רכיבה נעימה גם ב-16 מעלות. כמובן שאם אתם מטפסים ובחוץ 16 מעלות, סביר להניח שבשל המאמץ החולצה תתחיל ל"טגן" אתכם, אך פתיחת הרוכסן תאפשר זרימה של אוויר ואיזון טוב יותר של הטמפרטורות. אישית הרגשתי לא רע גם כשטיפסתי עם החולצה ב-20 מעלות. החלוצה הייתה פתוחה כמעט עד הסוף, שבסוף העלייה רכסתי את החולצה כלאחר כבוד והרגשתי כאילו נכנסתי לפוך.
יותר: טכנולוגיה, אווירודינמיות, התאמה לחורף הישראלי, הגנה מגשם/ רוח
פחות: הלוואי שהיה אפשר לרכוב איתה כל השנה.


 

___________________________________________________________________________________________________________________________ביב 3/4 מדגם NanoFlex Bib Knicker
מחיר: 699 ₪ 
בהתאמה לחולצת הGabba2, גם הביב הנ"ל קיבל חומרים זהים ושימוש בNANOFLEX, כך שהטכנולוגיה של דחיית מים מוטמעת בו חזק. בנוסף שכבת פליז פנימית ונעימה דואגת לשמור על חום הרוכב בטמפרטורות נמוכות. לביב פד (Chamois) מדגם Kiss 2, עבה ונעים למגע.
באתר של IsraVelo נכתב כי ביב זה הינו מושלם לחורף הישראלי ולרכיבות שבין ה-10 ל-20 מעלות, אני נוטה להסכים עם הקביעה הזו אך יש לי כמה דברים להוסיף.בשימוש:
נהניתי מאוד ללבוש את הביב גם בטמפרטורות שהן מתחת ל-10 מעלות. רכיבה אחת בטמפרטורה התחלתית של 5 מעלות זכורה לי לטובה, ביציאה מהבית הרגשתי שאולי אני חשוף מדי (אחרי הכל מדובר על 3/4 אורך) אך מהר מאוד כשהתחלתי להתחמם, הביב עשה את שלו והרגשתי מעולה. יחד עם זאת, ברכיבות בהן הטמפרטורות מטפסות מעל ל-16 מעלות, הרגשתי שהפליז של הביב מחמם יותר על המידה. חום בברכיים יותר תחושת מחנק, לצערי זאת תחושה שאני אישית פחות מתחבר אליה.
מבחינת דחיית מים, כשהרגליים עובדות, מי הגשמים פשוט לא נספגים, הטכנולוגיה של הבגד לא מאפשרת להם לקבל הזדמנות לשקוע פנימה והטיפות מחליקות על הבד ומתעופפות ברוח. ניתן לראות זאת בקלות כשעוצרים תחת גשם, הטיפות פשוט נשארות עומדות על הבד. מאוד אהבתי את הפד מדגם ה-Kiss2, הוא מעניק איכות רכיבה מעולה. רואים שהושקעה מחשבה רבה במבנה הפד, הוא אינו בומבסטי אלא מדויק ומספק ריפוד משתנה, צפוף וקשה יותר באיזור עצמות הישבן (אזור מרכז המסה) ורך יותר באזורים בהם משקל הגוף פחות מרוכז. התפרים מושטחים ולא מורגשים כנגד העור (מאוד חשוב במניעת שפשופים ואדמומיות).הוא הרגיש נוח גם לאחר 4 שעות על האוכף. אגב, קסטלי היא אחת החברות היחידות בשוק שמייצרת לעצמה את הפדים ולא רוכשת מספק חיצוני.


 


פיצ'רים נוספים הן כתפיות שחורות מבד אוורירי על מנת לאפשר וויסות טמפרטורה בגב/ כתפיים/ חזה. הפליז של הביב עולה גבוה לכיוון הבטן במטרה לשמור את החום. בקצה ארובות הרגליים קיימים Bands מסיליקון שיושבים טוב מאוד על הרגל, מונעים החלקה ובעיקר נעימים ולא לוחצים מדי. הכיתוב שעל המכנס עשוי מחומר מחזיר כמו גם "כנפונים" מחזירי אור בחלק האחורי של הרגליים.
יותר: דחיית מים, איכות החומרים, חימום ושמירת חום גוף
 פחות: עלול להיות מחניק מדי כשהטמפרטורות מטפסות.___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


 
חולצת בסיס Baselayer -Pro Issue SL
מחיר: 220 ₪


 
 
חולצת בסיס היא אחת מהשכבות החשובה ביותר בתיאורית הבצל, מטרתה היא גם לשמור על חום וגם לדאוג לנידוף ראוי, סוג של עור שני.

בשימוש:
החולצה במבחן יושבת מצוין על הגוף ומרגישה בהחלט כמו עור שני. חום הגוף במהלך האימון נשמר לאורך זמן וגם כאשר עוצרים להפסקת קפה, חולצת הבסיס עדיין שומרת על חום יחסי. במצב של הזעה, החולצה מנדפת בקצב טוב, לעיתים רחוקות תהיה תחושה של רטיבות מזיעה וזה בעיקר תלוי בסוג חולצה/ מעיל שלובשים מעל או בעצימות הרכיבה (עליה חזקה בנס הרים למשל).
בשל האריג האוורירי והקליל של החולצה, נוצרת התחושה שמא החולצה עדינה מאוד והיא עלולה להיקרע בקלות. לי אישית זה לא קרה, אך בכל זאת נשמרתי כשלבשתי אותה וכשכיבסתי אותה (בתוך שקיק כביסה ייחודי שאמור להגן מפני רוכסנים של חולצות שבכביסה).
יותר: יושבת מעולה ונעים מאוד על הגוף, נידוף, שמירת חום הגוף
פחות: עדינה מאוד, מחיר.
 
 
____________________________________________________________________________________________________________________________

 
כובע רכיבה חורפי DIFESA
מחיר: 249 ₪


 


אני מודה שהופתעתי. ב-99% מהמקרים אני רוכב עם כובע רכיבה סטנדרטי, אפילו בקיץ ובטח שבחורף. כובע הרכיבה הזה חידש לי המון וכיום הוא הפך לאחד מפריטי הלבוש החשובים ביותר עבורי, בכל הקשור לרכיבות קור חורפיות.
הכובע מתקדם מאוד טכנולוגית, המעטה החיצוני עשוי שכבה מגנת רוח (WindStopper) וחלקה התחתון של המצחייה עשוי בד מחזיר אור בכדי להגביר את הנראות של הרוכב. חלקו הפנימי של הכובע מחולק, החלק הקדמי הוא בעצם הגב של הבד העילי שמונע רוח, אך חלקו האחורי מצוייד בפליז נעים שמטרתו לחמם ולשמור על חום הראש. כמו כן, לכובע כיסוי אוזניים מפליז שאותו ניתן לקפל כאשר נהיה חם מדי.
בשימוש:
הכובע מגן מצוין מפני הקור והרוח, אפילו שהוא מתחת לקסדה. ידוע שאוזניים משפיעות מאוד על ההרגשה של הרוכב, קר יותר או פחות והעובדה שלכובע ציפוי פליז שיושב על אוזני הרוכב, תורמת מאוד להרגשת החום ומגנה יפה מאוד.
בתחילת הרכיבות הקרות, הכובע נתן לי חימום מצוין ואפילו חימם אותי כל כך, עד שנאלצתי לקפל את ההגנה על האוזן כבר לאחר 20 דקות רכיבה. בשל השימוש בבדים שונים בחלקו הפנימי, וויסות הטמפרטורה היה טוב וניתן היה להמשיך לרכוב עם הכובע אפילו כשכבר התחיל להתחמם. כשנהיה חם מדי עבור רכיבה עם הכובע, היה קל לקפל אותו לדחוף לכיס החולצה, הוא איננו תופס יותר מדי מקום.
יותר: חימום, וורסטיליות, טכנולוגיה
פחות: לא מצאתי.
 

___________________________________________________________________________________________________________________________


כפפות לרכיבה בגשם DILUVIO
מחיר: 249 ₪

 
 הכפפות עשויות מחומר דוחה מים (Neoprene) ומגן מקור. התפרים "מולחמים" במטרה למנוע חדירה של מים דרכם אל פנים הכפפות. באזור כף היד של הרוכב מצויידת הכפפה בנקודות סיליקון לטובת שיפור אחיזה ועל הדרך ניתן להשתמש בגרמין עם מסך מגע בשל הפיצ'ר הזה. מראה הכפפות מאוד "בומבסטי".
בשימוש:
כאחד שמזיע המון בכפות הידיים ובדר"כ לא רוכב עם כפפות, מצאתי שכפפות ה- DILUVIOמגנות טוב מפני הקור של הבקרים והרוח שמצטרפת אליו. תחת גשם הכפפה נמצאה חסינה מאוד למים, רק כשנקלעתי למבול אימנתי (כזה שלא רואים ממטר בשל הגשם), המים הצליחו לחדור את הכפפה.
יחד עם זאת, אני לא יכול לומר שהכפפה מנדפת את הזיעה שמצטברת בחלקה הפנימי. כאשר התאמצתי לאורך דקות ארוכות (אינטרוול ארוך או טיפוס ארוך), הכפפה ספגה את הזיעה אך לא נידפה אותה ולכן נותרתי עם כפות ידיים רטובות, עובדה שאילצה אותי להוריד את הכפפות ולהכניסן לכיס החולצה (הכפפות מאוד "בומבסטיות" כאמור וצריכות כיס חולצה שלם). מבחינת תנועת האצבעות וכף היד, הכפפה מאפשרת תנועה חלקה של האצבעות אך יחד עם זאת, כאשר צריך לתפוס משהו קטן עדיף להסיר את הכפפה .
יותר: שמירה על חום, דחיית מים
פחות: נידוף.


___________________________________________________________________________________________________________________________


שרוולי ידיים לחורף NANOFLEX ARMWARMER
מחיר: 195 ₪


 


השרוולים הללו הם ההמשך הטבעי למי שרוצה חולצת Gabba2 ארוכה, אך רוכב בגבולות ארץ ישראל. השרוולים מצופים בNANOFLEX ובפליז מפנק ןמאפשרים המשך ההגנה של החולצה על הזרועות מפני קור וגשם. התפרים נמצאים בצידו הפנימי של השרוול במטרה למנוע חדירה של מים דרך התפר. השרוולים מצוידים בפסי סיליקון למניעת החלקת השרוולים, בצד הפנימי ובצד החיצוני של השרוול (הצד שיושב על הזרוע והצד שבמגע עם החולצה), בהחלט תוספת חשובה שלא רואים אצל הרבה חברות.
בשימוש:
השרוולים נעימים מאוד במגע על הגוף, שומרים היטב על חום ומגנים מרוחות וגשמים (לא מבול) בצורה מעולה. יחד עם זאת, כשהטמפרטורות החיצוניות עולות והשמש יוצאת, ו/או לאחר מאמץ ניכר (אינטרוול ארוך), הרגשתי שהשרוולים חמים לי מדי, על מנת לווסת את החום, גלגלתי את השרוולים לכיוון הכפות הידיים והבעיה נפתרה.
יותר: שמירה על חום, הגנה מהאלמנטים, עמידות בגשם
 פחות: נידוף.
 

__________________________________________________________________________________________________________________________


ערדליים NANO SHOECOVER
מחיר: 289 ₪


 

 

ערדליים הם מוצר רב תכליתי, מצד אחד מתפקד טוב במניעת חדירה של מים בגשם ומצד שני יושב צמוד מאוד על הנעל, מעניק לה החלקה אווירודינמית ובכך יכול לשמש כאביזר טכני לתחרויות נג"ש (למי שבעניין).
הערדליים מגיעים עם רוכסן איכותי של YKK בחלק האחורי של העקב, עם מחזיר אור בעקב עצמו. הערדליים מצוידים בפס סיליקון בחלק העליון (זה שמתיישב על הגרב) במטרה להגן חדירת מים ולהגן מפני החלקה של הערדליים מהרגל/ גרב.
בשימוש:
נדרשת התעסקות לא מועטה על מנת להלביש את הערדליים על הנעל, סימן טוב כי הערדליים יושבים צמוד על הנעל ומעניקים יתרון אווירודינמי כאמור. החומר ממנו עשויים הערדליים הינו חומר אטום מאוד (אני לא יודע אם זה גומי או בד ולכן אקרא לו "חומר") ולכן הרוח הקרה לא חודרת את ההגנה. יחד עם זאת, החום שמייצר הרגל, בקושי מצליח לברוח החוצה, עובדה התורמת לחימום של הכף רגל אך עלול להציק לאלו המעדיפים טיפה של קרירות מאשר עודף חום.
יותר: צמוד מאוד, אווירודינמי, מגן רוח, שומר חום
פחות: אוורור.

 ___________________________________________________________________________________________________________________________גרביים QUINDICI SOFT SOCK
מחיר: 95 ₪ 


 

 
הגרביים עשויות מצמר מרינו, צמר איכותי מאוד שמקורו באיטליה וידוע ביכולות שמירת החום והנידוף שלו. גזרת הגרביים גבוהה יחסית לרוב גרבי המרינו שאני מכיר, בהחלט נקודות לטובת קסטלי בקטגוריית הסטייל (בייחוד עם לוגו העקרב על הגרב, מגניב לגמרי).
בשימוש:
הגרביים נעימות מאוד על הכפות רגליים, שומרות היטב על החום ולא מותירות כפות רגליים רטובות מזיעה. גם ברכיבות חמימות יותר, סביבות ה20+ מעלות, הרגשתי שהגרביים נעימות ולא התחממתי יתר על המידה, יתרון שמאפשר להשתמש בגרב גם בשאר עונות השנה, פרט אולי רק לקיץ הלח, החם והדביק שלנו.
יותר: סטייל, נידוף, שמירה על חום
 פחות: לא מצאתי. 


 
סיכום
אין ספק שבכל הקשור בבחירת ביגוד חורף, במיוחד בחורף הישראלי, יש כ"כ הרבה משתנים אותם יש לשקול לפני הרכישה. לא כל מוצר מתאים ב-100% לכל רכיבת חורף ארץ ישראלית (ישנן רכיבות קרות, ישנן גשומות וישנן שמשיות וחמימות) אך נראה שלקסטלי יש פתרון איכותי וחכם כמעט לכל סיטואציה שהרוכב הישראלי עלול למצוא את עצמו בה. בהסתכלות על אלמנטים חשובים כגון נידוף, שמירה על חום, דחיית גשם, הגנה מרוח, סטייל ועוד, מצאתי שהביגוד של קסטלי, לא רק שעומד במשימה בהצטיינות, אלא גם עושה זאת בהרבה היגיון. 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם