מבחן לנעלי Shimano AM5

 אסף פישר   
 #21אפריל 2016     שטח   
 
מבחן לנעלי Shimano AM5

יבואן: DAA

מחיר: 459 ₪ 


 

ענקית הציוד היפנית Shimano מציעה מגוון רחב של חלקי אופניים וציוד משלים. אחד הפריטים היותר מוכרים ומוערכים שהיא מוציאה תחת ידה הוא ליין נעלי הרכיבה שלה. לקראת שנת 2016 הושקה סדרה חדשה של נעלי רכיבה ממשפחת ה  AMאותה קיבלנו למבחן ישירות מהיצרן. לאחר שבחנו את ה 9AM הבכירה ואת ה 7AM המיועדת לפלאטים בלבד. הגיע זמנה של ה 5AM.
ה-AM5  מוגדרים ע"י היצרן כנעלי Gravity ומאופיינים בסוליית גומי רכה וגמישה יחסית, אשר מאפשרת גם הליכה נוחה לצד האופניים. גפת הנעל עשויה עור סינטטי עבה ומרופדת בנדיבות בחלקה הפנימי. לנעל חיזוקים בריאים בנקודות מועדות לפורענות כגון אזור האצבעות, העקב והצד החיצוני-קדמי החשוף לביסים של גידמי גזעים. רכיסת הנעל מתבצעת על ידי סט שרוכים קלאסי בשילוב רצועת וולקרו בחלק העליון של הנעל, המוסיפה הידוק נוסף ומאפשרת לאבטח את השרוכים למניעת הסתבכויות ומראה מצ'וקמק.


 התאמת הנעל לרגל:
ל- AM5מבנה רחב יחסית ומידת הנעל המוצהרת התאימה למידת הרגל באורך וברוחב. לנעל מערכת הידוק פשוטה יחסית ,אשר מצמצמת את הנעל ע"י השרוכים רק בחלקה העליון ללא חביקת צידי כף הרגל, כך שיתכן כי בעלי כף רגל צרה במיוחד ימצאו את הנעל לא הדוקה מספיק. שילוב רצועת הוולקרו אפשרה הידוק יחסית רפוי של הנעל לרגל הבוחן עם איזון טוב בין העדר תחושת מחנק ומאידך אחיזה טובה של הנעל את הרגל.


 קליטים:
ה- 5AM מגיעים עם כיסוי פלסטיק קשיח מצופה גומי אשר מוברג בחוזקה ל נק' חיבור הקליטים בסוליה ומאפשר שימוש בדוושות שטוחות או שימוש בנעל כנעל קז'ואל .חיבור הקליט הוא פשוט ודורש רק את פרוק הכיסוי והברגת הקליט ללוח הפלדה המודולארי. מבנה הסוליה מאפשר החלקה נוחה של הנעל לתוך הפדל וחיבור הקליט נעשה בקלות ובטבעיות. בהליכה הקליטים אינם בולטים מגבול גובה הסוליה ומאפשרים הליכה בטוחה ושקטה על  סלעים.
 

 בשימוש:
בסיס הסוליה של הנעל מכיל משטח פיברגלאס קשיח אשר מייעל את העברת הכוח מהרגליים לפדלים מבלי להימרח אל תוך סוליית הגומי הרכה .העברת הכוח של הנעל לא משתווה אומנם לזו של סוליה קשיחה ,אך בהחלט לא הורגש איבוד כוח משמעותי ויש לזכור את ייעודם המקורי. הנעל מאד מאסיבית וכבדה יחסית (כמעט קילוגרם שלם לזוג...), דבר אשר הורגש בימי רכיבה ארוכים. זאת לא נעל לקחת לצ'ימיצ'ורי. הסוליה החומה הצליחה לייצור אחיזה מצוינת בהליכה על משטחי סלע משופעים וכמו כן גם על הרטוב של סוף החורף. עם תחילת האביב התחלנו להרגיש מחסור ניכר בגזרת האוורור, בעיקר לאחר רכיבות ארוכות ומאומצות. מערכת המיגון ההיקפית של הנעל הוכיחה עצמה נגד פגיעות פלסטיות בכף ברגל מצד עצמים מפתיעים וגם  תפוח הקרסול זכה להגנה טובה מול מכות מכיוון זרועות הקראנק.
 
עמידות:
למרות שהנעל אותגרה בכמה רכיבות מדבר אגרסיביות לא נראו סימני מיוחדים של שחיקה או בלאי בסוליה או קרעים באזור הגפה


 


יותר: נוחות, מראה, סוליה
פחות: רכיסה עם הידוק מוגבל, משקל, אוורור.

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם