מבחן מחשבון רכיבה Lezyne Super GPS

 עדי בלן   
מחשבון רכיבה  Lezyne Super GPS
 
 
יבואן: Trek ישראל - www.ctc.co.il

מחיר: 990 ₪


 
 
חברת Lezyne הצעירה החלה את דרכה בשנת 2007 כיצרנית של אקססוריז מעוצבים ואיכותיים לרוכבי אופניים, בתחילה בעיקר במשאבות וכלים, ולאחר מכן גם החלה לשווק פנסים, כלים לחנויות ואביזרים משלימים נוספים.
החברה נוסדה ע"י המייסדים של Truvativ לאחר שמכרו את החברה לSram  בתחילת שנות ה-2000, החברה מעצבת ומתכננת את מוצריה מקליפורניה, כאשר הייצור נעשה כולו בטאיוון.
בשנה האחרונה Lezyne השיקה קו מחשבוני רכיבה מבוססי GPS הכולל שלושה מוצרים. מ CTC מהיבואן הישראלי, קיבלנו למבחן את הSuper GPS, הדגם הגדול, המשוכלל והיקר מבין השלושה.
 
כותב שורות אלו, שתחרות ה XC האחרונה שהשתתף בה הייתה לפני 15 שנה, לא בדיוק מתנהל לפי תוכנית אימונים מדוייקת, כלומר, חוץ מלתכנן איזה בירה תלגם אחרי הרכיבה אין ממש תוכנית (אימונים).
למרות זאת, כל רכיבה בשנים האחרונות מוקלטת ועולה לסטרבה דרך הסמארטפון, יצאנו לבדוק איך מחשבון ה- GPS של
lezyne  משמש רוכב מן המניין, מהסטטיסטיקה ועד הסגמנט של "איצ'נונו".
  
תכונות עיקריות:

 
  • ממדים: 73.2X27X46.5 מ"מ
  • משקל: 76 גרם
  • מסך:  37.8X30.4 מ"מ
  • סוללה: פנימית מאפשרת שימוש של כ 22 שעות
  • זיכרון: עד 400 שעות הקלטה
  • תומך בלוויני GPS אמריקאים ורוסים (GLONASS) לדיוק משופר וצריכת אנרגיה נמוכה
  • תמיכה בקישוריות ANT+ ו (BlueTooth smart) BLE בו-זמנית (לחיבור שני חיישנים חיצוניים)
  • יכולת לקבל התראות מהסמארטפון בזמן רכיבה
  • העלאת רכיבות ללא צורך במחשב - ע"י שימוש באפליקציית iOS / Android של Lezyne
 

בשימוש:
 
השלב הראשון בשימוש ב Super GPS הוא התקנת התושבת והמכשיר ע"י הסטם \ כידון. במקרה של lezyne  מדובר בתושבת מעולה המגיעה עם גומיות ב 3 אורכים שיתאימו לכל קוטר צינור שאליו יחוברו, אנו חיברנו לכידון בסטנדרט החדש של 35 מ"מ ללא שום קושי. המחשבון עצמו מתחבר לתושבת ע"י לחיצה וסיבוב שלו, מרגע שחיברנו אותו, ה GPS לא זז, גם לא לאחר דהירה במורד כמה מהשבילים המטלטלים ביותר. CTC היבואן המקומי מציע מגוון מוצרים משלימים, ומחברים, כגון תושבת חיבור קדמית מרוחקת מהכידון וכו' להתאמה מושלמת לסגנון ולסוג האופניים.
 
המכשיר עצמו קל מאוד ומשקלו כמעט ואינו מורגש, תחושתנו מהעיצוב של ה GPS הוא ש Lezyne מבקשת לשדר פשטות הפעלה ועמידות בפני איתני הטבע, סכמת הצבעים השחורה כסופה והכיתוב הלבן הינם ישירים ואינם מתחכמים. אטמי הגומי המושקעים על הכפתורים ושקע המיקרו USB והמבנה המוצק של המחשב מרגיעים אותנו מהרטיבות ומנפילות מזדמנות, ואכן הlezyne  עומדים בתקני עמידות לזעזועים, אבק ומים.

  
הפעלת המכשיר גם היא פשוטה מאוד, ומתבצעת ע"י 4 כפתורים בולטים ונוחים מאוד בצידי המכשיר, התפריטים והשימוש בהם אינטואיטיביים למדי, וכמעט שלא נזקקנו לספרון ההוראות על מנת לשלוט ביד רמה במכשיר.
הפשטות נמשכת גם בתצוגה, למעשה יש רק מסך אחד בו תוכלו לצפות במהלך הרכיבה, המסך עצמו ניתן לקינפוג - ניתן לבחור אם לראות 2/3/4 שדות, כאשר השדה העליון תמיד יציג את המהירות. בשניים תחתיו ניתן לקבוע אילו נתונים לראות, והשדה האחרון בו ניתן לדפדף בין שאר הנתונים שתבחרו לראות אך אינם מוצגים בשלושת השדות הראשונים.
אנו בחרנו לראות זמן מתחילת הרכיבה, מרחק מצטבר, ובשדה המתחלף לראות שעה ביום (שלא נאחר לקחת את הילדה מהגן בשישי), גובה מצטבר ברכיבה, או דופק באותם במקרים הבודדים שרכבנו עם רצועת דופק. (שאותה היה קל מאוד לסנכרן עם המכשיר)
 
במהלך הרכיבה התצוגה עצמה בהירה וברורה מאוד גם בשמש ישירה, ברכיבות לילה השתמשנו מדי פעם בלחצן התאורה האחורית על מנת להתעדכן בנתוני הרכיבה או על מנת לגלות האם הטלפון המצלצל בתיק מאחור מצריך עצירה (טלפון מהאישה) או התעלמות (טלפון מהעבודה) - על הסנכרון לסלולר מעט בהמשך.


 


 
מחשב ואפליקציה:
 
המכשיר מציע שתי אופציות עיקריות לסנכרון הרכיבות:
האחת, חיבור דרך כבל USB למחשב Windows או Mac ומשם לאתר של Lezyne ודרכו לסטרבה למכורים, והשנייה דרך אפליקציית Lezyne GPS Ally הזמינה ל iOS ואנדרואיד.
האתר של Lezyne הנקרא GPS ROOT מספק פונקציונליות דומה לרוב המתחרים- תצוגה של הרכיבות על המפה עם גרפים של מהירות, גובה, טמפ' וכו'
אבל הפונקציונליות שעניינה אותנו יותר מהשאר היא הסנכרון האוטומטי עם סטרבה, כאלה אנחנו. האתר מאפשר סנכרון אוטומטי של כל רכיבה שנעלה אליו עם חשבון הסטרבה הפרטי של המשתמש. בתחילת המבחן נתקלנו במספר בעיות אמינות בסנכרון הזה, וכאן המקום לציין שבמהלך החודשים הלא ארוכים שה GPS נמצא בידינו התוכנה והאפליקציה שודרגו יותר מפעם אחת, מה שפתר מספר באגים של חוסר עקביות במכשיר ובאתר.
 
____________________________________________________________________________________________________________________________

 


____________________________________________________________________________________________________________________________
 
האפליקציה, שזמינה דרך חנויות האפליקציות של גוגל ואפל, מספקת שתי יכולות עיקריות. הראשונה היא העלאת הרכיבה ישירות מהמכשיר לאתר GPS ROOT ולסטרבה (מאפשר לוותר על הפעלת הסטרבה בטלפון) ולקבל פידבק מיידי על הביצועים שלנו באחד מעשרות הסגמנטים הסופר טכניים בבן שמן שאורכם 200 מטרים שלמים.
היכולת השנייה והפחות קריטית עבורנו, היא לקבל התראות על שיחות, סמסים והודעות מהסמארטפון למכשיר ה GPS. השתמשנו ביכולת הזו מספר פעמים, והחל מגרסת הfirmware האחרונה ששוחררה בדצמבר, העסק הפך לדי יציב, לפני זה חווינו ניתוקים לא מעטים של תקשורת הבלו'טות בין שני המכשירים.
  
סיכום:
 
במבחן זה בחנו את ה Super GPS בקונטקסט לא אימוני/ תחרותי, וקיבלנו ממנו ערך רב. נהננו לראות ולהתעדכן בנתוני הרכיבה במהלכה ולא רק בסופה. פשטות השימוש וזמן הסוללה המצוין גרמו לכך שהLezyne  הופעל בכל רכיבה ובחלקן אף החליף לחלוטין את השימוש בסטרבה בסמארטפון.
המחיר האטרקטיבי שלו מציב אותו כזמין לכל רוכב המגדיר עצמו רציני ומעוניין לקבל סטטיסטיקה על הרכיבה שלו בזמן הרכיבה עצמה.
ראוי לציון המאמץ שמושקע בשיפור התוכנה של המכשיר עצמו ושל האפליקציה התואמת, לנו יצא לחוות זאת בתקופת המבחן. עם זאת, זוהי נקודת התורפה הבודדת כמעט שמצאנו ב Super GPS

 
יותר: פשטות, מחיר, תושבת מצויינת, זמן סוללה

פחות: יתכן והמכשיר ייתפס כפשוט מדי למשתמשים מסוימים, בעיות תוכנה קלות, בעיקר יציבות Bluetooth 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם