we:Tip-Upgraditis

we:Tip- Upgraditis
 

סדרת מאמרים קצרים בהם נשתף את חכמת המעטים שלנו כדי לעזור לכם בהתמודדות עם נושאים הרי גורל לא קריטיים. הפעם, לקראת חידושי 2017 בכלל והבלאק פריידיי בפרט, אספנו מספר טיפים להתמודדות עם מחלת השדרוגיטיס הכרונית המכה בנו ללא רחם.
 
שדרוגיטיס (מלטינית Upgraditis) מוגדרת כתשוקה לא מסופקת לשדרוג, מחלה כרונית הנפוצה בקרב רוכבים אשר הפרוטה בכיסם והזמן הפנוי בעוכריהם. מסימניה הבולטים: קריאה אובססיבית של כתבות בנושאי אופניים, בליעה של כל טרנד חדש המומלץ על ידי "מומחים", ביקור דו-יומי בלוחות יד-שניה, חיפוש תלת שבועי אחר "מבצעים" באתריי אונליין, החלפת חלקים תכופה בקניה אימפולסיבית ללא התחשבות במשכנתא / שכ"ד / טיפול שיניים לילדים, פרסום שבח והלל לחלקים הנ"ל בקבוצת התמיכה "שדרג-טוק" בפייסבוק, מכירה של אותן רכישות חדשות כדי לממן חלקים /  אופניים חדשים יותר. 
 הטיפים אמנם מובאים בלשון זכר, אך מיועדים גם לבנות המין החזק... אם כי, סטטיסטית, הבעייה נפוצה בעיקר אצל גברים מסיבות שנעוצות בעיקר בהיותינו גברים, על כל החסרונות המשתמעים מכך.1. בנקאות פרטית – אם יש לכם חשבונות נפרדים, עדיף שתבטל את חשבונך האישי ותעביר את *כל* השקלין והתקילין לחשבון משותף עם בן/בת הזוג. את העברת ההכנסות ממכירת ציוד (כולל מכירת כידון הטיטניום הלא-מספיק-רחב לפראייר אחר) בקש לקבל בהעברה בנקאית לחשבון המשותף, אחרת המזומנים יישבו בארנק, והארנק הזה רותח... מה זה רותח... 

2. רשתות חברתיות – רובינו מכירים אותו, החבר הוירטואלי מהפייס / וואצאפ / טינדר (אהממ..) מומחה בעיניי עצמו לכל מה שחדיש או חנטאריש, מצטט מאמרים ומשדרג שבמשדרגים. מחליף בולמים כמו גרביים ואופניים כמו נעליים, בעודו מדווש וירטואלית בפורומי אופניים מהעולם. כל זמן שמדובר בכסף שלו שיהנה בכיף, אבל מהמלצותיו של משדרג כרוני מומלץ להתרחק, בפרט אם מדובר ברוכב דרעק. 

3. חדשנות יתרה - קרבון זה נפלא, בוסט זה מודרני  ופלוס זה בומבה – אבל לא כל פלוס מתאים לך. גם ברגעים הקשים, מול המוכר החייכן האוחז בדגם חדש ונוצץ, חשוב לשנן שהפלוס מגיע תמיד למוכר, אבל לא תמיד לקונה. בקיצור, גם אם כל המומחים והבוחנים מהללים, קח רכיבת מבחן או שתים או עשר לפני שאתה מאמץ את הטרנד החם הבא. 

4. הלימה – על פי משנתו של אמנונימוס: על הרוכב לשמור על הלימה נאותה בין רמת הרכיבה לרמת הציוד. רוצה לומר – לא, אתה לא באמת חייב פדל 'אקס-טי-ארס' הקל בעשרות גרמים בודדים מהפדל שכבר יש לך. ולא, אתה לא סם היל בהסתערות על גביע העולם, וכרוכב ממוצע, בסינגל ממוצע, ביער ישראלי ממוצע, לא צריך מעצורים מדגם "TIKVA ארבעה פיסטונים" - דיאור משומש יעשה אחלה עבודה. 

5. דגימות והדגמות – בגדול מומלץ להמנע מהגעה לימי הדגמות סטייל המגה-דמו-דיי של מגזין האופניים הטוב במזרח התיכון. עדיף להישאר בבית, לסגור את הפייסבוק, לעצום עיניים ולשנן "שלי הכי טוב, שלי הכי טוב".  אם כבר הגעת ליום הדגמות שכזה ודגמת אופניים מהטופ – שתה את הבירה שלך בנחת והמשך לשנן "וואלה שלי הכי טוב והכי משתלם, אבא, אבא תרחם!". 

6. מרוץ החימוש - כמאמר המשדרג הלטיני המפורסם אלכסנדר פופ: להוריד 100 גרם בגלגלים זה אנושי, לרזות 2 קילו, אלוהי... מצד שני אתה כנראה לא מתחרה XC  כחוש בעל פוטנציאל פודיום ואופציית ההרזיה היא יותר זולה, יותר בריאה ויותר חתיכית. בקיצור, פחות שווארמה + חומוסצ'יפסלט ואתה מוריד בקלות מסה מתגלגלת מהצמיג האישי שלך, עוקף את חבריך, מקבל מחמאות משכנותיך ושומר על שקליך. 

7. בלינג – הוצאות על רכיבי שופוני (בלעז: pimp my ride) הן ללא ספק הבזבזניות ביותר שכן בלינג מיותר לעולם לא יוחזר.
אף אחד, אף קונה יד-שניה, לא יחזיר לך קמצוץ מההוצאה שהוצאת כדי לצפות את כל הברגים באנודייז סגול מאאמם. חוץ מזה, סגול? באמת? זה לא פימפינג אם זה נראה כמו טלאטאביז.
 

8. אופנה – בימים קשים אלה של אופנת רכיבה צעקנית המותאמת בהגזמה לשלדה, לקסדה ולנעל, אולי עדיף לעצור שנייה לפני הרכישה הבאה. רגע לפני הצטיידות נוספת 'בהוט-קוטור' מבית עלי-אקספרס-מידות-קטנות-משלוח-איטי, שאל את עצמך: האם המחיר הנמוך שווה הזמנת  3 קיטים מתוך תקווה לתאם קומבינציה ראויה? האם אתה באמת רוצה להראות רכוב בפיג'מת גזר זרחני?  ומאיפה הצורך הזה לעזאזל להיות שלט פרסומת למותג כלשהו? אגב, זו לא לויאליות אם אתה קונה את החיקוי (#רקאומר). 

9. ניצול זמן – באופן מוזר הפיתרון הזמין והפשוט ביותר הוא לרכוב יותר ולצמצם את הזמן המת הזה בין רכיבות שהוא כידוע הגורם מספר אחת לנדודי שינה ומחשבות כפירה וחפירה. על הדרך תוכל גם לראות את אותם סגפנים הרוכבים על אופני KONA יוניט סינגלספיד, והם חזקים, טבעיים ויפים, חפים ממחשבות שדרוג מטונפות, שמחים בחלקם ועוקפים אותך בדרכם. בקיצור, משוגעים אבל מבינים שהרוכב חשוב מסכום שדרוגיו. 

10. סיכומון וטיפ אחרון: כאמור, אם אתה לא רוכב XC  בעל אספירציות לפודיום, לא מכור לנצנצים ולא מאמץ טרנדים כפייתי שמוכן להוציא סכומים גבוהים כדי להיות שפן ניסיון על דגמים חדשים, מוטב שתירגע ותחשוב טוב טוב אם הסיבה שאתה לא נהנה כמו פעם או שהחברים צריכים לחכות לך היא אתה או האופניים. ברוב במקרים אנו מהמרים שלא באופניים או ברכיבים הטיפל'ה כבדים טמונה הבעיה ולכן עדיף שתשקיע בעצמך, אם באמצעות קורס רכיבה טכנית, אימוני כושר ממוקדים  או סתם דיאטה קלה. את הכסף שתחסוך שמור לחופשת אופניים יפה, אחד השדרוגים אם לא ה-. 

בונוס: מכור לשדרוגיטיס וחייב לבדוק בעצמך כל טרנד? רוצה רק לטעום אבל לא להשאיר בבית? בוא להיות בוחן במגזין האופניים המוביל בישראל ובא לציון גואל.