מנהלות בשטח

מיומנה של רוכבת/לילך קרן גרופר
שימו לב, מנהלות בשטח!!

מסתבר שלהיות מנהלת בימנו מהווה תפקיד מאתגר לפחות כמו לרכוב על אופני הרים.
ואם נפרוט זאת לפרטים וננתח את הסוגיה נמצא קווים מקבילים בין שני התפקידים:
סביבה גברית מסוקסת, ראייה מערכתית לצד ירידה לפרטים, יכולת אבחנה בין עיקר לטפל, התמקדות על אף רעשי רקע, יכולת תנועה בתנאים קשים, יכולת התמודדות עם בלתמי"ם, תכנון, עבודת צוות, מנהיגות והרשימה אין סופית...
היחידה להכשרת מנהלים של המרכז הבינתחומי הרצליה, השכילה לראות את ההקבלה הזו, ולפתוח הכשרה ייחודית לאותם מנהלים ומנהלות שמבינים את האנלוגיה הפשוטה-מורכבת בין ניהול ורכיבת שטח.
בוקר יום ראשון. פותחת את המייל ומתחילה לארגן את השבוע העומד בפני.
מייל פרסומי ועוד מייל ועוד אחד...

כמעט ומחקתי את המייל הזה שמבשר את הבשורה המרנינה: "קורס מתגלגל למנהלים מורעלים ולמנהלות שרוטות" (שמתם לב שהמנהלים הם המורעלים ואנחנו, המין החזק, אנחנו השרוטות? הרי ברור לכולנו מי כתב את זה). קוראת את הפרטים שוב ושוב, וכבר הגלגלים (הפעם בראש שלי) מתחילים להסתובב ותופסים תאוצה מרבית. כמובן שמייד מתעורר בי צורך עז לבדוק טוב טוב מה מסתתר מאחורי הסיפור הזה.

ואם אין ברירה אז אין ברירה, שבוע שבועיים, שלושה ואני בפנים. מצפה לחקור את מה שאני כבר יודעת: שניהול, מנהיגות ומה שביניהם הם אומנות שאת הדיוק שלהם אני מוצאת על גבי המכונה הדו גלגלית בשטח. וכמו כל אישה שהיא מנהלת (ת'כלס כולנו מנהלות, רק לא נעים לנו להשוויץ), אני מבקשת את רשימת המשתתפים, מעניין אותי לדעת מי הן ה"מנהלות השרוטות" שבאות להכשרה יוקרתית בבינתחומי? עוברת על רשימת המשתתפים ומגלה שאנחנו במיעוט... שש נשים מנהלות רוכבות מתוך שלושים ואחד משתתפים. למשתתפים רקורד ניהולי מרשים במיוחד: ממנכ"ל לסמנכ"ל בכל ענף מקצועי באשר הוא, במקצועות הנדסה, משאבי אנוש, שיווק, כלכלה, רפואה ועוד.
לב ליבה של ההכשרה מושתתת על מובילי הקורס, הכוח המניע שהבין(אפילו עוד לפני) כי ניהול ורכיבה הם עולמות מקבילים:
מדובר בפרופ' שמעון שוקן : דיקן-מייסד של בית ספר אפי ארזי למדעי המחשב במרכז הבינתחומי. רוכב ותיק ומדריך אופני הרים שחרש באופניו כארבעים אלף קילומטרים ברחבי העולם. אישיות בולטת ויוצאת דופן. הוא יודע לחבר בין עולמות תוכן שונים, לשלב סיפורי רכיבה, ניהול, מנהיגות, קטעי שירה והיסטוריה וליצור עניין בכל פעם מחדש. 
לצידו מכהן עופר לוי: מייסד ויו”ר לוטם אסטרטגיות לפיתוח ארגונים. רוכב ותיק המצליח לחבר בדרכו הרגועה והמקצועית בין תפיסות, אנשים ואסטרטגיות למידה.
עוד בצוות רז שורק, עובד סוציאלי ומדריך אופני הרים, בעל ניסיון עשיר בייעוץ ועבודה עם קבוצות. בצניעות מעוררת קנאה הוא מקפץ בין סלעים, מעודד, מכוון ומנחיל את יכולותיו הבינאישיות לתוך אסופת האגו המרשימה של חברי הקבוצה. קצרה היריעה מלתאר את כל הפעילויות התכנים והחווית, אך אנסה בכל זאת לתת "טעימות" שהשאירו בי חותם: הסדנה של פרופ' אבי קלוגר בנושא "מנהיגות והקשבה" תפסה אותי בבטן הרכה– הצפת תובנות של עד כמה עולם ההקשבה שלנו כמנהלים לוקה בחסר, ועד כמה הוא משמעותי לפיתוח עובדים בעיקר בסביבה הישראלית רווית המלל.
סדנה זו יושמה באופן מוצלח ברכיבת השטח ב"דרך הסוכר" במדבר יהודה. לחלק מהמשתתפים מסלול זה היה אתגרי במיוחד ונדרש קשב רב ברמה הפרטנית והקבוצתית כדי להתגבר על הקושי המנטאלי.
הנשים שבהכשרה התחברו במיוחד לביקור במוזיאון ישראל, ולהרצאתה של ד"ר טלי גביש בנושא "הובלת שינוי אסטרטגי בארגון". מוזיאון ישראל עבר שינויים ארגוניים ותפיסתיים מרשימים שיצרו התאמה לסביבה העכשווית המשתנה במהירות. אנלוגיה מיידית לגמישות מחשבתית והתאמה לתנאי סביבה משתנים מוכרת לכל רוכב שטח: עליות וירידות הנראות זהות דורשות מיומנויות שונות לחלוטין בתנאי קרקע שאינם זהים באותו מסלול, ובוודאי באזורים גיאוגרפיים שונים.    
מיכל נצר, בוגרת ההכשרה בבינתחומי, מנהלת משאבי אנוש בחברת BIO-RAD ורוכבת בקבוצה החיפאית AM מחדדת את הדברים: "בהכשרה נחשפתי למגוון רחב של מיומנויות ניהוליות כאשר ההקשרים לעולם הרכיבה נעשו תוך כדי דיווש. על פניו נראה כי יש את עולמות התוכן עצמם, ויש את הרכיבות, אך היכולת לחבר בין שניהם ולהתמודד עם היותי מנהלת בסביבה גברית תעסוקתית באה לידי ביטוי הלכה למעשה גם בהכשרה עצמה". יערה אלון, מנהלת קבוצת בקרת איכות באינטל נרשמה להכשרה ברגשות מעורבים, אך בסיומה מציינת כי חשה אחווה נשית וגאווה על היותה חלק מקבוצה איכותית זו.
ענת ונגר, מנכלי"ת קניון מקבוצת האחים עופר, רואת חשבון ורוכבת אף היא בקבוצת AM מוסיפה: "במהלך הקורס נוכחתי לדעת כי בניהול וברכיבה ישנם אספקטים רבים משותפים. בשניהם נדרשת נחישות, התמדה, מעבר מכשולים, חתירה ליעדים, תכנון ועבודת צוות. כל אלו מתלווים לדרך ארוכה מאתגרת ומהנה שבסופה סיפוק רב והרגשה נפלאה. אני נהנית וממליצה לחברותיי להתנסות בחוויה הזו ולצמוח ממנה."
תמר סדן-לקס, מנהלת מקצועית בעמותת אנוש ורוכבת בחסד מרגישה כי בהכשרה הכירה נשים חזקות ורגישות היודעות לנהל, להצמיח ולהוביל את החברה הישראלית.
תחושתי האישית הינה שההכשרה תרמה לי באספקטים ניהוליים שונים וב- networking איכותי. אסיים בציטוט מתוך אתר הקורס שקל לי כעת להזדהות איתו:
"בקורס זה אנו משתמשים ברכיבת אופניים אתגרית כאמצעי ייחודי, ישיר, ואינטנסיבי להתמודדות אנלוגית עם אתגרי ניהול בכיר: חזון מול אילוצים, סיכון מול סיכוי, סבלנות מול דבקות, מאמץ מול שחרור, פרט מול קבוצה, נחישות מול זרימה, מטרה מול תהליך, תכנון מול אלתור, ניווט מול ניתוב."
אתר הקורס:  
http://www.shimonschocken.com/bike-course/?page_id=61
 

 

גלריה

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם