מבחן משקפי רכיבה מבית Bolle

מבחן משקפי רכיבה מבית  Bolle
 
יבואן:  Icon
כתבו: אוריאל כהן, אריק פלדמן

 
Bolle הוא אחד ממותגי משקפי השמש המוכרים בעולם, החברה הצרפתית שהחלה את דרכה עוד במאה ה19 (!!) בייצור מסרקים ומוצרים שונים מעץ, החלה לייצר משקפי מגן וגוגלס משנות ה 50  של המאה ה20, והחל משנות ה60 החלו לייצר גוגלס ומשקפי שמש לשימושים ספורטיביים. החברה שממקוממת בגבול צרפת שוויץ נחשבת כיום לאחת המובילות הטכנולוגיות של התחום, בוודאי בענפי ספורט השלג אך גם בענפי ספורט אחרים.Bolle 5th element
משקפי אלמנט החמישי
 מחיר: 899-999 ₪


המשקפיים נחתו בידי באמצע רכיבת אימון של יום ד' בסינגל הכחול. א' (שמו המלא שמור במערכת) מסר אותן לידי ולא הותיר לי ברירה אלא לזנוח משקפי הפרטיים ברכב לטובת החלפה כאילו הייתי רץ רביעי ג'מייקני במקצה שליחים 4X100 בריו. בתוך קופסת הקרטון, נרתיק מגן עם רוכסן, ופתיחתו חושפת משקף בעל עדשה פוטוכרומטית עשויה מקשה אחת. בהוצאת המשקף ניתן להבחין כי ישנם "תאים" לאחסון עדשות נוספות.
 
התאמה לפנים: המשקפיים מעט רחבים, ומתאימים למבנה פנים עגול בהתאם. הם קלים מאוד וגם מאוד יציבים על האף (לא חייבים להיות בעלי אף עגול). האפון של המשקפיים עשוי מסיליקון בצבע המתאמים (הסיליקוניים גם הם) בזרועות המשקפיים.  אחיזת המשקפיים טובה מאוד, ובניגוד למשקפיים בהן התנסיתי בעבר, האלמנט החמישי של בולה לא מפעילים שום לחץ על הראש (מעל אוזני הרוכב)- גם לאחר 5 שעות רכיבת אפיק בימי יולי ואוגוסט הידועים בפינוק הרב של האקלים לרוכבים J 
אוורור וניקוז זיעה: אספקט זה הוא יתרון נוסף, ולמעשה מצטרף לנוחות המדוברת. זהו תנאי מהותי להשלמת החבילה, היות ולא על הנוחות לבדה נחים המשקפיים. לא נתקלתי בהצטברות זיעה או אדים, לא משנה באיזו שעה של היום יצאתי לרכיבה. בימי הקיץ, אני מרבה לשטוף את המשקפיים במעט מי ברז להסרת מלחי הזיעה ששוטפים, ביחוד לאחר אימוני המפרכים לאפיק ישראל הקרב ובא. 
עדשות: משקפי המבחן הגיעו כאמור עם עדשה פוטוכרומטית מתכהה. במרבית הרכיבה מספקות העדשות המתכהות איכות מעולה, ורמת סינון נעימה שאינה פוגעת ביכולת להבחין בפרטי קרקע משמעותיים (חריצים, כפלי קרקע ועוד ירקות). העדשה בנויה בטכנולוגית בי מקס ומספקת שדה ראייה ענק. בשל כך, בשולי העדשה, ישנו אפקט קל של "גוסט", כך שניתן לראות הכפלה של פנסי רחוב וכדומה. גם לזה העין המתוחכמת שלנו מתרגלת עם הזמן. העדשה מורכבת משכבה הידרופובית שדוחה שארי מים ושכבה נוספת נגד הצטברות אדים. הציפויים הללו חשובים, אך מקשים מעט בניקוי העדשה, שכן בצידה הפנימי של העדשה יש תחושת חספוס בניסיון ניקוי באמצעות בד אנטיסטטי איכותי.
 סטיילינג:  אשתי אמרה שזה נראה טוב. אני נוטה להקשיב לה, אז זה נראה טוב. זהו אינו מבחן השוואתי, ועל כן נתייחס אליהם כך- המשקפיים נראים טוב, ומגיעים בשלל צבעים, כך שהכחלון יוכל לברור ולהתאים משקף לגרב בקיץ ובחורף לחותלות. 

יותר:  מחיר, עדשה, נוחות, מבחר צבעים
פחות: קושי מסוים בניקוי פנים העדשה לאחר שטיפה במים וסבון ידיים.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bolle B-Rock
מחיר: 999 – 899 ₪

 


B-Rock הם מייצגי גל הרטרו בליין הספורט של יצרן העל הצרפתי. לא נכנס לוויכוח מי הפיל עלינו את הגל הזה, אבל לא מעט רוכבים על השבילים והכבישים ניראים כאילו שלפו אותם מהפלטון של תחילת שנות התשעים. הגל ה"חדש" מאופיין במשקפיים ענקיים לרוב בעלי עדשה רחבה אחת, המכסים חלק גדול מהפנים, ועדיף להצטייד גם בשפם דקיק להשלמת הלוק. לכאורה מדובר על משקפיים מגושמים ובלתי מאווררים בעליל, אך זאת לא יותר מטעות אופטית. לפחות במקרה של ה  B-Rock מדובר על משקפיים עם הטכנולוגיות המתקדמות ביותר, בעלי יכולת נידוף מעולה, ארגונומיה ומשקל מעולים וכמובן לוק נכון. ה- B-Rock הם דגם המשקפיים הראשון של בולה שתוכנן לרוכבי שטח, מעבר לגודלו הפיסי הוא מציע מסגרת מלאה, כיסוי נרחב ותכונות עמידות והגנה גבוהות נגד אבק. האופניים שהתקבלו למבחן היו בעלי מסגרת באדום we:Ride, עם מוטיבים גרפים שחורים מעולם הדירט ועדשה מאוחדת כהה ללא אפשרות החלפה בעלת רמת סינון בינונית. המשקפיים כמובן מצוידים בכל הטכנולוגיות החדישות ביותר של בולה, שאמורות להבטיח איכות אופטית מצוינת וגם שמירה על עיני הרוכב במקרה של אימפקטים לעדשה ואבק.
 
 

התאמה לפנים: המשקפים קלים מאוד ובעלי אפשרות התאמה ע"י עיצוב האפון לצורת האף של הרוכב ועיצוב הזרועות. הזרועות גמישות ומצוידות בכיסוי סיליקון נוח ואוחז. הקשת העליונה והתחתונה של המשקפיים מכילה פס גומי שתפקידו להגן מפני חדירת אבק, אך הוא דורש הצמדה של המשקף לפנים. לטעמנו המבנה של ה B-Rockיתאים בעיקר לבעלי פנים בינוניים עד גדולים, העדשה גדולה ורחבה ומכסה חלק יחסית גדול של הפנים. אנחנו מצאנו אותם נוחים מאוד, ללא כל נקודות לחץ גם ברכיבות ארוכות מאוד ועד מהרה הם הפכו לפייבוריט שלנו.
 
אוורור וניקוז זיעה: על אף המבנה הענק כאמור, ה B-Rock מפתיעים מאוד בתחום זה, ומציעים את אחד מזוגות המשקפיים המאווררים ביותר שהתנסינו בהם. המשקפיים נבחנו החל משלהי החורף ועד שיא הקיץ, פתחי האוורור הענקיים שבין העדשה למסגרת, והאפשרות להרחקת העדשות מהלחיים בעזרת האפון המתכוונן כנראה עושים את שלהם ולרוב המשקפיים נשארו יבשים. העדשה הגדולה אמנם צוברת אדים יותר מעדשה קטנה במצב הזעה סטטי, אבל מיד שמתחילים תנועה הזרמת האוויר מיד מייבשת את העדשה.
 
עדשות: עדשת ה TNS Gun Oleo AF של Bolle מציעה איכות אופטית מעולה. רמת הסינון של העדשה היא בינונית כאמור, אבל מצאנו אותה מתאימה לכל הרכיבות שלנו, הן בשטח מיוער והן בשטח פתוח. לעדשה יש ציפוי הידרופובי וציפוי דוחה אבק, את עניין האבק קצת קשה להעמיד במבחן בסוף יולי בישראל, אולם התכונות ההידרופוביות בהחלט ניכרות כאשר לא טורחים לשלוף את נגבן המשקפיים מהתיק ומסתפקים בחולצת רכיבה לחה לניגוב העדשות.
 
סטיילינג: כאמור, לסטיילינג של ה B-Rock יש משמעות ניכרת. הם בפרוש לא בקונצנזוס של משקפי ספורט טכניים, וכנראה גם לא יתאימו לאופיו של כל אחד. למען האמת הם סוג של הצהרת כוונות ויש צורך בתעוזה מסוימת על מנת להסתובב איתם בשבילים. במידה ויש לכם כזאת, תרוויחו מראה ייחודי ללא ספק. אנחנו מתקשים לראות אותם בשימוש כמשקפי קז'ואל אחרי הרכיבה, אלא אם אתם מצוידים בשפם וחברים של כחלון (הכתב), אך כמשקפי רכיבה הם מלאים בסטייל.
יותר: נוחות, איכות אופטית, אוורור
פחות: סטיילינג מאוד ייחודי
 
סיכום: גדולים מאתנו דיברו בעבר על שיווק מותג ובניית השם, ובארץ יש מתחרים חזקים מאוד לבולה. עניין משמעותי בבחירת חברת משקפי שמש (ולמעשה כל פריט בעולמנו) מבוסס על ההייפ שיש סביבו- בסבב עולמי, בשידורי תחרויות, מבחני ציוד סרטי בורקס בהם רוכבי אופניים מהטופ העולמי עושים צוקהרה מעל המונט בלאן. שני הזוגות של בולה במבחן זה נותנים לרוכב העדכני את כל החבילה- מראה, משקל קליל, נוחות גבוהה וטכנולוגיה בטופ.

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם