פארק קנדה

 #6 דצמבר 2014     שטח   
קנדה בישראל
 
פארק קנדה מהווה את אחד מנקודות הרכיבה האהובות בארץ זבת חלב ודבש, בשל מיקומו המרכזי, יופיו של הטבע בו אנו רוכבים והנופים הנשקפים מרחוק, וסינגליו המשובחים והנושכים. בעונת הקיץ הסינגלים החשופים שוכבים ניצלים ובודדים למרגלות השמש הקופחת, אך בחורף, כאשר המסלולים נותרים רכיבים גם לאחר הגשם נוהרים אליו הרוכבים כפטריות אחרי הגשם.
ותיקי הענף זוכרים בוודאי את אבן הבוחן שהיווה הפארק ביחסי רוכבי האופניים וקק"ל – הקרן הקיימת לישראל בנתה כאן סינגל מעגלי ובמקביל יצאה בקריאה לרוכבים להימנע מרכיבה בסינגל שביל המעיינות שהיה אחד הכיפיים ביותר בארץ באותו הזמן, אך גם יצר חיכוך וסיכון במפגש עם המטיילים הרגליים הרבים בו. באופן מרשים, עמדו הרוכבים באיסור, למרות שלקק"ל אין את שוט הקנסות של רשות הטבע והגנים, וייתכן שהוכחת הבגרות הזו סייעה למקבלי ההחלטות בקק"ל לאשר בניית עשרות סינגלים נוספים בכל רחבי הארץ בשנים שלאחר מכן.
בטיולנו החודש נהנה מן הסינגל "השחור" אשר קק"ל בנה בזמנו, וגם מן הלהיט המסתמן של חורף 2014-2015– הסינגל "האדום" אשר בנייתו מסתיימת בימים אלו ממש והתוואי והאלמנטים הבנויים בו, אף כי רק כעת נבנו ונדרש בהם הידוק תחת גלגלי הרוכבים, יהיו ללא ספק פצצות לדוושות ורסיסים לצמיגים.
ולא רק שעשועים נמצא בפארק קנדה– אדמת הפארק ספוגה בהיסטוריה, עתיקה וגם עכשווית, ובטיולנו נפקוד מספר אתרים מרתקים החבויים בין הדרכים והסינגלים, בהם בית מרחץ רומאי, שרידי עיר יוונית, משלטים ממלחמת העצמאות ועוד.


 

יוצאים לדרך

נצא לדרך בהמשך הכביש דרומה ולאחר מרחק קצר נפנה ימינה עם סימון לבית המרחץ הרומי דרך מספר מדרגות אל שביל קצר ומהנה המסתיים בשרידי מבנה (1).

באזור זה שכנה בעת העתיקה עיר שנקראה אמאוס בפי היוונים, ומאוחר יותר ניקופוליס בפי הרומאים. בעברית נקראה העיר חמת של שם מרחצאות המעיינות החמים ששכנו במקום, ובנקודה בה אנו עומדים כעת נמצאים שרידים מרשימים של אחד מבתי המרחץ מן התקופה הרומאים, אשר נוכל להחכים מן ההסברים עליו בשלט שבמקום.
נצא ממתחם בית המרחץ ונפנה ימינה בדרך עפר המטפסת בתלילות. נתעקל ימינה ונמשיך במקביל לגדר מתחם אמאוס ובפינת הגדר נפנה שמאלה ונגיע למפגש עם דרך בסימון אדום. נפנה ימינה עם הדרך ונטפס איתה עד שנראה מבנה משמאל ונרכב בסינגל קצר אליו (2).

מבנה מרובע זה, עם כיפה בראשו, הינו קברו של מצביא מוסלמי בשם איבן ג'בל, אשר היה ממפקדי הצבא המוסלמי שכבש את הארץ במאה השביעית. איבן ג'בל מת בשנת 639 ממגיפה אשר פרצה במחנה אמאוס באותו הזמן, ומבנה הקבר הנוכחי הוקם ככל הנראה על ידי מנכורש, המושל הממלוכי של ירושלים, בשנת 1288.
נחזור לדרך המסומנת באדום ונפנה ימינה אל המשכה. נראה מימין את הכניסה לסינגל השחור, אך לא נכנס אליו כרגע אלה נמשיך עוד קצת ואז נפנה ימינה לשביל מתוחם באבנים עם שילוט למשלט י"ד. לאחר עלייה קצרה בסינגל נראה תעלות חפורות באדמה, נמשיך ימינה עם השביל ונגיע למספר תעלות נוספות– משלט י"ד (3).

בזמן מלחמת העצמאות היו באזור שני משלטים ירדנים אשר שלטו על אזור לטרון– י"ג וי"ד. כוח מחטיבת הראל, שעליו הוטל לכבוש את משלט י"ג, טעה בניווט, תקף את משלט י"ד וכבש אותו תוך ספיגת אבדות קשות, ואז דיווח למפקדה על כיבוש משלט י"ג. כוח נוסף עבר במשלט י"ג בדרכו לכיבוש משלט י"ד אך כמובן שנתקל שם באש חזקה מן הליגיון הירדני, נאלץ לסגת, וכך גם הכוח שנשאר מבודד במשלט י"ד נאלץ לעזוב אותו ולחבור חזרה לכוחותינו.
נמשיך בשביל שמשלים לולאה ופוגש את עצמו. במפגש נפנה שמאלה, חזרה אל הדרך האדומה, שמאלה בה, ואז ימינה אל תוך הסינגל השחור. הסינגל מטייל לו ביער, יוצא אל נוף חשוף נהדר לכיוון צפון והעיר מודיעין ואז מקיף שלוחה מדרום ומתפנה לנופים נהדרים לעבר עמק איילון וכביש מספר 1. עם סיום הקפת השלוחה הוא פונה מזרחה לירידה מהנה בנוף הפתוח.
נמשיך בסינגל כשהוא מחבק את ההר, עם אתגרים סלעיים בשיפועי צד ונצא לבסוף אל דרך רחבה, כאן נעזוב אותו לקטע הלוך ושוב קצר ומעניין - נמשיך ישר/חצי שמאלה אל סינגל המטפס אל הגבעה הבאה. קטע זה של הסינגל רצוף בעליות מדרגה מכובדות אך רכיבות לחלוטין – אימון נהדר לעליות שכאלו שמשולב עם הרגשת הסיפוק שבטיפוס מוצלח על כל מדרגה. כשהסינגל מסתיים נפנה ימינה בדרך היורדת ונמשיך ישר בטיפוס אל ראש הגבעה והשרידים הארכיאולוגים שבראשה. נרכב בסינגל רחב מצד ימין שמגיע אל העתיקות (4).

זוהי חורבת עקד. במקום זה, ככל הנראה, הוקמה לראשונה העיר היוונית אמאוס, לפני שהועתקה אל המיקום בו פגשנו את בית המרחץ בתחילת הרכיבה. בחפירות שנערכו כאן נתגלו גם ממצאים המצביעים על כך ששכן כאן יישוב כבר בתקופת הברזל, כמו גם התקופה הפרסית, ההלניסטית והרומאית, ואף מערת מסתור מימי מרד בר-כוכבא. כיום ניתן לראות על פני השטח שרידי חדרים ומבנים שונים ומשונים.
לאחר הסיור בעתיקות נחזור בדאבל בו הגענו, נשים לב להישאר בצד השמאלי בפיצול שבתחתית האוכף ונכנס חזרה לסינגל בו הגענו שיוביל אותנו חזרה לנקודה בה עזבנו את הסינגל השחור. נפנה שמאלה, נחצה את דרך הכורכר הרחבה ונכנס לסינגל בצידה השני בו נמשוך ימינה להמשכו על קו הרכס.
באזור זה צפויה להיות ההתחלה של הסינגל האדום החדש, אשר ירוץ בקילומטרים הראשונים על תוואי הסינגלים הקיימים – "רכס התותחים" ו"הפרסה", עם שינויים קלים. בזמן כתיבת שורות אלו עדיין לא ברור לגמרי איפה תהיה נקודת הכניסה, או מתי בדיוק יסומן השביל בשטח, לכן כרגע אתן הסבר מעט יותר מפורט לפי מה שקיים בשטח. אם בהגיעכם לשטח כבר קיים סימון אדום (בסינגל, לא זה של הדאבל הקרוב), רכבו לפיו.
הרכיבה על סינגל רכס התותחים אינה קלה מבחינה טכנית וכוללת כמה סיבובים משולבים במדרגות סלע שיאתגרו אתכם היטב. לאורך השביל נבחין במספר משלטים ירדנים מבוטנים חפורים באדמה המשקיפים על העמק שלמטה ועל מאגר המים שבתחתיתו. לבסוף הסינגל יורד ומגיע למעבר בקר קק"לי ירוק, סמוך לדרך הראשית (5).

נמשיך חצי שמאלה אל סינגל נוסף, אחד הטובים בפארק קנדה – סינגל הפרסה. הסינגל יורד דרך מגוון מדרגות סלע המציעות זמן אוויר בחינם לכל סוגי הרוכבים, עובר סמוך לשדה מוקשים מגודר, מזכרת נוספת למלחמת העצמאות, מטפס מעט, מקיף את הרכס ממזרח  וחוזר מערבה שם הוא פוגש דרך עפר ליד עץ חרוב גדול (6).

למי שמכיר את סינגל הפרסה מן העבר, כאן מתחיל החלק החדש לגמרי של הסינגל האדום– הסינגל הישן מטפס בתלילות משמאל, אך אנו נפנה בסינגל הימני אל קטע נפלא שלו, רצוף ברמים בנויים, בין עצים עתיקים ובוסתנים מלבלבים ולצד מערות חצובות הקירות המצוקונים אשר שימשו למגורים בשלבים שונים בהיסטוריה. בשלב מסוים השביל עובר בין שני חצאי עץ ענק, חוזר מעבר לדאבל ויורד עוד מעט, אל מבנה עתיק (7).

הגענו אל בית הקשתות, מבנה גזית מרשים אשר הוקם בתקופה הרומית, כבית מרחץ ומרפא מסוג כלשהו, על מקום נביעה של מי תהום אותם הוא אוגר לתוך בריכה עם קשתות. כיום לאורך רוב השנה אין מים בבריכה.
נמשיך בסינגל דרך הטבע הנפלא של פארק קנדה, כאשר הוא מתחיל לתפוס מגמת טיפוס על מנת להגיע אל עמדת התצפית בראש הרכס. המעקב אחר הסינגל בשלב זה, במידה והסימון בשטח עדיין אינו קיים, אינו לגמרי טריביאלי, מכיוון שהסינגל פוגש ומשתמש בקטעים מסינגלים קיימים (רודי פרוג'קט, מחוץ לגדר) בדרך, לפעמים בכיוון המקובל ולפעמים בכיוון ההפוך. בכל מקרה השתדלו לשמור על מגמת הטיפוס הקלה, ולהעדיף את הסינגל הנראה חדש יותר.
בסופו של הטיפוס נגיע אל עמדת תצפית– מצפה מבוא חורון (8)

, על שם היישוב השוכן למרגלות הרכס. נצא בדרך דרומה, נפנה ימינה לכיוון מגדל התצפית ושוב ימינה אל המשך חברנו הטוב, הסינגל השחור. לאחר קטע נופי קצר על קו הרכס השביל עובר סמוך למגדל התצפית של קק"ל ואז מתחיל בחלקו המהנה ביותר– ירידה רצופה באורך 2.3 ק"מ. תענוג צרוף. בסיום הסינגל נפנה ימינה בדאבל ושוב ימינה בכביש ומיד שמאלה אל אגם מקסים (9).

אגם זה נבנה על ידי קק"ל בתחתית עמק המעיינות על מנת לאגור את מי המעיינות ולהוות נקודת חן למטיילים בפארק. בעמק זה נותרו ממצאים רבים ממערכת המים של העיר אמאוס המספקים עניין רב למטיילים רגליים.
נחזור לכביש ונטפס בו, בצומת הגדול נמשיך ישר והנה אנחנו כבר ברכבים עם סיפוק גדול לאחר טיול ארוך, רצוף אתגר, אדרנלין ועניין.
[מסגרת נפרדת, בתחילת הכתבה]

 
מרחק: 21.5 ק"מ
זמן:  3-5 שעות
קושי פיזי: בינוני-קשה
קושי טכני: בינוני-קשה
קושי ניווט: בינוני
טיפוס כולל: 500 מ' אנכיים
מפה: מפת שבילנט – "מסלולי רכיבה בפארק קנדה".
מעגלי: כן.
זהירות: הסינגלים אמנם רכיבים לאחר הגשם, אך הסלעים הרבים בהם חלקים כשהם רטובים ומעלים את רמת הקושי והסיכון.
GPS: קבצי GPS ב  http://tinyurl.com/PKGPS.
הגעה לנקודת המוצא: מכביש 1 יורדים במחלף לטרון ופונים צפון-מזרחה לכיוון מודיעין, לאחר כ-קילומטר פונים ימינה לפארק קנדה/פארק איילון, ובצומת הראשון בתוך הפארק פונים ימינה וחונים.
 
  

 

גלריה

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם