סמרתון 2017- סיכום יום 3

מסלול אינטנסיבי, קצב מטורף, מלחמה על הובלה וזוכים מאושרים.

סיכום היום השלישי והאחרון של סמרתון 2017

צילום: יואב לביא, דותן הלוי, עופר עברי

 


 
הסטייג' האחרון והקצר של סמרתון 2017 חתם באופן סופי את ניצחונם הכללי של גיא זסלר וגיא לשם בסמרתון 2017.
לאחר יום רכיבה קשוח וארוך בסטייג' 2, קיבלו הרוכבים סטייג' סיום עם מסלול קצר יחסית שכלל 62 ק"מ עם 850 מ' טיפוס מצטבר ו-1,060 מ' איבוד גובה מצטבר. אחרי זינוק בכניסה לבאר מילחן בהרי אילת, יצאו הרוכבים לרכיבה מהירה על דרכי מדבר מאובקות לכיוון נחל עתק המרהיב. משם טיפוס בסינגל שביל ישראל להר ברך לנקודה הגבוה של הסטייג' השני. ירידה טכנית מאוד שהפרידה בין הרוכבים הטכניים לבין אלו שפחות, הובילה את הרוכבים לקטע סינגל מהיר בואך מעלה סיירים. משם רכיבה ארוכה בדופק גבוה בדשדש המפורסם של נחל עתק לכיוון הישוב באר אורה ולמישורי הערבה. מכאן, קטע של 15 ק"מ בדופק שיא לתוך סינגל פארק תמנע דרך אתר עמודי שלמה, ישירות לקו הסיום בכפר התחרות על שפת האגם. 
עם פער של כ-4.5 דקות בתוצאה הכללית בין הצמד לשם/ זסלר, לבין הצמד חיימי/ ניב, נפתח הסטייג' השלישי בקצב גבוה של דבוקת המובילים כשמאחוריהם כל השאר. כבר בקטע המישור שהוביל את הרוכבים לכיוון נחל עתק נוצר פער ניכר בין חבורת החוד של ארבעת הזוגות המובילים משני הסטייג'ים הקודמים, לבין הפלוטון שרדף אחריהם וניהל מאבק פנימי על מיקומים. הטיפוס להר ברך הנק' הגבוה ביותר בסטייג' היוותה את הסנן הראשון שבין שני הצמדים המובילים לבין יתר הרוכבים שדלקו מגמה אחת אחריהם. מכאן והלאה המאבק העיקרי בחזית התנהל בין שני הזוגות כשפער מצטבר בין 4.5 דקות כאמור מפריד ביניהם. את הירידה הטכנית מהר ברך שגרמה לרוכבים רבים לעבור להליכה לצד האופניים, עשו הזוגות המובילים כמעט בצמוד כשהפער ביניהם עדיין נשמר על שניות בודדות. קטע הגבעות לכיוון באר אורה, היווה את נק' המפנה עבור שלומי חיימי וגיא ניב, שפתחו מבערים ויצרו פער של כדקה וחצי באיזור נק' ההאכלה השנייה . משם רכיבה בקצב מטורף לתוך סינגל פארק תמנע הביאה את חיימי וניב ראשונים לקו הסיום בזמן של 02:20:38.  3 דקות ו 27 שניות אחריהם חצו את קו הגמר הצמד לשם וזסלר, בזמן של 02:24:11 כשהם מצלחים לשמור על פער של כדקה וחצי משלומי וגיא ומוכרזים רשמית כמנצחי המהדורה השלישית של הסמרתון. את המקום השלישי בסטייג' לקחו צמד הרוכבים מה Cycling Academy ים פוליאק ועידו בר בזמן של 02:38:21. במקום הרביעי בסטייג' הגיעו הצמד פק'ץ ורדליך בזמן מדהים של 02:36:37, אך עם פער קטן דיו מהמקום השלישי וגדול דיו מכפתורי וארבל, על מנת למקם אותם במקום השלישי הכללי בקטגוריית הגברים בסמרתון 2017.
 


 

 
 

בקטגוריית הנשים סיימו ראשונות ירדן גולן ויעל גורן בזמן של 03:48:53. בפער ניכר אחריהן הגיעו סימונה בראל ודנה מאיר בזמן של 05:12:40.
גם היום קיבלנו מאבק צמוד מאוד בקטגוריית המאסטרס. לאחר שני סטייג'ים עם פערים קטנים בין שלישית המובילים היה ברור כי הסטייג' השלישי לא הולך להיות קל לאף אחד מהזוגות. את היום הם פתחו כרגיל בקצב גבוה, כשהם דולקים אחרי חבורת החוד מקטגוריית הגברים. הצמד גל צחור ונדב לוגסי מ CCC יחד עם  זיו ענפי וליאור חקלאי מטים BikeWay רכבו צמודים לאורך כל הסטייג' כשהם פותחים פער ניכר על אמנון ישראלי וזוהר גלילי. גם את קו הסיום הם חצו בצמוד כשגל ונדב קובעים זמן של 02:40:44, וזיו וליאור חוצים 2 שניות אחריהם בזמן של 02:40:46. את שלישית המאסטרס סגרו גם היום זוהר גללי ואמנון ישראלי בזמן 02:46:14.  

בזוגות המעורבים היו אלה מיכאל ונטלי שנייטר שהראו את הדומיננטיות היום. יכולות טכניות גבוהות מאוד של נטלי נתנו לזוג האחים משוויץ את היתרון על עידית שוב ונעם שילר המובילים מאתמול. המאבק היום הסתיים כשאת קו הסיום חוצים ראשונים מיכאל ונטלי שנייטר בזמן של 02:51:34. אחריהם עידית ונעם בזמן של 02:56:03. פער של 4.5 שניות נתן את הניצחון הכללי לזוג האחים משוויץ. במקום השלישי הגיעו גם היום יוליה ודימה רפקין בזמן של 03:09:51.

בקטגוריית הגרנד מאסטרס נשמרה ההובלה מאתמול. עמוס גרי ואורן עוזרד חצו ראשונים את קו הסיום בזמן של 02:52:02. במקום השני סיימו יוסי פוקר ורפי ניב בזמן של 02:57:13 כשאת שלישית הגרנד מאסטרס סוגרים הדורם כרמי ויעקב כהן בזמן 03:12:11. 
 תוצאות כלליות סמרתון 2017
גברים:
מקום 1- גיא לשם, גיא זסלר
מקום 2- שלומי חיימי, גיא ניב
מקום 3- דרור פקץ', חנוך רדליך
נשים:
מקום 1- ירדן גולן, יעל גורן
מקום 2- סימונה בראל, דנה מאיר
מקום 3- ליהי קדני, ענת חן
מאסטרס:
מקום 1- גל צחור, נדב לוגסי
מקום 2- זיו ענפי, ליאור חקלאי
מקום 3- זוהר גלילי, אמנון ישראלי
גרנד מאסטרס:
מקום 1- עמוס גרי, אורן עוזרד
מקום 2- יוסי פוקר, רפי ניב
מקום 3- יעקב כהן, הדורם כרמי
זוגות מעורבים:
מקום 1- נטלי שנייטר, מיכאל שנייטר
מקום 2- עידית שוב, נעם שילר
מקום 3- יוליה רפקין, דימה רפקין
 


  
 

חווית משתמש צחי אוחובסקי

הבוקר חיכה לנו מסלול יפהפה של 62 ק"מ. התחלנו בהקפצה של כשעה לכביש 12 באיזור בסיס סיירים, ולאחר המתנה של כשעה להתארגנות וחימום יצאנו לדרך. השמש זרחה והשעה היחסית מאוחרת אפשרה להשאיר חלק מהביגוד החם מאחור. זינוק מהיר לכיוון מערב, ואנו משתלבים בדבוקה הקדמית, אולם לאחר כמה מאות מטרים נופלת לי השרשרת. אני מעלה אותה ומנסה לסגור את הפער, אבל היא נופלת שוב. אני חובר לבן הזוג שלי עצבני ומאוכזב ואנחנו מתחילים שוב ללחוץ על מנת להדביק את כל אלה שעקפו אותנו. אני שועט קדימה בטוח שבן זוגי איתי, אבל אחרי כמה דקות מגלה שאני לבד. המסלול עובר דרך באר מלחן ומטפס דרומה בערוץ נחל מתק היפהפה. בנקודה גבוהה אני מחכה לבן זוגי וכשאני רואה אותו מגיע אני ממשיך קדימה בטוח שהוא ראה אותי. הוא לא, והוא מחליט לחכות לי כי הוא בטוח שאני מאחור ואני כבר בנקודה מתה שמחייבת אותי לרוץ חזרה מול אור הרוכבים. אני קורא לו עצבני ומתוסכל ואנחנו ממשיכים קדימה, תקועים אחרי רוכבים שעקפו אותנו. השביל מטפס בסינגל יפהפה להר ברך, ומשם גולש מזרחה בירידה טכנית. אני עוקף מספר רוכבים ואנחנו שוב לבד יחסית, אבל השרשרת ממשיכה לאכזב, דבר שיחזור על עצמו עוד מספר רב של פעמים בהמשך היום. אנו מגיעים לתחנת הריענון הראשונה, עוצרים רק למילוי מים, וטסים בירידה הטכנית והמהירה. אנו עוקפים מספר זוגות אך כל נפילת שרשרת גורמת לעיכוב מתסכל. חולפים על פני צוקי עתק המרשימים ומגיעים למקטע הדשדש בנחלי עתק ורחם. הדשדש במצב טוב ואנו לוחצים בקצב של מעל 30 קמ"ש. השרשרת ממשיכה בשלה ומידי פעם אני נאלץ לעצור, מה שמקפיץ את הדופק ומעלה את מפלס התסכול. צמד עליות תלולות מחכה לנו ליד באר אורה, כולל אחת הירידות היפות באיזור, ואנו מגיעים לתחנת הריענון השנייה. משם מתחיל מקטע של כ7ק"מ על דרך שירות סלולה, ואנו לוחצים מול הרוח. עולים עלייה טכנית משמעותית אחרונה לבקעת תמנע ומשם גולשים לכיוון הכניסה לסינגל תמנע הפעם בכיוון ההפוך. השביל מתחיל בטיפוס מתון, ולמרות שרכבנו כאן אתמול בכיוון השני זה מרגיש כמו שביל אחר. אנחנו עוקפים מספר זוגות ומנסים להדביק זוג שעקף אותנו מקודם. אני קצת נחלש, מבין שהסיום הולך להיות חזק ודוחף ג'ל נוסף. הג'ל עושה את שלו ובמקטע הסינגל האחרון ליד עמודי שלמה אנחנו נצמדים לעוד כ3 זוגות. כק"מ אחד מהסיום, בקטע שביל רחב ומעט חולי אני מבין שזו ההזדמנות ופורץ קדימה במהירות כשבן זוגי מאחורי. אנו עוקפים את כל הזוגות, אולם כ50 מטר מקו הסיום נופלת שוב השרשרת. אני רץ קדימה ותופס את החולצה של רועי שגורר אותי, אבל הזוגות שעקפנו מצליחים לעבור את הקו לפנינו.

בסיכומו של יום, מסלול מדהים, לא ארוך מידי, מז"א מושלם, ויום טוב מבחינה פיזית. אבל התקלות חירבנו את הכל, גם זה חלק מההוויה המדברית כנראה. 

 
 


סמרתון הוא מרתון אופני הרים מדברי החוגג השנה את שנתו השלישית. זהו מירוץ שלבים ייחודי המתפרש על שלושה ימי רכיבה על טהרת שבילי אופניים, בנופים ובתכסית המדברית הייחודית של הערבה והרי אילת. השנה משתתפים במירוץ 218 רוכבים ורוכבות, מתוכם רוכבים רבים מחו"ל שהגיעו מבלגיה, צ'כיה, דנמרק, צרפת, גרמניה איטליה, שוויץ וארה"ב.
הסמרתון הינו הפקה משותפת של סמר תיירות מדברית וחברת עז הרים הדרכות והפקות. לחזון התחרות התגייסו נותני חסות רבים, וביניהם: המועצה אזורית חבל איילות, החברה הכלכלית לפיתוח חבל איילות, קיבוץ סמר, פארק תמנע, משרד התיירות, משרד התרבות והספורט, הדקלאים, איגוד האופניים בישראל,  Veridis, Shimano ,Gu, אשרם המדבר, Jinga, מגזין we:Ride, Maxxis, Bikepanel. 

 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם