סיכום היום השלישי והאחרון Playtika Epic Israel 2016

מסלול קצר ואינטנסיבי, קצב מטורף, מלחמה על הובלה וזוכים מאושרים.

סיכום היום השלישי והאחרון  Playtika Epic Israel 2016
צילום: יואב לביא, רונן טופלברג, אוריאל כהן, תומר פדר

Runner Scanner
 

 
הסטייג' השלישי והקצר שלPlaytika Epic Israel 2016  חתם באופן חד וחלק את ניצחונם של Hans Becking אלוף הולנד ב XC, ו- Novak Jiriמצ'כיה.
לאחר יום קשה במיוחד בסטייג' 2, קיבלו הרוכבים סטייג' סיום עם מסלול קצר יחסית שכלל 57 ק"מ עם 1350 מטר עבים של טיפוס. הרוכבים זינוקו הפעם צפונה מכפר התחרות לכיוון שלוחת רמות נפתלי בדרכים מהירות במקביל לכביש 90. רכיבה מהירה ברצף סינגלים ודרכים רחבות הביא אותם תוך צבירת גובה הדרגתית לאזור כפר גלעדי. משם בעלייה תלולה מאד לפאתי מטולה, דרך מטעי נשירים, שבילים רחבים ודרכים סלולות. המקטע הבא השיב את הדבוקה חזרה לאזור הסינגלים באזור כפר גלעדי ומנרה. משם דרומה לקטע סינגלים בירידה, חלקם חייבו את הרוכבים לשאת את האופניים ולצעוד. ירידה תלולה ומדורדרת אחרונה היוותה את האתגר הטכני האחרון והמסכם של היום, ממנו טסו הרוכבים חזרה לכפר התחרות, לתוך קהל צופים נלהב שגדש את קו הסיום וקיבל את פני הפינשרים. 


 

 


עם פער של כ-3 דקות ו-28 שניות בתוצאה הכללית בין Becking ו- Novak לבין הבאים אחריהם, נפתח הסטייג' השלישי בקצב גובה של דבוקת המובלים כשאחריהם כל השאר. כבר בקטע המישור שהוביל את דבוקת הרוכבים לפאתי רכס רמות נפתלי נוצר פער ניכר בין חבורת החוד של ארבעת הזוגות המובילים משני הסטייג'ים הקודמים, לבין הפלוטון שרדף אחריהם וניהל מאבק פנימי על מיקומים. הכניסה לסינגל רמות נפתלי הפוך מכיוונו הרגיל אף הגדילה את הפער. לנקודת ההאכלה הראשונה בסמוך לכפר גלעדי, אחרי כ 20 ק"מ, הגיע חבורת החוד בקצב גבוה ביותר שהם צמודים אחד לשני.


 


קטע עליה רצחני שגרם לחלק ניכר מהרוכבים לרדת מהאופניים לדחוף, ניער את הזוג הבלגי Jens ו- Didier מרביעית החוד. מכאן המשיכה הדבוקה של שלושת הזוגות המובילים לדחוף בקצב מטורף בסדרת עליות כביש ושבילים רחבים עד נק' ההאכלה השנייה. קטע עליות זה נתן יתרון מובהק לרוכבי הכביש בפלטון הכללי, אך סדרת שבילים ומקטעי סינגל, עתירי אבנים גדולות וקטעי דרדרת החזירו את היתרון חזרה לרוכבי השטח. בשלב זה זוג המובילים הכללי Becking ו- Novak, פתחו מבערים לקראת עוד טיסה בטוחה לקו הסיום. Becking /Novak חוצים את קו הסיום בזמן של 2:28:17 כשהם משאירים את הצמד חיימי/ Gluth וצמד האיטלקים  Saraiו- Deho להיאבק שוב על המקום השני והשלישי.


 


היום הקרב שניטש ביניהם נגמר בדם! כקילומטר וחצי לפני קו הסיום כששני הזוגות רוכבים בקצב ודופק של תחרות XC, ניסה הצמד האיטלקי לבצע חיתוך/ קיצור דרך קטע שדה. ההחלטה נראתה כנכונה בתחילה, ואף נוצר יתרון קל לזוג האיטלקי. אך גדר תיל שנמתחה לרוחב השביל המאולתר טרפדה את תוכנית הבריחה שלהם והביאה את Sarai המדמם ובן זוגו המאוכזב לקו הגמר במקום השלישי, 44 שניות אחרי Haimy /Gluth ו-1:32 דקות אחרי Becking /Novak זוכי הסטייג ומנצחים הכללים של Playtika Epic Israel 2016.


  


 


גם היום סיימו את מקצה הנשים במקום הראשון מורן תלפז ומגאן בלצר. אחריהן מקבעות את מיקומן השני הכללי Karen Duff ו- Melanie Chambers מקנדה. את השלישיה הראשונה שוב סוגרות Beth Christiansen ושרון שחר מארה"ב. 
בקטגוריית המסטרס, שוב דבוקה של ארבע חוצה את שער הסיום ביישור קו. הפעם את המקום הראשון נתן המחשב לגלי רונן וליאור זך מאור, במקום השני ליאור זהבי ורז יעקובסון, אחריהם במקום השלישי נועם שילר וארז שקד. בזוגות המעורבים נשמרו המיקומים לאורך כל התחרות, במקום הראשון נעמה נויימן וארז אייזנברג בתצוגת רכיבה מרשימה, אחריהם Gracia Casati מספרד ו- Grajczykמקנדה. את שלישית המובילים סופית, הזוג יוליה ודימה רפקין.
בקטגוריית הגרנד מאסטרס שמרו על מיקומם בראש הפודיום ובמקום הראשון הכללי, אורן עוזרד ועמוס גרי, אחריהם רמי ירון ואברהם זמיר ואת השלישיה סוגרים היום לירון סרוסי ועמית לוין. צחי אוחובסקי חווית משתמש סטייג' 3

מאז שנה שעברה קוצר היום השלישי של אפיק ישראל, כך שהסיום יהיה לפני הצהריים, וכך גם השנה תוכנן לנו סטייג' שלישי של 57 ק"מ בלבד. כמעט חצי מאתמול. אבל בואו לא נתבלבל – המסלול כלל 1400 מטר טיפוס וכמות נכבדה של סינגלים ברכס רמים.
 

מריחים את הסוף

השילוב של יום אחרון, ופתיחה מישורית של כ-8ק"מ כשאחריה מתחיל טיפוס וכניסה לסינגלים, גרמו לפתיחה החזקה ביותר עד היום. מרגע שהסתיים הזינוק המתגלגל קבוצת החוד פתחה קצב מהיר מאד. הפעם המסלול לקח אותנו צפונה בדרכי עפר לאורך כביש 90, ובאיזור צומת גומא החל טיפוס תלול ומדורדר לכיוון חניון סינגל רכס רמים. לאחר כ12 ק"מ נכנסנו לסינגל רמים לכיוון תל חי - הפוך לכיוון הרכיבה הרגיל. כבר בתחילת הסינגל היה ניתן להבדיל בהבדלי הרמות הטכניות, והצלחנו לעבור מספר רוכבים חזקים מאתנו אך פחות טכניים. הדופק היה בשמיים. עם העלייה בגובה נגלה לפנינו חלקו הצפוני של העמק, בתי קרית שמונה, וברקע הגולן ןהחרמון. נוף מרהיב. תחנת רענון ראשונה חיכתה לנו לאחר כ20 ק"מ.

  

מטפסים ומטפסים

מתחנת הרענון יצאנו לכיוון מחצבת כפר גלעדי, ומשכנו צפונה. החרמון נגלה מימין ומטולה מלפנינו, ולאחר מקטע כביש קצר התחלנו לטפס דרך המטעים של מטולה לכיוון דרך הנוף של מצפה עדי, מתחת למשגב עם. העלייה כללה קירות מדורדרים שחייבו דחיפה, ולמרות שהיו מספר רוכבים שהצליחו לרכב חלקים ממנה, כולם נאלצו לדחוף לפחות כמה מאות מטרים תלולים. שרירי התאומים צרחו ממאמץ. לאחר מקטע דחיפה סופי ארוך וכואב הגענו לדרך הנוף, וגם שם לא חיכתה לנו מנוחה – דרך הנוף לכיוון דרום כוללת קירות ארוכים וכואבים שחייבו עבודה מאומצת מאד גם בהילוך הקל ביותר. זוהי עלייה יפה עם נוף מדהים לעמק ולגולן שאינה מאד מתויירת. הטיפוס נמשך עד לגובה של כ-650 מטרים מעל פני הים, עד לכביש כפר גלעדי מנרה. גלישה קצרה ומהירה על הכביש עד לדרך הנוף של צוק מנרה. לאחר מקטע מהיר עם מעט טיפוס נכנסים לסינגל, וכאן מתחילה החגיגה האמתית.


 פאן פאן פאן, אבל זה עוד לא נגמר

סינגל רכס רמים הוא אחד הסינגלים המהנים בארץ, ובתחרות הכל נהיה עוד יותר מהיר ומהנה. בשלב הזה שחרננו מעצורים, עקפנו מספר רוכבים שהאטו אותנו, וטסנו למטה בקצב מהיר. בתחתית הסינגל חיכתה תחנת הריענון השנייה, ושם הבנו שהיום עדיין לא נגמר. המסלול המשיך בטיפוס של כ20 דקות על דרך הנוף לכיוון קיבוץ יפתח. עליה לא תלולה, אך ארוכה וחשופה לשמש. בסוף העלייה מתחילה סידרה של מקטעי סינגל ושבילים רחבים במגמת ירידה עם מספר עליות קצרות, חלקם על תוואי שביל ישראל. אנו חולפים לא מעט מטיילים רגליים. בהמשך מחכה לנו מקטע של כ50 מטר שהוגדר כקטע להליכה בלבד, וזהו אכן קטע מדרגות תלול וחלק. בסופו חיכה מקטע סינגל טכני, ושם שחררתי את הרסן. לאחר כל העליות בשלב הזה מצאנו את עצמינו בסביבת כבישונים חזקים שבדר"כ מגיעים לפנינו, אבל במקטע הטכני הזה הבנתי זאת ההזדמנות שלנו לעקוף אותם. ואכן, בשלב מסוים נכנסו לסינגל בר זרוע בסלעים שהוביל עד מצודת, וטסנו קדימה. בהמתנה לשותפי אפילו הספקתי לעצור ולצלם כמה תמונות.

  סיום מוצלח

המקטע האחרון של כ6 ק"מ ממצודת כח לכפר התחרות כלל כמה ירידות טכניות מדורדרות, חלקם על שבילים רחבים וחלקם בסינגלים מסולעים. ברקע כבר היה ניתן לראות ולשמוע את כפר התחרות למטה בעמק. עוד 2 ק"מ מישוריים ומהירים בסיום, בהם הצלחנו לעקוף עוד זוג שעקף אותנו בדרך, ואנו חוצים את קו הסיום. הגוף מפוצץ באדרנלין. קצת נוזלים, חוויות, איסוף חולצה ומדליה וצילום מחייב, ופלייטיקה אפיק ישראל 2016 מאחורינו. זהו האפיק השלישי שלנו, והוא עבר ללא שום תקלות ותוך רכיבה טובה וחזקה.

 קצת על ציוד

את שני האפיקים הקודמים רכבתי על אופני הזנב הקשיח שלי. השנה הבנתי שעליי לעבור לאופני שיכוך מלא, אולם לא הצלחתי להחליט באיזה אופניים לבחור. כחודש לפני התחרות הציע לי חברי היקר נימי לקחת את הניינר RKT 9 שלו. אילו אופניים עם מערכות XTR חשמליות 11X1, בולם קידמי RS1, במשקל של כ11ק"ג, בקיצור, לא הצעה שמסרבים לה. הספקתי לרכוב עליהם מספר רכיבות הכנה, ולראות שהכל מתאים לי. על האופניים הורכבה פלטה קדמית אובלית של 34 שיניים וקסטה 11-46. כבר יצא לי לבחון את האופניים בעבר ומאד נהנתי מהם, אבל קשה להגיד שלא חששתי מעט לרכוב על אופניים לא שלי, ועוד עם setup שאינני רגיל אליו. כבר ביום הראשון הבנתי שזוהי בחירה מוצלחת ביותר. האופניים תפקדו בצורה מעולה, והבחירה בשיכוך מלא בתחרות מסוג זה היא ללא ספק הבחירה הנכונה. הרכיבה מהירה וחלקה יותר, והגוף מסים את הרכיבות רענן בהרבה מאשר עם זנב קשיח. גם צמיגי הMaxxis Ikon 2.2 הוכיחו את עצמם כבחירה מעולה, וסיפקו אחיזה מדהימה, מהירות גלגול מרשימה, ועמידות מצוינת. בכלל, למזלנו הרב לא חווינו שום תקלה.


 פלייטיקה אפיק ישראל 2016

האפיק השנה כלל שינוי מיקום שפיתח אצל כולם וגם אצלי הרבה ציפיות. מצד אחד זה אזור פחות מוכר לרובינו, אבל עם המון פוטנציאל. ואכן, גל צחור וצוותו הצליחו להעמיד 3 ימי תחרות עם מסלולים מגוונים, מאתגרים ומהנים. כפר התחרות, המתקנים, והשירותים הנלווים היו ברמה גבוהה ביותר. מלון גליליון מהווה בסיס תחרות ברמה גבוהה ביותר, עם בריכה, שירותי הסעדה ברמה טובה, חדרים נוחים, ומתחם אקספו מגוון. התחושה בכל שלב, גם בתחנות הרענון, וגם בכפר התחרות, הייתה של שרותיות, ורצון לעזור ולפנק. חוויה אמתית. התלונות היחידות שנשמעו היו על מעט צפיפות בחדרי הרביעיות שאינם מיועדים לארבעה מבוגרים עם ערימות ציוד רכיבה. בהתחשב שזאת שנה ראשונה, ובהנחה שהדברים ימשיכו להשתפר, אני בהחלט מחכה לאפיק ישראל 2017.


  

חווית משתמשת נועה לוריה (תשכחו כל מה שאמרתי אתמול)
 
אחרי לילה קצר ולא איכותי, עם השיעול שחזר וטיולים הרחק מהאוהל כדי לא להעיר את כל המאהל, זינקנו לסטייג׳ האחרון של פלייטיקה אפיק ישראל 2016. קיבלנו קיצור קל ומפתיע, ל-57 ק״מ, אבל זה לא עזר לי. הרגלים היו מרוקנות, הראש עייף והמסלול - הסתבר שהוא לא ממש כוס התה שלי. 
לקהל הרוכבים שעוקף אותנו במישורים ובעליות התווספו היום רוכבי המסלולים החד-יומיים והעצימו את התחושה הכללית שאנחנו עומדים במקום בעוד כולם שועטים קדימה. ניסיתי לשמור על קצב ועל אופטימיות כמו ביומיים הקודמים, אבל ככל שעבר הזמן זה נהיה יותר ויותר קשה. תשכחו כל מה שכתבתי אתמול: בעולמו הקסום של גל צחור יש עליות שלא נגמרות. והן כולן חברו נגדי היום ברמות נפתלי.


 


 
היו כמה טעימות מהסינגל, שהוא באמת נפלא ביום חול, אבל במיקום שלנו בקהל היתה בו צפיפות רבה - וזרימה מועטה. בשבילי ברכיבה טובה יש give & take: אני סובלת בעליה כדי לבלות ולהנות בירידה. אבל היום במעט הירידות שהיו לא יכולתי להנות. או שזה היה סינגל פקוק או שאלה היו ירידות מדורדרות שאין ברירה אלא ללכת אותן ברגל. שום מקום להתבטא ולשחרר את הגוף. אני מודה, גם חוש ההומור שלי הולך לאיבוד לפעמים. וכל העצות הטובות שאני משיאה לאחרים ולעצמי - לא הועילו. זה פשוט היה עניין של להוריד את הראש ולמשוך בעול עד שנסיים. אה, שכחתי לציין - היה נורא חם.  

 


 
 
וואו... איזה קיטור. לא ככה רציתי לסכם את האירוע הנהדר הזה. אז שנייה, בואו נעבור על מה שכן היה טוב היום. 
הייתי במקומות יפים ומוכרים וגם כאלה שלא הייתי בהם אף פעם, מעל מטולה ובשבילים מהממים שצופים על כל החולה מצפון. היו נופים נפלאים. באמת. 
מצאתי כוחות להמשיך, גם כשממש לא היה ברור עוד כמה זמן לעזאזל העלייה הזו תימשך.
פגשתי המון רוכבים מזיעים, עייפים, כואבים - ושמחים מאד.  


 
פגשתי בתחנות הרענון ועל המסלול צוותים מזיעים, עייפים, כואבים - ושמחים מאד. איזה אנשים אדירים. הם וכל מי שתרם משהו מעצמו בפלייטיקה אפיק ישראל 2016.
ביום הראשון לבשנו מדי we:Ride, ביום השני את חולצת הקבוצה שלי עז ואחות, והיום חולצות וורודות לרגל תחילת אוקטובר, חודש המודעות לסרטן השד. גיליתי שבעלי נראה טוב בוורוד - זה טוב, לא?
והכי חשוב: למרות יום אחרון קצת פחות נעים, סיימתי יחד עם הלוריה שלי, בפעם הרביעית, את פלייטיקה אפיק ישראל. עם כוס בירה ביד, בתוך הבריכה. וזה - טוב לאללה. 
 
ברכות לכל המסיימים והמסיימות ותודה ענקית לכל צוות ההפקה!


 
 

 

תוצאות כללית Playtika Epic Israel 2016:
קטגוריית גברים:
 1.  Hans הולנד, Novak Jiri- צ'כיה
 2. Martin Gluth - גרמניה, שלומי חיימי -ישראל
 3.  Pietro, Deho Marzio- איטליה

קטגוריית נשים:
 1. מורן תלפז, מגאן בלצר- ישראל
 2. Karen Duff, Melanie Chambers -קנדה
 3. Beth Christiansen, -Sharon Shachar ארה"ב

קטגוריית מאסטרס:
 1. גלי רונן, ליאור זך מאור- ישראל
 2. ליאור זהבי, רז יעקובסון- ישראל
 3. נועם שילר, ארז שקד- ישראל

קטגוריית זוגות מעורבים:
 1. נעמה נויימן, ארז אייזנברג- ישראל
 2. Grajczyk קנדה, Gracia Casati ספרד
 3. יוליה רפקין, דימה רפקין- ישראל
קטגוריית גראנד מאסטרס:
 1. אורן עוזרד, עמוס גרי- ישראל
 2. רמי ירון, אברהם זמיר- ישראל
 3. זהר גלילי, ארז וויסבורד- ישראל