רחמים על הנוקדים- מסלול טיול בדרום מדבר יהודה

 #18 ינואר 2016     שטח   
 
 
רחמים על הנוקדים


 
 
מתפתלים בשטח
 
 
 
אין כמו החורף במדבר ואין כמו החורף במדבר על אופניים. אל מגוון במסלולים העצום היוצא מן העיר ערד נוסף לאחרונה סינגל מעגלי חדש בשם "סינגל רחמים", שיתוף פעולה בין העירייה לבין קק"ל, עם תכנון ובנייה של מאסטרו יואב בהט, המטייל לאורך 25 ק"מ בגבעות, בהרים ובוואדיות שמצפון לעיר. 
בטיולנו החודש נשלב ישן עם חדש – נדגום כ-13 ק"מ מן הסינגל המפנק החדש, ונמשיך אל קלאסיקה מדברית בדמות נחל צללית ושולי הר צפירה אשר יספקו לנו מנות גדושות של אדרנלין ונופים פנורמיים ככל שתרחיק העין לראות, והיא תרחיק, עד לסיום בכפר הנוקדים.

 

 
 
 


 

 
 
 

 הנתונים הבסיסיים

מרחק: 25 ק"מ
זמן: 3-5 שעות
קושי פיזי: בינוני
קושי טכני: בינוני
קושי ניווט: קל-בינוני
טיפוס כולל: 300 מ' אנכיים
ירידה כוללת: 650 מ' אנכיים
מפה: מפת שבילנט – "מדבר יהודה - דרום".
מעגלי: לא.
קבצי GPS  להורדה

הגעה לנקודת המוצא: נקודת המוצא הינה במבואת סינגל רחמים ברח' שאול המלך בערד – מגיעים לערד בכביש 31 ונכנסים אליה בצומת הראשונה (ממערב), לשדרות הקנאים. בכיכר השלישית פונים שמאלה לרחוב ירושלים ובפניה הראשונה ימינה לרח' שאול המלך. לאחר כמה עשרות מטרים נכנסים שמאלה לחניה.

הגעה לנקודת הסיום: יוצאים מערד לכיוון הכניסה האחורית למצדה בכביש 3199 ולאחר כ-8 ק"מ רואים את חאן כפר הנוקדים מימין, פונים וחונים בסמוך אליו.
 
שימו לב: חלקו השני של המסלול עובר בשבילי הולכי רגל האסורים לרכיבה באופן רשמי על ידי הרט"ג.
 

 
כל הכיף במדבר


 

יוצאים לדרך

נצא לדרך בסינגל רחמים, המתחיל במקביל לכביש הישן בכיוון צפון. מהר מן הצפוי נמצא את עצמנו מוקפים במדבר, עם תחושת חופש כאילו אין עיר בסביבה. 1.5 ק"מ מתחילת הרכיבה נגיע לצומת בסינגל (1). היו ערניים מכיוון שקל מאוד לפספס את הצומת ולהמשיך בטיסה מהירה בכיוון הלא נכון. 
מדבר יהודה נפרש לפנינו


הכיוון הרשמי של הסינגל הוא שמאלה אך אנחנו נפנה ימינה לרכיבה בכיוון ההפוך. הסינגל מאוד ברור, אך יש פה ושם נקודות ברבור וקצת קשה לעקוב אחר הסימונים מכיוון שהם בצד השני של האבנים, בכיוון ההפוך בלבד – הקפידו לוודא שאתם נשארים על הסינגל, אם על ידי מעקב ב-GPS, או על ידי מבטים לאחור לוודא שיש סימונים.
אנו עכשיו מרוויחים את מיטב ההנאה מסינגל רחמים – השביל משוטט גבוה מעל הנוף, רוב הזמן במגמת ירידה קלה המביאה למקסימום את החיבור עם המדבר ועם השטח.
 
נוף לאינסוף
  7.2 ק"מ מתחילת הרכיבה הסינגל נכנס לתוך ואדי צר ונוכל להבחין בבור מים מכוסה בסבכת מתכת (2). נעצור, נציץ פנימה לראות אם נבחין במים מנצנצים, ונמשיך בסינגל 1.5 ק"מ נוספים עד שהוא פוגש דאבל סמוך לעמק רחב אותו חותכות לרוחב סוללות גבוהות. לאחר מרחק קצר בדאבל נמשיך עם הסינגל שמאלה, וכשנגיע אל הסוללה האחרונה נבחין בצומת בסינגל, כאן נפנה שמאלה לרכבת הרים מפתיעה וממכרת על הסוללה והמשך הסינגל עד לצומת סינגלים נוסף בצדו השני של העמק, שם נבחין בצמחיה צפופה מאחורי חומה מעניינת מצד ימין – מאגורת רחמים (3).
מאגורת מים זו נחצבה בגדת נחל דומיה, ומסביבה נבנה קיר המשמש להטיית מי גשם ושיטפונות ולאגירתם. מקום מצוין להפסקה קצרה, או ארוכה.
נמשיך כעת ברכיבה בסינגל הימני, הקרוב יותר לגדה, ונגלה שעלינו על המשך הסינגל בכיוונו ה"נכון", ולכן כעת ילוו אותנו סימוני השביל המסודרים. השביל מתחיל בטיפוס כואב עד מעל למאגורת, ואז מתמתן וממשיך לאורך נחל דומיה במשך 3.5 ק"מ נוספים של אושר מדברי עד לסיומו סמוך לבית הקברות של ערד (4) .  
אתגרים טכניים קלים בסינגל רחמים
 


נפנה שמאלה על הכביש ונרכב עליו, בזהירות מרבית מכלי הרכב העלולים לטוס בו, במשך 1.9 ק"מ, עד שנראה על אבן משמאל סימון שבילים ירוק (לבן ירוק לבן). מימין נוכל להבחין בשלט גדול ולבן של "מועצה אזורית תמר".
נכנס שמאלה על השביל הירוק אחריו נעקוב בקילומטרים הקרובים. בתחילתו הוא דאבל, בהמשך קצת נעלם, כשאנו פשוט רוכבים בין סימון לסימון, חוזר לדאבל ולבסוף מגיע לשפיץ בו נראה שההר פשוט נגמר. השביל ממשיך כאן מימין, אך שימו לב כי מדובר בקטע טכני תלול – רכבו בו רק אם אתם בטוחים ביכולתכם. לאחר תום הירידה התלולה השביל בשטח שוב מתפוגג כמעה, אך נעקוב אחרי הסימונים ונכנס אתו לנחל צללית, שם נזכה לרכיבה טכנית נוספת על מדפי הסלע מעל הערוץ. כ-400 מ' לאחר הכניסה לערוץ נראה מימין ערוץ קטן, נכנס אליו ונגלה גשרון טבעי מרשים  (5).

 


הגשרון בנחל צללית


 
גבוה מעל הנוף

 
 
לאחר הצילומים המתבקשים על הגשרון וכוס קפה טובה נחזור לערוץ נחל צללית ונעלה על הסינגל בגדתו הנגדית (יותר נחמד מאשר לרכב עם הירוק בדשדש בתוך הנחל), ובמהרה נגלה דרך החוצה את הערוץ ומטפסת בתלילות מאיימת ימינה, ונפנה ימינה אליה.
הדרך התלולה ומלאת האבנים אינה נראית מזמינה במיוחד, וייתכן אף כי תסננו קללה כלפי מתכנן המסלול תוך כדי הדיווש או ההליכה בו, אך במהרה מגיעים לראש העלייה ומגלים שההמשך הרבה יותר סימפטי, עם נופים מרהיבים למרחבי מדבר יהודה הנפרש מצפון לנו וערוץ נחל צאלים עליון מתחתנו. 4.4 ק"מ מכניסתנו לדאבל, לאחר עלייה כואבת נוספת, נגיע למפגש שבילים מסומנים (6).
 
רכבת הרים על הסוללה


 
מאגורת רחמים
 


 נפנה ימינה אל ספק סינגל ספק דאבל בסימון שבילים אדום ואל הגרנד פינאלה של הטיול שלנו. השביל יורד אל אוכף ואז מתחיל לסובב כיפה גבוהה. המהירות מתגברת אך כאן עלינו לשים לב – 800 מ' מתחילת השביל האדום נבחין משמאל בסינגל לא מסומן המתפצל ממנו, ונפנה אליו.
הסינגל חובק את ההר ומספק לנו טונות של אדרנלין כשהוא לבסוף תופס אזימות כלפי מטה ומתחבר לדאבל שהוא המשך הסימון האדום, משם מיד נפנה ימינה לסינגל בסימון ירוק – "סינגל הנוקדים" בו נרכב עד לחצייה זהירה של הכביש והגעה לכפר הנוקדים, והסיום.
 
פריחה מדברית במאגורת רחמים