Garmin Edge 520 במבחן

Garmin Edge 520

יבואן: רונלייט דיגיטל, Garmin  ישראל

מחיר- 2400 ₪ למחשבון בלבד, 2600 ₪ לבנדל


 

 שוק מכשירי הGPS מתחלק לשתי קטגוריות עיקריות – הקטגוריה הראשונה הינה מכשירים המיועדים בעיקר לניווט, והיא פופולרית בין רוכבי אפיק, בייקפאקינג וטילים למיניהם. הקטגוריה השנייה הינה מכשירים ספורטיביים, מחשבוני רכיבה, המשמשים בעיקר להצגת והקלטת נתונים במהלך אימונים, כולל דופק, קאדנס, וואטים, וכו', ואשר כוללים לפעמים גם יכולות ניווט.
 
חברת גרמין היא אחת החברות המוכרות והמובילות בשוק מכשירי הניווט וכבר שנים שהיא מפתחת ומשווקת גם מחשבונים ומכשירי ניווט לרכיבת אופניים. סדרת הEdge המוכרת של החברה כוללת מספר מוצרים כאשר העיקריים שבניהם הינם ה-520, ה-810 וה-1000. בעוד ה-810 וה-1000 הינם מחשבי רכיבה המשלבים אפשרות ניווט והצגת מפות מפורטות, סדרת ה-500 כללה עד לאחרונה מחשבון רכיבה עם אפשרות ניווט בסיסית ביותר הכוללת הצגת נתיב וחיצים וללא שימוש במפות. השינוי העיקרי בין דגם ה-510 לדגם ה-520 שיצא לשוק לפני כחצי שנה הינו הוספת היכולת להציג מפות על גבי תצוגה צבעונית, והוספה של עוד מספר תכונות מתקדמות כמו יכולות קישוריות משופרת, אינטגרציה עם סטראבה, ועוד.
 


 תכונות עיקריות
- ממדים: 4.9 x 7.3 x 2.1  ס"מ
- משקל: 60 גרם
- מסך: צבעוני בגודל  3.5 x 4.7ס"מ
- סוללה: פנימית מאפשרת שימוש של עד כ 15 שעות
- זיכרון: עד 180 שעות הקלטה
- תומך בלוויני GPS אמריקאים ורוסים (GLONASS) לדיוק משופר וצריכת אנרגיה נמוכה וכולל חיישן לחץ ברומטרי
- בעל תאימות לחיישני ANT+ לרבות מדי כוח, חיישני קצב לב, חיישני מהירות וקצב התקדמות, מוצרים להגברת המודעות של רוכבי אופניים מסדרת Varia
 -בעל תאימות לטריינרים ANT+
- בעל תאימות למערכות היגוי חשמליות מסוג Shimano Di2
- תמיכה בGarmin connect  וקישוריות ל Strava 
בשימוש
 
הערכה שקיבלנו למבחן כוללת מכשיר Edge 520, מתקן נשיאה קדמי מוארך (הבולט מחוץ לכידון), מתקן נשיאה צמוד (X2) עם מספר גומיות תואמות, חיישן מהירות, חיישן קאדנס, ורצועת דופק. זוהי בהחלט ערכה המתאימה לכל רוכב המתאמן בצורה מסודרת.
המכשיר קל ונראה עמיד יחסית – המפרט מבטיח עמידות מלאה למים ועמידות טובה למכות וזעזועים. הרכבת המכשיר והחיישנים עברה בקלות יחסית. המכשיר מתחבר לתושבת ברבע סיבוב, ומרגע ההרכבה המכשיר לא זז ממקומו. ליתר ביטחון אבטחנו אותו עם לולאת אבטחה המצורפת לערכה. ההדלקה עצמה לוקחת כ15 שניות ואתחול ההגדרות הראשוני פשוט יחסית.  המסך הראשון מאפשר מעבר מהיר יחסית בין תפריט הגדרות לבין תפריט המאפשר לבחור בין סוגי רכיבה ואימון שונים כמו אימון, רכיבת Indoor, תחרות או פרופילים מוגדרים אישית.
אנו עוברים בין המסכים השונים ע"י כפתורי הניווט הנוקשים מעט למגע. המכשיר מגיע עם תצוגה מובנית של מספר שדות הניתנים להתאמה אישית של עד 10 שדות למסך. אנחנו הסתפקנו ב5 שדות והתאמנו לנו את השדות החשובים לנו. מבנה התפריטים פשוט יחסית, אולם דורש מעט התרגלות. בעוד התחלת הקלטה בסיסית של פעילות הינה פשוטה (ע"י לחיצה על כפתור מתאים), מעבר בין פונקציות שונות בזמן  הקלטה מצריך מעט לימוד ותרגול. כפתורי הניווט מאפשרים לעבור בין התפריטים השונים בקלות יחסית, אולם השימוש בהם תוך כדי רכיבה אינו פשוט ואינו מומלץ.
התצוגה ברורה יחסית אולם בתנאים של תאורת שמש חזקה נתקלנו לפעמים בקושי לקרוא את התצוגה. כך גם ברכיבת לילה היו מקרים שהתצוגה עומעמה על מנת לחסוך בסוללה ונאלצנו להעיר את המכשיר על מנת לראות את התצוגה בצורה ברורה. זמן העמעום ניתן כמובן להגדרה.
הפעלת המכשיר גם היא פשוטה מאוד, ומתבצעת ע"י 4 כפתורים בולטים ונוחים מאוד בצידי המכשיר, התפריטים והשימוש בהם אינטואיטיביים למדי, וכמעט שלא נזקקנו לספרון ההוראות על מנת לשלוט ביד רמה במכשיר.
 
קישוריות ותכונות מתקדמות
סך הכל המכשיר תיפקד בצורה טובה, מדד והציג את הנתונים בצורה מדויקת. החיבור למכשיר הטלפון הנייד באמצעות Bluetooth (במקרה שלנו Android) התבצע בקלות ואפשר להעלות את הרכיבה בצורה מהירה בתום הרכיבה לאתר Garmin Connect. Garmin connect  מאפשר שמירה, הצגה וניתוח של הרכיבות על גבי המחשב וגם באפליקציה למכשיר טלפון. חיבור בין הGarmin Connect לסטראבה מאפשר העלאה מיידית גם לאתר Strava. ניתן גם לאפשר לחברים לעקוב אחרי התקדמות הרכיבה בזמן אמיתי כאשר הקישוריות נעשית דרך מכשיר הטלפון הנייד באמצעות Bluetooth. סה"כ לא חווינו בעיות כלשהם בנושא הקישוריות.
אחת התכונות החדשות של המכשיר, לה ציפו ספורטאים רבים, הינה הקישוריות לסטראבה והאפשרות להציג מקטעי סטראבה בזמן אמיתי כולל השוואת ביצועים למוביל המקטע או לשיא אישי. השימוש בתכונה זאת דורש מעט לימוד והחיסרון העיקרי הוא שהתכונה הזאת פועלת רק על מקטעים שסומנו והורדו למכשיר מבעוד מועד.  אם חשבתם שהמכשיר יציג מקטעים מזדמנים בהם אתם עוברים, זה לא המצב. השימוש בתכונה זאת דורש הכנה מוקדמת של איתור ובחירת מקטעים בסטראבה. 
תכונה נוספת חדשה ומשמעותית היא היכולת להציג מפות, מה שמאפשר בעצם לנווט באמצעות המכשיר בצורה טובה יחסית. בפועל, המכשיר מגיע עם מפה בסיסית עם רמת פירוט נמוכה. ניתן למצוא ברשת הוראות כיצד להוריד מפות חינמיות מפורטות יותר. הדבר דורש מעט לימוד ותרגול, והמגבלה העיקרית כאן היא הזיכרון המוגבל של המכשיר והעדר הרחבת זיכרון. המשמעות היא שהמכשיר לא ממש יכול להכיל מפה מפורטת של כל הארץ ונצטרך להעלות מפה מתאימה לאזור בו אנו רוכבים. אנחנו השתמשנו בהוראות המופיעות באתר DC Rainmaker והעלינו מפה המכסה רק כחצי משטח ישראל, וזאת על מנת להשאיר מקום מספיק להקלטת רכיבות.
ניסינו את מזלנו בניווט עם המכשיר במספר רכיבות תחרותיותכאשר מותקנת על המכשיר מפה מפורטת ניתן בהחלט להשתמש במכשיר לניווט. התצוגה אינה ברורה ונוחה כמו במכשירים גדולים יותר, אולם היא בהחלט מספקת. מה שכן, השימוש  במצב ניווט מצריך מעט תרגול ומומלץ לנסות אותו קודם ליד הבית לפני שמפליגים להרפתקה רחוקה. 

 סיכום
הEdge 520 הינו מכשיר מתקדם ביותר המשלב בתוכו יכולות מעוררות השתאות. האמת היא, שהמכשיר עמוס בתכונות ויכולות שכלל לא הגענו לבדוק, כאלה המחייבות חפירה מעמיקה יותר בהוראות ההפעלה. למשל, מתחרה וירטואלי, שבכל זמן נתון מאפשר לראות היכן הרוכב נמצא לעומתו. גם ביצועיו של מתחרה וירטואלי זה ניתנים להגדרה כך שניתן להגדיר לו זמן מטרה שלך. או למשל, קישוריות לטריינר ביתי. או הפעלה של מכשירים אחרים של Garmin כמו סדרת הVaria שנבחנה בגליון האחרון. עבורנו היו רוב התכונות האלו מיותרות, אולם הן אכן נותנות אפשרויות רבות למשתמש הכבד ולמתאמנים מתוחכמים יותר. 
בסופו של דבר מה שהיה חשוב לנו הוא התפעול הבסיסי, הקלטת והצגת הנתונים בזמן רכיבה, יכולות הניווט, וקישוריות לחיישנים ולאינטרנט (באמצעות חיבור Bluetooth לטלפון הנייד). בתחומים אילו הציג המכשיר ביצועים טובים, גם אם נדרשה עקומת למידה מסוימת לתפעול הפונקציות השונות, גם הבסיסיות שבהן. תפעול הפונקציות הבסיסיות נוח למדי, אולם גודל התצוגה והנוקשות של הכפתורים מגבילים את יכולת התפעול תוך כדי רכיבה. למשל, ניתן לעבור מסך בקלות יחסית אולם שינוי בהירות המסך תוך כדי רכיבה יהיה מאתגר יותר.
המכשיר גילה עמידות טובה למים (רכבנו איתו בגשם שוטף ללא שום בעיה) ואורך חיי הסוללה גם היה מספק בהחלט. לאחר רכיבה של 7 שעות עדיין הראה המכשיר כ50% טעינה. הקישוריות, ובעיקר היכולת לסנכרן רכיבות באופן מידי בתום הרכיבה לGarmin Connect  ולStrava, גם היא התגלתה כנוחה ושימושית.  יש בשוק מכשירים שעושים פחות ועולים פחות שעשויים להספיק עבור חלק מהרוכבים, אולם הרוכבים המתוחכמים יותר, אילו שיש להם סבלנות ללמוד מכשיר חדש עם יכולות מורכבות, ואילו המעוניינים גם ביכולות ניווט מידי פעם, יגלו כאן מכשיר קטן, מתוחכם ועמיד. בכל מקרה אנו ממליצים לקרוא את הסקירה המפורטת של DC Rainmake.

יותר: תחכום, יכולת ניווט, קישוריות, אבזור

פחות:  תפעול, מחיר

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם