סוגרים שנה- אתר מסלולי אופניים בשטח עם קק"ל מסכם את שנת 2016

סוגרים שנה
אתר מסלולי אופניים בשטח עם קק"ל מסכם את שנת 2016.

 מי שיש לו ילדים (או שהוא עדיין ילד בעצמו...) ודאי מכיר את המשפט "אין לי מה ללבוש". משום מה (ולא משנה כמה יהיה הארון עמוס בכל טוב), הטרוניה הזו תשמע שוב ושוב ואם לא די בכך, הרי שבחלק גדול מן המקרים בסופו של דבר הזאטוט (גם אם הוא מתגורר בתוך גופו של ברנש בגיל העמידה), ילבש שוב את אותה חולצה מהוהה ומכנסיים משופשפים שהוא "חורש" עליהם בלי סוף. אם לשפוט לפי כמות כלי הרכב במגרש החנייה של יער בן שמן בהשוואה לזה של ניר משה למשל, הרי שתופעה זו נפוצה מאד גם בכל הקשור לבחירת יעד הרכיבה לסוף השבוע הקרוב. עם יד על הלב חברים, כמה מכם רכבו בשנה האחרונה בכל 50 ומשהו המסלולים של קק"ל? כנראה שמעטים... ולא נתפלא אם חלקכם אפילו הרמתם גבה והמהמתם "50? מה, באמת?".
אנחנו מבינים שהכי קל ונוח להיצמד למוכר והידוע ממש כמו הילדון שלא מוכן להיפרד מה"שמיכי" שלו, אבל בפועל, מי שלא מוכן לצאת מאזור הנוחות ולנסות דברים חדשים, מפסיד ככל הנראה את כל היופי...ינואר בסימן קירוב לבבות
קק"ל, זה כבר לא סוד, היא אלופת בניית הסינגלים. כפי שצויין בתחילה, מעל 50 מסלולי אופניים רשומים לנו ברזומה. חלקם נמצאים בתחומי היערות שלנו, אחרים נבנו בתחומי מועצות מקומיות ועיריות בסיוע אנשי המקצוע שלנו ותנופת הבנייה נמשכת כל העת במלא המרץ. מאחר ואנחנו כפסע מלהיפרד מהשנה הקלנדרית הנוכחית, חשבנו שיהיה ראוי לספר מה עשינו בשנה האחרונה. אז למי שלא עקב או לא ידע, השנה חנכנו רשמית 7 מסלולי רכיבה חדשים. את פני שנת 2016 קיבלנו בצורה מיוחדת עם פתיחתו של מסלול טובא זנגרייה – כפר הנשיא. המסלול הזה, מעבר להיותו מסלול רכיבת אופניים, הוא דוגמה מצוינת למעורבות שלנו בקהילה. חלק גדול ממסלולי הרכיבה נולדים מתוך יוזמות של תושבים שמחפשים מסלול לרכוב בו בסמוך למקום מגוריהם. אותם תושבים יוצרים קשר עם רכזי הקהילה והיער שאחראים על היערות הנמצאים בסביבת היישוב ויחד איתם מתחילים להניע תהליך שבסופו נולד מסלול חדש. הדוגמה המוכרת ביותר לסוג כזה של שיתוף פעולה היא כמובן רשת המסלולים הענפה שסמוכה לקיבוץ בארי אך היא התרחשה בהרבה מקומות אחרים וגם שם, בין היישוב הערבי טובא זנגרייה, לשכנו היהודי – כפר הנשיא. אנחנו יודעים שאולי זה ישמע קלישאתי, אבל מי שהשתתף באירוע חנוכת המסלול, לא יכול היה שלא להתרגש נוכח חבורות הילדים משני היישובים, ששפת אמם, דתם ואמונותיהם שונים כל כך, שמצאו ברכיבה דרך לגשר על כל אלו והשביל שמתפתל על הגבעות בין היישובים, הפך עבורם למקום מפגש וקירוב לבבות אמיתי. 
קירוב לבבות בסינגל טובא זנגרייה – כפר הנשיא. צילם: יונס, רכז ספורט, טובא זנגרייהפברואר – מרץ בסימן נופים מרהיבים
חודש פברואר הביא איתו את ההודעה המשמחת על הולדתו של מי שיהפוך לאחד המסלולים האהובים והמדוברים ביותר השנה – סינגל יער גבעת המורה. לא קשה להבין מדוע כל כך הרבה רוכבים משבחים אותו נוכח העובדה שהוא משלב באמת את כל מה שאפשר לצפות ממסלול רכיבה. יש בו קטע טיפוס הגון שמחייב את הרוכב בו להיות בכושר גופני טוב, אך גם כשקצת קשה, תמיד אפשר להפנות את הראש הצידה ולשטוף את העיניים בנופים המרהיבים שמקיפים אותך מכל עבר. וכן, אפשר גם לעצור אם קשה, לשבת קצת, ולנוח מול הנוף, אנחנו מבטיחים לא לגלות. אחרי שהסתיימה העלייה מתחיל הכייף – ירידה ארוכה ארוכה ששוב מתובלת בנופים ובפריחה משגעת בעונה. אך אין אנו יכולים לסיים את הפרק הזה מבלי להזכיר את השריפות. לדאבוננו שנת 2016 תיזכר, ולא לטובה, בשל כמות השריפות הגדולה שהמיטה חורבן על כל כך הרבה יערות ובניהם גם על יער גבעת המורה. אך אנו עם הפנים קדימה ובטוחים שכמות הגשמים הנכבדה שירדה עד עכשיו ואלו שיגיעו בהמשך, יסייעו ליערות להשתקם. וכן, אם שאלתם את עצמכם, אפשר לרכוב בסינגל גבעת המורה על אף שחלקים ממנו ניזוקו בשריפה וזאת בזכות אנשי השטח שלנו שמהר מאד פינו את העצים השרופים ופתחו את המסלול מחדש. 
סינגל גבעת המורה - מבט מהקוקפיט. צילום: אילן שחםבחודש מרץ כבר היינו בשווייץ. סינגל יער שווייץ... המסלול הזה הוא גן עדן לחובבי הנופים. אין לך קורת רוח גדולה יותר מלרכוב כשנופי הכינרת והרמה מלווים אותך כל העת. ובאמת שאין לנו יותר מה לומר, פשוט צריך להיות שם כדי להבין...  בחודש אפריל חנכנו את סינגל סובב הר גילון הסמוך לכרמיאל. גם במקרה זה מדובר במסלול שהוא פרי יוזמה של תושבי היישובים הסמוכים – גילון וצורית שהשביל למעשה מקיף אותם.  המסלול אמנם אינו ארוך (כ-12 ק"מ) אך הוא משופע בנופים ומעבר לכך זהו אזור שלא היו בו הרבה מסלולים כך שאנו מאד שמחים על היוזמה. התוכניות העתידיות מדברות על הרחבת המסלול ואולי אף חיבור שלו לשני המסלולים הסמוכים – משגב ואחיהוד.


 
יותר יפה מבשווייץ! סינגל יער שווייץ. צילום: אילן שחםסינגל סובב הר גילון, יוזמה מבורכת של תושבים. צילום: אילן שחם

יולי – אוקטובר אריה אחד וזוג תאומים
בחודש יולי הצטרף לרשימת המסלולים שלנו סינגל יער לביא. המסלול הזה כרגע לא נגיש מאחר ומחלה שהכתה בעצי האורן הנטועים שבו אילצה אותנו לבצע עבודות ייעור וכריתה כדי להציל את היער ולאפשר לו להתחדש. אנו בטוחים שלא יקח זמן רב עד שנתחיל לראות סימני התאוששות ואז גם נפתח את המסלול מחדש. 
סינגל יער לביא, נלחמים על שיקומו. צילום: אילן שחםבחודש אוקטובר נולדו לנו תאומים! אמנם הם לא זהים אבל מבחינתנו כהורים, כל אחד מהם יפה ומוצלח בפני עצמו J. בגוש יערות להב - כרמים חנכנו את סינגל רימון שמצטרף לאחיו הגדול – סינגל אלון המוכר והטוב ובנופי הגליל המוריקים תמצאו את סינגל אחיהוד על כל 21 הקילומטרים המהנים והיפים שלו. סינגל רימון הוא דוגמה נוספת לעבודת תכנון משובחת, מסלול שיש בו קטעי רכיבה מהירים וברמים מדוגמים שיסחטו גם מהציניקנים הגדולים ביותר שאגות הנאה. סינגל אחיהוד יאתגר את הרוכבים בו בקטעי טיפוס אך יתגמל חזרה בירידות שמפתות להגיע למהירויות בלתי חוקיות, רק זהירות! יש הפתעות טכניות בדרך!...


 
סינגל אחיהוד - אפשר לתת בראש, אבל להיות כל הזמן בשליטה. צילום: אילן שחם 
 סינגל רימון, בררררם בררררם! צילום: אילן שחם


סוגרים שנה עם הפנים קדימה
לסיום, בחודש נובמבר, ממש רגע לפני שהשנה נגמרת, התחדשנו בסינגל כפר החורש, שבצירוף מקרים מדהים, סוגר מעגל של איחוד לבבות ושיתוף פעולה אותו התחלנו בינואר. בדומה לסינגל טובא זנגרייה – כפר הנשיא, גם סינגל כפר החורש הוא פרויקט שנולד משיתוף פעולה מדהים בין האוכלוסייה הערבית ליהודית באזור. המסלול ששייך רשמית לרשת המסלולים העניפה של מרחב יערות ציפורי, נולד ביוזמת נדב מאירי ותלמידי נווה עמיאל כטבעת נוספת שתהיה המשך לסינגל תמרת. מה שמייחד את הפרויקט הוא החיבור עם האוכלוסייה הערבית באזור ושיתוף הפעולה שנרקם בין הישאם בשאר המנהל את מחלקת הספורט במועצה המקומית יפיע, לשלי בן ישי, יערן קק"ל. את המסלול תכננו וביצעו תלמידי נווה עמיאל, תלמידי התיכון יפיע, מתנדבי רוכבי מגדל העמק, יפיע ונצרת ועובדי קק"ל. במסגרת שיתוף הפעולה עם האוכלוסייה הערבית, מתוכננת תוספת לסינגל שתתחבר בהמשך ליפיע ולנצרת.
 
סינגל כפר החורש, כל מילה מיותרת. צילום: אילן שחםומה בהמשך? מי שעוקב אחר הפרסומים שלנו באתר ובעמוד הפייסבוק שלנו, ודאי יודע כי מסלולים רבים נוספים נמצאים בשלבי תכנון (כמו רשת המסלולים ביער חורשים) ואחרים בשלבי בנייה מתקדמים (כמו סינגל פלוגות שאת שלבי בנייתו סקרנו בסרטון ממש לאחרונה). אנו בקק"ל גאים להוביל את תחום בניית מסלולי הרכיבה, להיות שותפים ונותני חסות לאירועים בתחום האופניים ולקדם את הענף למען קהילת הרוכבים שכה יקרה לליבנו. מאחלים לכולכם רכיבות טובות ובפעם הבאה שאתם עומדים מול הארון ומרגישים שאין לכם מה ללבוש, סליחה, לאן לרכוב, כנסו לאתר מסלולי אופניים בשטח עם קק"ל, בחרו במסלול שאינכם מכירים או שלא רכבתם בו זה זמן רב, וצאו להרפתקת רכיבה מרעננת ומהנה.