מסלול טיול- סינגל גבעת המורה

המורה – מעשה בגבעה שרצתה להיות הר


 החורף מגיע ומביא עמו את הפריחה המשגעת. כולנו מכירים את ה"דרום האדום" והרכיבה בסינגלים בלב מרבדי הכלניות, אך גם לסינגלים בצפון אין כלל וכלל במה להתבייש, ואת מקום המרבדים האחידים תופסת פריחה מגוונת בשלל צבעים וצורות באווירה אירופאית הררית וירוקה.
סינגל גבעת המורה הדנדש והמשובח מבית קק"ל, מביא אותנו אל לב הפריחה, מפנק אותנו במרבדי תורמוסים כחולים ומרהיבים, בעלייה בריאה במיוחד ובירידה מטורפת שאינה נגמרת. מערות קבורה עתיקות על שפת בריכת מים מספקות את זווית האקספלוריישן בעוד הנופים הפנורמיים הנפרשים ממרומי הגבעה מזכירים לנו איזו ארץ יפה יש לנו.
 
 
רוכבים בחורשת האקליפטוסיםגבעת המורה "קוללה" בתואר העלוב "גבעה", בעוד ששכניה המתנשאים לגובה דומה, התבור והגלבוע, מתהדרים בשם "הר" וזוכים לכל התהילה. את גובה הגבעה המסכנה נרגיש היטב ברגליים, כשמחציתו הראשונה של המסלול מטפסת ללא רחמים מעלה ומעלה למרומי ה"גבעה". אמנם אנשי השטח של קק"ל, בהובלת נעם היימן, עשו עבודה מצוינת של בחירת הנתיב כך שלאורך רוב העלייה השיפועים סבירים בהחלט, אך הקרקע של הגבעה, לפחות עד שהסינגל יהודק סופית, די רכה ומוסיפה ממד נוסף של קושי לטיפוס.
בקיצור, הסינגל רכיב בכיף (גדול) גם בדרכו מעלה וגם בדרכו מטה, אך אל תתנו לקילומטרז' להטעות אתכם שצ'יק צ'ק גומרים הולכים. תנו לטיול הזה את הזמן שלו.
הסינגל מסומן היטב לאורך כל הדרך באמצעות סימון סטנדרטי של "טיפה" מצוירת על סלעים ובתוכה רוכב אופניים שחור על רקע צהוב, כאשר השפיץ של הטיפה מורה על כיוון התנועה. 
 
 
בין שטח פתוח לחורש
 
 
 
הנתונים הבסיסים

מרחק: 29 ק"מ
זמן: 3-5 שעות
קושי פיזי: בינוני-קשה
קושי טכני: קל-בינוני
קושי ניווט: קל
טיפוס כולל: 600 מ' אנכיים
מפה: מפת שבילנט – "הגלבוע והעמקים" (הסינגל חדש ועדיין איננו מופיע במפה).
מעגלי: כן.
קובץ GPS להורדה
הגעה לנקודת המוצא: על כביש 716, הנמצא מזרחית לעפולה ומחבר בין כביש 65 וכביש 71, היוצאים מעפולה, נגיע לתחנת "דלק" הנמצאת כ-2 ק"מ דרומית לכפר נאעורה. נפנה אל תחנת הדלק, ואז ימינה למגרש אדמה גדול מצפון לתחנה, כאן נחנה. (וויז: "תחנת דלק נאעורה") 
 
 
 

יוצאים לדרך

ממשטח החניה נצא צפונה בדרך המקבילה לכביש, נפנה שמאלה בדרך הכורכר התרחקת מהכביש ולבסוף נפנה שמאלה וחצי ימינה על מנת להיכנס עם הסינגל אל תוך חורשת אקליפטוסים, בתוכה נגיע לאחר 500 מ' לצומת בסינגל (1), שם נבחר את הנתיב הימני הממשיך לטפס בתוך החורשה, כאשר מרבדי פריחה מטורפת של תורמוס ההרים מקיפים אותנו (בסביבות סוף פברואר-מרץ).
נמשיך בטיפוס המתון, תוך שאנו חולפים בסוגי חורש שונים ובתוואי שטח מתחלפים ומעניינים, נצא לשטח פתוח מעל הכפר נאעורה, ממנו נפתח נוף נהדר המרמז לנו על המחכה לנו בהמשך, ולאחר פוש נוסף נעבור ליד גדר מתחם סגור, נטפס עוד קצת ונראה משמאלנו פתחי מערות קבורה החצובים בסלע (2).
 
 
רוכבים על מצוקון מעל לואדי
 
 
____________________________________________________________________________________________________________________________

 


____________________________________________________________________________________________________________________________
 

הגענו לחורבת סהר. זוהי נקרופוליס – עיר מתים, אשר שרתה ככל הנראה את היישוב הסמוך ובה כ-10 מערות קבורה מן התקופה הביזנטית, כמו גם שרידים של לא מעט מתקנים חקלאיים קדומים. בהחלט שווה סיבוב והצצה.
לאחר שחקרנו, נחנו ונהנינו נעלה שוב על סוסי הברזל ונמשיך בטיפוס דרך מרבדי רקפות, כלניות ושאר כתמים צבעוניים. אופיו הטרשי של השטח מזמן לנו מספר מקטעים בשיפועים גדולים יותר, לאתגור הגוף והנפש, אך עד מהרה ייפתחו לנו הנופים לצפון, אל הר תבור ורכסי הגליל התחתון שמעבר לו, ויקלו ולו במעט על הקושי שבטיפוס.
לבסוף נגיע אל צומת דרכים גדול ובו שלט מבואה של הסינגל, ונמשיך אתו ימינה לעוד טיפוס קטן ואחרון המסתיים בצומת נוסף (טוב נו, טיפוס אחרון בשטח...), כאן ממשיך סימון הסינגל  לעלייה באמת אחרונה על כביש, ולקראת שיא הגובה נתיישב למנוחה ליד שולחנות הפיקניק הווינטג' עשויי האבן מן המאה שעברה (3). 
 
בריכת מים ומערות קבורה בחורבת סהר
פריחה וירידה, מה עוד צריך?
גולשים אל מול נופי העמקמי שעדיין לא מספיק עייף, יכול לטפס ימינה עם הכביש לכיוון מגדל התצפית, לבדוק אם במקרה הוא פתוח, ולפחות להציץ אל הנוף מתחתיתו, כמו גם על מתחם קבר השייח נבי א-דחי הסמוך.
עוד טיפ-טיפה בכביש והסינגל עוזב אותו שמאלה אל הירידה המיוחלת לה פיללנו ופידלנו. נפתח בולמים, ננמיך כיסא ונתחיל לדהור ביער במורד המפנה הדרומי של גבעת המורה. 1500 מ' מתחילת הירידה נגיע לעיקול חד ימינה מול נוף פתוח (4). השטח הפתוח מולנו מהווה את שמורת גבעת המורה, ובסביבות אמצע מרץ עד אמצע אפריל פורח כאן האירוס הנצרתי המרשים. אם הגענו בעונה הנכונה, מומלץ להניח לרגע את האופניים בצד ולצאת לתור אחר הפרח ההדור.
 
 
פס חום דק בתוך הירוק והפריחה

הנאה גדולה בירידה
 
 
יוצאים מן היער המכושף
 
 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


נשוב אל אופנינו ואל המשך הירידה המטריפה התופסת כמה שיפועים משופעים במיוחד המובילים למהירויות בלתי סבירות בעליל. הקפידו לשמור על המהירות הסבירה עבור יכולתכם הטכנית אם אינכם רוצים לסיים עם חיוך גדול, אבל מרוחים מסביב לגזע עץ.
הסינגל גולש לתוך דאבל בו נוכל קצת להסדיר את הדופק ולווסת את רמת האדרנלין, אך לאחר 1.3 ק"מ אנו שוב צוללים ימינה למטרת המשך הנפילה החופשית דרך היער, ולבסוף נשפכים לדרך כורכר רחבה (5).
 
 
סיבוב מול שמורת גבעת המורה 
 
בסינגל נוכל למצוא לא מעט ברמים חביבים
 
 

נפנה ימינה לטיפוס קצר על דרך זו ואז נפנה שמאלה לחציית העמק ושוב נשתלב בסינגל המטפס קלות אל גבעה קטנה, על ראשה נוכל אולי להבחין בשרידים ארכיאולוגים פזורים. נרד לחציית ואדי נוסף ופתאום נגלה שעדיין לא סיימנו את הטיפוסים להיום. הסינגל עולה אל גבעת בולק, שם מעבר לנוף הנפרש למרגלותינו נוכל להבחין גם בשרידים של יישוב אשר שכן כאן לפרקים למן תקופת הברזל ועד לתקופה הביזנטית – מערות, גתות, שרידי מבנים ועוד, בתלות בכמה חמצן עדיין מגיע למוח בשלב זה (6).
ירידה מהירה מן הגבעה והנה אנו חוצים תא שטח נוסף, יורדים בדאבל וטסים שוב אל תוך חורשת האקליפטוסים בה התחלנו את כל הסיפור. כשנגיע אל הצומת בסינגל נפנה ימינה חזרה בדרך בה הגענו בתחילת הרכיבה, ימינה בדרך הכורכר לכיוון הכביש ושוב ימינה במקביל אליו חזרה אל החניה, וסיום הרכיבה. 
 
 
רוכבים אל האופק 
שיירת הרוכבים בנוף הפתוח