סינגלי יער להב- מסע בין שעשועים

מסע בין שעשועים
 
מרחפים ונהנים בסינגלי יער להב


 
פריחת החלמוניות ביער להב
 

דיסנילנד? גארדלנד? סיקס פלאגז? יורופה פארק? עזבו אתכם משטויות, בואו ליער להב! ללא מחירים אסטרונומיים, ללא תורים אינסופיים וללא הפסקה!
סינגל רימון החדש של קק"ל ביער להב משלב אלמנטים בנויים ליצירת מגרש משחקים מהיר ומהנה לרוכבי האופניים. סינגל להב הוותיק (סינגל "אלון") מאז ומתמיד היה אחד הטובים, עם כמה מקטעי האקשן המשובחים שבנמצא, וביחד צמד הסינגלים מהווה שילוב מנצח שיגרום לנהירת רוכבים לנגב בכמויות שכמותן לא נראו מאז שבן-גוריון הזמין את החבר'ה לדאונהיל בשדה בוקר.
בין לבין נערוך הפסקת קפה נופית בין שרידי בית כנסת עתיק יומין בחורבת רימון, ומי שמעוניין יוכל אפילו לזחול לתוך כמה מערות מגורים ששימשו את היהודים שגרו כאן במאות השלישית והרביעית לספירה. 
    
אקשן בסינגל להבהנתונים הבסיסיים
מרחק: 25 ק"מ
זמן: 3-5 שעות
קושי פיזי: בינוני
קושי טכני: בינוני
קושי ניווט: קל
טיפוס כולל: 400 מ' אנכיים
מפה: מפת סימון שבילים מס' 12 - דרום השפלה.
מעגלי: כן.
GPS: קבצי GPS כאן. הגעה לנקודת המוצא: נקודת המוצא הינה בחוות שבדרון בלב יער להב (וויז: חוות שבדרון). למגיעים מצפון נוסעים דרומה בכביש 40 ולאחר בית קמה משתלבים במקטע הדרומי של כביש 6, ההופך לכביש 31, ויורדים ממנו במפגש עם כביש 358.
פונים צפונה ובכיכר שמצפון לכביש פונים מערבה בכניסה הראשונה לכביש הגישה ליער להב (השנייה מחזירה אותנו לכביש הראשי). הכביש מתחיל במקביל לכביש 31, פונה צפונה לתוך היער, ואז נראה שילוט ימינה אל חוות שבדרון ונפנה איתו עד לחניה הצמודה לחווה.
 

 
גם נוף פתוח יש ביער להב
 


יוצאים לדרך
 מדרום למגרש החניה נראה את שלט המבואה ונכנס אל לסינגל. מיד נגיע למפגש עם הסינגל החוזר מן ההקפה ונבחר את הצד השמאלי על מנת להיכנס בכיוון הנכון. הסינגל מסומן על ידי עמודי עץ עם שלט קטן ובו רוכב אופניים כחול על רקע לבן בתוך עיגול בצבע כחול.
נחל בעלייה מתונה קצרה בעקבותיה ייפתח הנוף סביבנו. תוך שאנו נושמים את הנוף עמוק לריאות כבר נשוב אל תוך היער, נרגיש את מגמת הירידה, ונסתער על ברם חביב כאשר לא הרחק בעקבותיו נגלוש בברם ארוך ומשגע אשר יוביל אותנו לוואדי.
עלייה קצרה נוספת ואנו שוב בדרך למטה לירידה משובצת אלמנטים ולבסוף מגיעים שוב לוואדי. וכך זה ממשיך – עוד עלייה נוחה ובנויה היטב, עוד כמה אלמנטים בירידה וכן הלאה.
 

 פריחה בסינגל להבחסידות סינגל להב6 ק"מ מתחילת השביל נגיע למתחם יהל (1)., שם נפגוש עוד מגוון אלמנטים משובחים, ונמשיך בעוד עלייה מתונה ונעימה עד לסיום הסינגל.
נעשה פניית פרסה ונחזור שוב אל סינגל רימון, אולם הפעם, 350 מ' מתחילתו, כשאנו יוצאים אל הנוף, נעזוב את הסינגל, נגלוש שמאלה אל דרך הכורכר שמתחתיו, נפנה ימינה ואז שמאלה אל שביל מסודר המוביל לכיוון חורבת רימון. לאורכו של השביל, אם נרים קצת את העיניים, נוכל להבחין בכניסות למערות מגורים עתיקות. השביל מתפתל בהנאה רבה ובמהרה נגיע אל חורבה גדולה ומרשימה – חורבת רימון (2). 
נוף פתוח בסינגל רימוןהגענו אל שריד של יישוב יהודי גדול מן התקופה הישראלית. גולת הכותרת של החורבה הם שרידי בית הכנסת הגדול אשר הוקם במאה השלישית לספירה וניתן לזהות בו בסיסים של עמודים, ריצוף מיוחד, רוזטות ואף חריטה של מנורה עם שבעה קנים. בסמוך לחורבה מערות רבות אשר שמשו למגורים ולמתקנים חקלאיים ובשלוחה שממול מערות קבורה, אשר היו שייכות ככל הנראה ליישוב יהודי אחר. מקום נהדר להפסקת קפה אל מול הנוף.
נעקוף את החורבות משמאל, ומעברה הצפוני של החורבה נפנה שמאלה אל דרך היורדת אל העמק למטה, שם נפנה שמאלה עד לגדר קיבוץ להב, ושוב שמאלה לרכיבה לאורך הגדר. נפנה ימינה בצמוד לה ונמשיך בדרך הנוחה כשהיא עוזבת את גדר הקיבוץ, מטפסת אל תוך היער ולבסוף מסתיימת בכביש פנימי. נפנה ימינה ולאחר 70 מ' נבחין בכניסה לסינגל "אלון" משמאל (3). 
ברמים שאינם נגמרים
 


הדקו את החגורות, אמבטיית אדרנלין ממתינה לכם מיד מעבר לפינה!
לאחר עלייה קצרצרה השביל מגיע לשיא הגובה ואנו נכנסים לשני קילומטרים רצופים של ירידה רוויית אקשן בין עצים, פרחים ונוף שיכניסו אתכם להיי רציני. הסינגל עובר ליד חניון החיילים המשוחררים ומשם ממשיך כשהוא פחות או יותר שומר על קו גובה תוך חיבוק הגבעות הצפוניות של יער להב, עם תצפיות נהדרות אל גבעות שמורת להב צפון ואזור לכיש. 
זמן אוויר

 


מיכל מרחפת

 


 

בהמשך הסינגל מתחיל לחזור דרומה, יורד אל עמק רחב ידיים ופוגש באר מרשימה – באר תלה (4). זוהי באר אשר נחפרה ככל הנראה בתקופה הביזנטית ושימשה את תושבי ומבקרי חורבת אבו חוף הסמוכה. באר זו הייתה פעילה עד לשנות ה-70 של המאה הקודמת, אולם כיום לצערנו היא יבשה.
העת לתשלום הגיע והסינגל פוצח בטיפוס לכיוון ראש הר להב, אך למזלנו הבנייה החכמה  בשיפוע מאוד רגוע מאפשרת לכל רוכב ורוכבת להוריד הילוך, להיכנס לקצב האישי שלו/ה ולכבוש את ההר בקלות מפתיעה. עם זאת, לאורך העלייה נתקל גם בכמה פינות ישיבה מקסימות הבנויות מסלעי המקום ומשתלבות בטבעיות בסביבתן ומאפשרות מעט מנוחה והחזרת אנרגיה. 
ברמים בנויים לתפארת


 
בילוי זוגי במשפחת סהר

 

לקראת ראש העלייה נבחין במספר חניונים קק"ליים מסודרים וריח המנגל ימלא את אפינו, אך אם נצליח להתעלם ולהמשיך הלאה נגלה שבוני השביל הותירו לנו עוד בונבון נהדר לקראת הסיום, מקטע רכבת הרים מהנה במיוחד שמסתיים במפגש עם הכביש בנקודה בה התחלנו את הרכיבה בסינגל (3).
נפנה ימינה ונרכב במעלה הכביש 750 מ' עד למפגש עם דרך כורכר משמאל, שם נפנה אליה ולאחר שנרכב קילומטר נראה מימין למטה את חוות שבדרון ונגלוש אליה ואל הרכב הממתין לנו. 
הריעו לדולב המעופף!

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם