מבחן תיק- Shimano UNZEN U10 2016

Shimano UNZEN U10 2016

יבואן: DAA

מחיר: 669 שקלים

 
לפני כשנה וחצי פרסמנו מבחן בלעדי על ה- UNZENהחדש של שימנו, תיק שהציג תפיסה חדשה ויפנית בנוגע למנשאי השתייה המקובלים. גרסת ה-10 ליטרים של הסדרה שבחנו כללה מספר פיצ'רים ייחודיים והנדסת אנוש חדשנית, אך יחד עם זאת היו מספר באגים מהותיים, שאת כולם אפשר היה לקשור לטעמנו, לעניין הראשוניות או לחוסר הניסיון בתחום. כחלק מעקמות הלמידה המאפיינת את הענק היפני, אולי יותר מכל, זאת אשר גורמת לו לשפר ללא הרף את מגוון המוצרים שהוא מציע מידי שנה, זכה גם ה- UNZEN לגרסה משופרת לשנת הדגם 2016.

  
מאפיינים כללים : 

נפח התיק מוצהר: 10 ליטרים
משקל: 590 גרם
שקית מים: מסופק עם שקית 3 ליטרים של הידרופק

המאפיינים הכללים של התיק לא השתנו. נפחו הכללי הוא 10 ליטרים והוא מסופק עם שקית שתיה של הידרופק האמריקאית בנפח של 3 ליטרים. במבחן הקודם העלנו טענות בנוגע לשקית השתייה, טענות שנפלו כנראה על אוזן קשבת. בגרסה החדשה השקית מגיעה עם צינור נתיק המאפשר קירור השקית וחיבור מהיר לצינורית המושחלת בתוך התיק. בנוסף לכך שופרה גם הפייה, היא ארגונומית יותר ומזרימה הרבה יותר מים יחסית לקודמתה. התיק מבוסס על מערכת הגב  Accu-3D, מהותה היא שימוש בפנל גב יציב עשוי פולימר גמיש מצופה אריג רשת נושם אשר מתאים את צורתו לצורת הגב. גוף התיק עשוי אריג ניילון קליל וגמיש, הוא בנוי שני תאים עיקריים עם חלוקה פנימית שהגישה אליהם נעשית דרך שני צידי התיק, בתוכם עוד מספר תאי שירות נפרדים וכן שרוך קשירה להעמסת ציוד בחזיתו. 
השקית יושבת בתא נפרד בתוך כיס רשת המאפשר את דחיסת שקית השתייה ע"י משיכה מהירה של מיתר חיצוני. בנוסף לכך המהדורה החדשה זוכה לתוספת של מס' פיצ'רים שימושיים כמו טבעת בד קטנה ושימושית לקיבוע משקפי השמש על הכתפייה, כיסוי גשם אינטגרלי, אבזמים לקיבוע גוגלס ו/או קסדה, תא עבור ג'ל בקדמת התיק ושני תאי רשת צדדיים, קטנים ולטעמי די מיותרים. גם במהדורה המשופרת היישום של התיק על הגוף מבוסס כל שיטת ה-X של שימנו, כלומר זוג כתפיות המתחברות אחת לשנייה ללא רצועת חזה ועם אפשרות לוותר על רצועת המותן (שמגיעה עם התיק). במבחן הקודם נגענו בבעיית הרחבת בית החזה כאשר התיק מהודק לגוף, השיפור המהותי בתחום זה מתבטא בזוג אבזמי וולקרו בבסיס הכתפיות, המאפשרים הידוק מהיר של הרצועות לפני קטעים מטלטלים, ו/או שחרור הכתפיות לפני קטעי עלייה צורכי חמצן ומרחבי חזה. על הדרך שימנו נאלצו לוותר על התאים הקטנים והמועילים על הכתפיות וחבל.  
בשימוש:
גם כאן בגלל מבנה הרתמות הלא שגרתי, נדרשת התאמה מדויקת של התיק לממדי גופו של הרוכב. שימנו מציעים ממשק נוח מאוד לקביעת מיקום הכתפיות עי" שימוש בוולקרו ומיקומים מומלצים, עם הניסיון שצברנו לקח לנו ניסיון אחד עד שהגענו למיקום האופטימאלי, אבל בגדול המיקום המומלץ קלע בול. כאמור הגישה לתא המרכזי של התיק נעשית עדיין ע"י שני רוכסנים גדולים מצידי התיק, שיטה מעניינת ללא ספק ואפילו אפשר להתרגל אליה, אבל בפרספקטיבה רחבה של שימוש, היינו מעדיפים את שיטת ההעמסה המסורתית. גם מערכת הגב שונתה מעט במבנה ובאריג שמצפה אותה, אבל עדיין התיק "מתיישב" באופן מושלם על הגב גם כאשר השקית מלאה עד סופה. 
התיק לא מתעוות ומערכת הגב מבודדת את התכולה לחלוטין מהגוף. ציינו זאת במבחן הקודם וזה בהחלט ראוי לאזכור נוסף- התיק מרגיש גדול בהרבה מנפחו המוצהר בייחוד כאשר הוא מועמס בכבדות. מערכת הכתפיות הייחודית מחלקת את משקל התיק באופן מושלם ואין כל תחושה של משקלו ה"אמיתי" של התיק על הגב. אבל לא היינו מתנגדים לחלוקת תאים נוספת בתא הגדול, לפחות עוד תא רשת אחד. ב- UNZENהקודם עיקר התלונות היו על מחסור בחמצן בקטעים קיצוניים כתוצאה מלחץ של הכתפיות על בית החזה. בדגם המשופר תוספת אבזמי הוולקרו פתרו לחלוטין את הבעיה- הידוק/ שחרור של שניה מבלי להוריד את התיק מהגב "מסדר" את התיק בדיוק לייעוד הספציפי (הדוק בירידות, רפוי בעליות). שקית המים שופרה כאמור, היא מאוד קלה למילוי ולשטיפה, והצינור המתנתק יחד עם הפיה החדשה הופך אותה לאחת הנוחות בשוק כיום. 
סיכום:
גם בתחום "אזוטרי" יחסית כמו תיקי שתייה, הענק היפני לא חוסך במשאבים בשביל להתמקם בטופ. סדרת תיקי ה-UNZEN, מציגה תפיסה מקורית וחדשנית של ארגונומיה ומשקל, יחד מענה לדרישות הרוכבים משטח. הוסיפו לך את עקומת הלמידה והשיפור התמידית של שימנו, ומתקבלת כאן אחת מסדרות התיקים הטובה בשוק.
 

יותר: חלוקת עומסים, נוחות, משקל, ארגונומיה קיצונית.
פחות: נגישות מהצדדים בלבד, חלוקת תאים פנימית דלה יחסית. 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם