חדידו - שוהמיקו, סינגלים סביב בן שמן

 #21אפריל 2016     שטח   

 

 

חדידו - שוהמיקו

 מסלול טיול סביב בן שמן 


ברם מדוגם בסינגל חדיד


מסלול נופי ופורח, כמעט כולו בסינגלים, חלקם זורמים וחלקם מאתגרים, עם תיבול תרבותי של עתיקות ופסיפסים – נשמע טוב?
ואם נגיד לכם שכל הטוב הזה נמצא בצנטרום של הפיילה, שתי דקות מבן שמן, תאמינו?
כן, כן, כן, כל הטוב הזה ועוד ממתין לכם במסלול החודש שלנו! אז למה אתם מחכים?

לאחרונה קק"ל ממטירה עלינו גשם של סינגלים חדשים ומשובחים והקושי העיקרי הוא בבחירה של איזה סינגל לרכב הפעם. אז למה להסתפק באחד כשאפשר לחגוג על שניים?

 
 


משייטים במטע עצי זית עתיק

  

המסלול המתואר להלן יעניק לכם את כל הכיף של סינגל חדיד וסינגל יער שוהם, בשילוב קטעי קישור משובחים ומפתיעים. סינגלים בנויים ומסודרים, לצד סינגל אופנוענים קשוח על הגבעות ממזרח לכביש 6. אז למה אתם מחכים, העמיסו את האופניים וצאו לטייל – הטבע לא יישאר כל כך ירוק ופורח לאורך זמן.

 


 

הנתונים הבסיסיים

מרחק: 27.5 ק"מ

זמן: 2-4 שעות

קושי פיזי: בינוני

קושי טכני: בינוני

קושי ניווט: קל-בינוני

טיפוס כולל: 400 מ' אנכיים

מעגלי: כן.

GPS: כאן

הגעה לנקודת המוצא: על כביש 444, בין בן-שמן לשוהם, נפנה מזרחה למושב בית נחמיה ומיד לאחר שער הכניסה למושב נפנה שמאלה לחניה מול משרדי קק"ל (וויז: "בית נחמיה" - לעקוב עד לכניסה למושב ואז לפנות שמאלה לחניה)


 


חוויות מן היער הקסום

 

 


יוצאים לדרך

מן החניה נצא חזרה לכביש הנכנס לבית נחמיה ונפנה בו שמאלה אל תוך היישוב, ואז ימינה ברחוב הראשון, בו נמשיך עד שנתקל בגדר היישוב. נפנה שמאלה, נצא מן היישוב, נעבור מתחת לגשר ואז נפנה ימינה לחציית ערוץ נחל נטוף, נמשיך ישר במעלה הדרך המטפסת בצד השני עד שנראה כניסה לסינגל עם סימון שבילים ירוק מימין (1), הגענו לסינגל חדיד.

נפנה ימינה אל הסינגל, נטפס עוד קצת, נעבור מעל המנהרה של כביש 6 העוברת במעמקי הגבעה, ואז נחווה מקטע מהנה במיוחד עם ברמים ואפשרויות קפיצה בין עצי היער הנטועים ועצי הזית העתיקים. נמשיך דרומה להקפת תל חדיד עצמו, כשמדי פעם יתגלו לנגד עינינו נופי מישור החוף וביום בהיר אפילו הים התיכון ינצנץ מרחוק.

 


סינגל שהוא עליית מדרגה

 

הירידה מן התל תעלה שוב חיוך גדול על פנינו, ובמהרה נטפס שוב, בין חורבות, אל הגבעה הבאה, נחלוף על פני מבנה בריכת מים עגול וגדול, נראה מולנו עץ ענק, נכנס לחוס בצלו ונשב ליד השולחנות הקק"ליים שלמרגלותיו להשיב את נפשותינו. לפינת החמד הזו קוראים "חניון השיזף" (2). זכרו את השם, סביר להניח שתרצו לחזור לשם עם המשפחה.

נצא לדרך בירידה הגונה נוספת אשר תוביל אותנו לשטח פתוח ואז חזרה אל חיק היער. הסינגל מטפס לאיטו בתוך היער במקטע קסום, עובר סמוך לחלקת נטיעות צעירות וצפופות, גולש קצת ושוב מטפס, ולבסוף יוצא אל שטח פתוח ונופי עם פריחה אביבית נהדרת, עוד מאמץ קטן, והנה אנחנו במבואת הסינגל, סמוך למצפה מודיעין (3). האפיקסטים שבחבורה מוזמנים לחצות כאן מתחת לכביש 443 ולהוסיף סיבוב בסינגל הכחול או האדום של בן-שמן, או שניהם יחדיו, וכך להאריך את הסיבוב ל-40 עד 60 ק"מ. כל אחד והסטייה שלו.


 


עפים בין השיבולים

 

נמשיך ישר עם סינגל חדיד בעל הסימון הירוק, כשאנו רוכבים בכיוון כללי מזרח ובמגמת עלייה. מספר מעברי סלע מאתגרים יזכירו לנו שבסינגל הזה עובדים לא רק ברגליים, אלה עם כל הגוף. לאחר שנתגבר על הקשיים ונגיע לראש גבעה, נזכה ל-1200 מ' של ירידה משובחת, מתפתלת ומקפצת בין העצים, הנופים ושאריות הפריחה המפוארת שחגגה כאן בחורף.

מכאן שוב במגמת עלייה, בקטעי רכיבה מדליקים דרך מחצבות עתיקות, ואז שוב במגמת ירידה ארוכה, כולל כמה ברמים משובחים וביניהם טרסות אבן נמוכות בירידה אל המפנה הצפוני, מעל נחל נטוף.

אחרי הברם התחתון, כשאנו יוצאים מן היער ונפתח לפנינו הנוף לכיוון צפון, נפגוש דרך תלולה ומדורדרת החוצה את השביל (4). נפנה כאן ימינה ושוב ימינה לדרך העושה דרכה מזרחה מעל נחל נטוף, ולאחר ירידה קצרה נפנה שמאלה לחציית ערוץ הנחל, נטפס על גדתו הנגדית ונמשיך ישר, תחילה בדרך נוחה לצד השדה ואז בעליית גיבורים אל צומת דרכים למרגלות קו מתח גבוה.
 


ירידה מאתגרת בסינגל האופנוענים


 

נפנה שמאלה ונרכב בדרך, נצמד לימין כשהיא פוגשת דרכים אחרות, ולאחר 300 מ' נפגוש סינגל אופנוענים משמאל. לא נכנס אליו אלא נמשיך הלאה 50 מ' נוספים ונפגוש סינגל אופנוענים נוסף, אליו נפנה (5).

מצפה לנו כעת שביל מאתגר, חלקו בסינגל וחלקו בדאבל, הכולל ירידות מסמרות שיער ועליות מהגיהינום. בתחילה הסינגל זורם על צד הגבעה, קצת עולה וקצת יורד, ואז יורד בתלילות לערוץ נחל.

עלייה מכסחת ריאות תביא אותנו לראש שלוחה ונוף נהדר ליד עץ נאה, ומיד אחריה ירידה מפנקת עם סיום תלול ומאתגר על משטחי סלע. משם שוב בדרך מעלה, נצמדים לימין, מקיפים את ראש הגבעה ושוב טסים במורד אל הוואדי הבא. נפנה שמאלה בדרך שבתוך הוואדי למעבר מתחת לכביש 6 ומיד אחריו נפנה ימינה לטיפוס נוסף, אך באמצעו נעצור וניגש להציץ במדפי הסלע החצובים שלצדו (6).
 

 
הלאה, אל הגבעה הבאה

 

נגלה כאן בריכות, תעלות מים, פסיפס ועוד ממצאים עתיקים החצובים בסלע. ככל הנראה זהו אזור מלאכה כלשהו הקשור לחורבת נבלט הנמצאת על ראש הגבעה. בסיום הביקור נמשיך בטיפוס ונרד במהירות בצד השני של הגבעה. מי שהתעייף ומעדיף לוותר על סינגל שוהם, יכול לפנות כאן שמאלה ולהמשיך על פי ההוראות בסוף תיאור המסלול חזרה אל הרכב.

בסוף הירידה נתעקל ימינה עם הדרך ואז שמאלה, צמוד לשדה. נתחיל לטפס בצידו השני של הואדי ונפגוש שלט מבואה – הגענו לסינגל שוהם (7).

נפנה שמאלה אל הסינגל, עם סימון השבילים הכחול, במגמת עלייה בתוך נוף חלומי של עצי בוסתן טובלים במרבדים ירוקים וקירות סלע. בעוד אנו סובבים את גבעת הספלולים נזכה להצצה ראשונה בעיר שוהם, המארחת אותנו במגרש המשחקים שלה.

 


ריכוז מלא


קיקר קטן, אוויר גדול


 

לאחר קטע קצר בדאבל שוב נצלול לתוך היער לקטע ירידה מתפתל ומענג המביא אותנו למבנה עתיק - שרידי כבשן סיד, סמוך לכביש 444. 200 מ' נוספים של טיסה והנה אנו שוב מטפסים, שוב יוצאים לשטח פתוח, הפעם משקיפים מלמעלה על העיר שוהם ועל פארק התעשייה, ושוב אל תוך היער ואל מפגש עם חורבת תנשמת על פספסיה המרהיבים (8).

 


הפסיפס בחורבת תנשמת


 

במקום זה הייתה התיישבות למן תקופת הברזל ועד לתקופה העות'מנית. באזור שוכנים שרידי מבנים שונים, גתות, כבשן סיד (אותו ראינו מוקדם יותר), מערות קבורה ועוד. המבנה העיקרי הוא כנסיית בכחוס הקדוש העומדת משמאל לסינגל, הכוללת רצפת פסיפס מרהיבה באולם המרכזי, חצר, אולם מבוא וסיטראות (אגפים צדדיים). בסמוך לכנסיה שרידי מבנים תעשייתיים ובהם בית בד מרשים.


 


פסיפס ובריכת מים בחורבת נבלט

 

נמשיך עם הסינגל החוצה את דרך הנוף ומשליך עלינו מספר מעברי סלע טכניים לבדיקת ערנות. השביל יוצא מן היער אל השטח הפתוח ולאחר טיפוס קצר נזכה לתצפית נהדרת לכיוון פארק התעשייה חבל מודיעין, כביש 6, גבעות מתקן אדם ומאחוריהן השומרון.

רגע רגע, זה עוד לא "ה"נוף. מיד נזכה לירידה מהנה במיוחד, ולאחריה טיפוס קצר נוסף אל נקודת תצפית מרהיבה למרגלות שורת עצים קצרה. נקודה מושלמת לעצירת קפה, תוך שאנו חוגגים את הבחירות הנכונות שעשינו בחיינו והביאו אותנו לשבת כאן למעלה ולא להזדחל בקופסת פח בכביש 6 הרחק למטה.


 


סינגל שוהם מפנק שוב

 

עוד עליונת קצרצרה אל מול נוף הטרשים הארצישראלי, המדגים היטב את מראה הארץ לפני שהחלו נטיעות היערות, ולפנינו שלושה קילומטרים של תענוג במגמת ירידה, הכוללת זרימה משגעת, מדרגות סלע מאתגרות, סוויצ'בקים מהירים והרבה נוף. נשים לב שלאחר כקילומטר של ירידה אנו נכנסים לדרך רחבה, אותה צריך לעזוב שמאלה לאחר כ-100 מ' להמשך הסינגל.

 


עיקול בסינגל שוהם

 

בתום הירידה אנו מגיעים לנקודה הדרומית בסינגל, בה נכנסנו אליו. כעת נפנה שמאלה לחזרה דרומה בדרך בה הגענו, אך לאחר הקפת השדה לא נטפס חזרה לגבעה אלא נפנה ימינה, נרכב 800 מ' ואז נפנה שמאלה, נעבור שער בגדר ואז שוב ימינה אל הרכבים הממתינים וסיום הרכיבה.

 


פריחה בסינגל שוהם

 עלייה טרשית בסינגל חדיד 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם