עלילות לאנס ארמסטרונג בארץ הקודש

we:Lance

עלילות לאנס בארץ הקודש

חוויות מהרכיבה ההיסטורית של הרוכב הידוע בדורנו במכתש רמון


תמונות: זיו שרצר, גיאופן
 
 


שלהי אוקטובר, החגים מאחורינו, we:Ride Demo Day מלפנינו, וטיפת גשם לא ירדה במחוזותינו עדיין. והנה, טוויט קטן של לאנס ארמסטורנג עם תמונה של ה-skyline של תל אביב בלילה, והמדינה כמרקחה. או לפחות מדינת הרוכבים.
ספקולציות, שאלות וחקירות עפות מכל עבר: למי הגיע? למה? הוא בא לפה לרכוב את בית השאנטי? הוא בא לפה לחלק חתימות בדוכן של TERK בדמו דיי?
הרוכב הכי גדול בדורינו עם one hell of a כוכבית, שבע חולצות טור צהובות או לא, אין ספק שזהו כוכב הרכיבה הכי גדול בעידן המתוקשר (לאדי מרקס לא היה הכבוד להיוולד בעולם אינטרנטי גלובלי, ולסאגן יש עוד מיילאג׳ תקשורתי עצום לצמצם עד שיגיע ללאנס), והשם שלו והנוכחות שלו כאן, עדיין מרעידה את הענף, את חובבי הרכיבה ואת לבבותיהם.
בתחילת השבוע אני מקבל הדלפה שהוזמנו אופניים עבורו בגיאופן, חנות האופניים והמרכז לרכיבה מדברית שבשדה בוקר. בירור קצר מעלה שהאופניים הוזמנו מראש לחבורת רוכבים ולאנס בתוכה, אבל תאריך היעד הוא יום חמישי ה-27.10, והיעד הוא מכתש רמון. בדיוק יום ההקמות של הדמו דיי של we:Ride ואתר המסלולים של קק"ל ביער בן שמן, והדבר הראשון שאני חושב עליו הוא לגמרי אישי ואגואיסטי: ״פאק, אז לא אוכל להידחף לרכיבה הזו״.
ותאמינו לי שרציתי...
עוד קצת בירורים ואני מבין שכמה חברים טובים יובילו את הרכיבה, ואני מתחיל לתחקר אותם שתי וערב ומקבל כלום, נאדה, גורנישט, יוק, קדחת. מסתבר שהגוף המזמין עשה עבודת שושו יפה, וכל מי שמעורב שמר על הסיפור בסוד, לא פרסם ולא חלק – הכל לבקשת המארחים. 
 


איך זה קרה בעצם?
תנועת אור היא עמותה שמקדמת את ההתיישבות בנגב ובגליל. מעיון מהיר באתר שלה עולה הרושם שהיא מקדמת ערכים ישראלים יהודים. אחד התורמים לעמותה הוא יהודי אמריקאי/ בריטי יקר ובעל אמצעים (קראו כאנדרסטייטמנט) בשם מרטין פרנקל. למרטין יש קבוצת חברים, רובם מאזור אספן (קולורדו) רבתי, ואחרי כמה פעמים שהרעיון הועלה ולא הוגשם, הוא הצליח להביא אותם ארצה לביקור שמטרתו הישירה היא good times בישראל, ומטרתו העקיפה היא יח״צ איכותי וקירוב לבבות למדינתנו שלא סובלת כרגע מעודף פופולריות ברוב העולם, בואו נגיד ככה. בחבורה 8-9 אורחים, ואותנו מעניין בעיקר אחד מהם. לאנס ארמסטרונג, הרוכב האמריקאי הכי טוב בהיסטוריה, מנצח הטור דה פראנס הכי גדול וסדרתי בהיסטוריה (7 נצחונות רצופים שנשללו ממנו לאחר שנתפס בשימוש בסמים משפרי ביצועים), אישיות האופניים הכי פופולרית ומשפיעה בעולם בשעתו, האיש שמכר מיליוני צמידים צהובים לנייקי ולקרן Livestrong המדהימה שהקים לטיפול בחולי סרטן, האיש שהביא את TREK למעמד אייקוני ולמכירות שיא בינלאומיות בעקבות ניצחונותיו על אופני החברה ועוד.
אז יש את השאלות האם מפרגנים ללאנס, האם סולחים ללאנס, האם הוא ראוי לדראון עולם, אבל לכותב שורות אלו יש תובנה מאוד ת׳כלסית: הוא היה ועודנו אחד האנשים המעניינים בעולם הרכיבה, הייתי מת לרכוב איתו או לשתות לצידו גולדסטאר או משהו עילאי יותר או לשבת איתו במסעדה/פאב. ובעידן בו כולם היו מסוממים וכולם נתפסו בסוף – הוא היה הטוב מכולם גם בזה (בתורת הסימום, וזו הייתה תורה מאוד מקצועית). שורה תחתונה – פשוט תראו מה קורה עם כל פוסט פייסבוק או תמונה שקשורים אליו ולביקורו בארץ – טירוף רשתי קיצוני.
 


 
 אביעד יזרעאל ולאנס ארמסטרונג
אז כאמור, אביעד יזרעאל, רוכב מוכשר וטכני בפני עצמו והאיש מאחורי מותג הביגוד Jinga, הוא אישיות האופניים שנבחרה להוביל את חבורת האורחים המכובדת. תפסתי אותו לשיחה צפופה כשהוא היה תקוע בתנועה הכבדה בין מצפה רמון לבין יער בן שמן, בדרכו להקים את דוכני Jinga באירוע.
 
תגיד, יה שושואיסט, ממתי אתה יודע על זה? מתי פנו אליך?
אביעד - לפני כחודש וחצי התקשרו אלי וביקשו הובלה ללואי ארמסטרונג, אתה יודע, הסקסופוניסט הזה, שנחת על הירח. הוא הגיע עם משלחת שהוזמנה על ידי עמותת אור, כדי לארגן קצת חיוביות על ישראל בעולם. עד שפגשנו אותם הם טיילו בערך בכל מקום בארץ, אכלו במיטב המסעדות ושתו במיטב הברים. למרטין פרנקל, האיש שהביא אותם יש בית בשדרות רוטשילד בתל אביב, הוא מגיע לפה כמה פעמים בשנה ומכיר היטב את החוזקות של המדינה... היום היה היום היחידי שלהם על אופניים, כי רכיבה לא הייתה התמה המרכזית של המשלחת, וגיאופן ואנחנו היינו אחראים על ההובלה שלהם. לשמונת האורחים הצטרפו כל מיני אורחים חשובים וחברים של וגיאופן הביאו את זיו שרצר המדריך, שיוביל את הרוכבים הפחות חזקים. אבל די מהר הסתבר לנו שהחבר׳ה יודעים לרכוב, נתנו קצב ממש מהיר, וזה עוד אחרי לילה לא פשוט בכלל... כמה פנצ׳רים גרמו לנו לעצירות מעת לעת ואז הטור צומצם, ולא נוצר צורך להתפצל לשתי קבוצות. נפגשנו איתם במלון בראשית לארוחת בוקר קטנה. קצת התאמת אופניים ומידות (במלון בראשית צי אופני השכרה NORCO שיכוך מלא איכותיים למדי של גיאופן - נימי), קסדות, לחצי אוויר ויאללה לדרך. הבאתי איתי מהמרכז זוג TREK Superfly 9.8 חדשים מצי אופני ההדגמה עבור לאנס, שאגב הושאלו לריכבה בדמו דיי, אבל הוא החליט לתת אותם למרטין פרנקל, שייהנה ויתפנק, ולרכוב בעצמו על נורקו פשוטים כשאר החבר׳ה. הוא הסתדר עליהם בשתי שניות, רואים שהבנאדם רוכב ומבין עניין. ולמי שלא יודע, הוא רכב אופני הרים כאימון ולפאן, ואפילו ניצח וקבע שיא מסלול במירוץ לידוויל 100 המפורסם.
מתחילים לרכוב את סינגל חווה, חלק מפרויקט שביל ישראל, על שפת המכתש ואני עובר קדימה להוביל.
לאנס מטייל לו בקבוצה, קצת עם האחרונים, קצת עם חברים, וכל עוד הקצב חברתי הכל סבבה. אבל אם אם מישהו קופץ בקטנה מהקצב הזה, תוך דקה הוא מקדימה. רק היה שמץ של ריח תחרותיות באוויר והוא מיד שם. אי אפשר לנתק אותו מזה.
 
 

 באופן כללי הוא עשה עלי רושם של אחלה גבר, במיוחד בקטנות האלו שידועות לכל רוכב. הוא לא באיזה כושר מטורף, זה ברור, ורכב על אופניים בטח מהפשוטים והכבדים בהיסטוריה שלו, אבל בכל פעם שהכתבתי קצב בעלייה, הוא ישב לי על הגלגל ״עד למוות״, ברור שאין מצב שהוא יזוז. הוא מצידו דחף לא פעם ולא פעמיים את מי שהתפרק מאחורה, אבל ידע גם לקבל דחיפה מאחד החבר׳ה החזקים, כשנפתח פער והוא איבד את הגלגל שלפניו באחד המישורים. הוא ממש לא נעלב מזה, נהפוך הוא. החבר החזק, דרך אגב, תקף אותנו מיד אחרי שעזר ללאנס להגיע לגלגל, ופירק את שנינו, וגם מזה לאנס היה מבסוט. גם לאנס תקף אותנו בהזדמנויות, רואים שהוא מת על זה ושהוא שועל רציני. אלו משחקים שעושים בכל חבורת רוכבים ברמה גבוהה ובקצב תחרותי, ורובכם מכירים אותם מהחבורה הפרטית שלכם. זה פאן ומאמץ, רק שהיי, זה היה עם לאנס ארמסטרונג. בסוף הוא אמר לנו: ״פאק, איט הרטס״...
 


 ואיך הוא בתור בן-אדם, יצא לך לדבר איתו קצת? על הגולדסטאר ששתיתם ביחד?
אביעד – הוא פתוח מאוד לאנשים, מאוד נגיש וחיובי. היו חבר׳ה שהגיעו למלון בראשית במיוחד בשבע בבוקר. הם יצאו מתל אביב בארבע בבוקר, וביקשו ממנו לחתום להם על תמונות. הוא חותם על הכל,  מצטלם עם כולם. יש לו קצת קטע, אבל לא יותר מדי. הקבוצה מבסוטה לאללה מישראל. הם טיילו בכל הארץ, עושים גוד טיים, והטענה היחידה ששמעתי מהם הייתה על זה שאין ליים אמיתי בפאבים בתל אביב... 
במהלך הרכיבה ראינו חבורה שטיילה לחאן בארות על גמלים. הם היו באמצע ארוחת בוקר, וכשהגענו אליהם הציעו מיד לכולנו תה. זה היה הכי יפה ואמיתי, ולאנס והחבר׳ה לא ממש הבינו איפה הם. הכנסת אורחים מדברית קלאסית ולא מתוכננת (צילום: אביעד יזרעאל)

 
אז נהנית?
אביעד – שמע זו חוויה. עם כל העבר שלו לרע ולטוב, זה בנאדם שהעברתי מולו מאות שעות צפייה אדוקה במסך בחיים שלי... זה פאקין לאנס ארמסטרונג. לרכוב איתו בעלייה פה בארץ בנגב ולשמוע אותו מחרחר על הגלגל שלי זו חוויה לחיים.
 
* המערכת מודה לגיאופן, לזיו שרצר ולאביעד יזרעאל העזרה בהכנת הכתבה.
 

אביעד באחד הסלפיז היותר חשובים שיהיו לו בחיים עם הלאנס והאגדה. אחרי שאביעד פירק אותצו בעליות, הוא ניסה לפרק אותו גם בשתייה שאחרי... (צילום: אביעד יזרעאל)