צפון מדבר יהודה- ארץ המרדפים

 #32 מרץ 2017     שטח   
ארץ המרדפים

כתב: מאור דרור

צילום: מאור דרור & friends


 
הגדה הצפונית של הקלט ואמת המים הנהדרת


אומרים שדברים טובים באים בזוגות, אז יאללה ננסה לעניין אתכם שוב פעם.
האמת... זה לא כל כך קשה כשגרים 5 דקות מאלמוג, מכירים את מוחמד ואפילו קצת יודעים להסתדר בשטח הכי מדליק בארץ!
כן כן הכי מדליק, נשמע יומרני? זה רק אומר שעוד לא טעמתם מספיק מדבר יהודה ... זה הכל.
אז אחרי שכולנו כבר מכירים את המועכף, החרמון ובקעת הורקניה, ואחרי שהבנו שהסוכר תמיד רכיב,  אבל בחייאת יש פה עוד 700 ק"מ של סינגלים בצורת שבילי גמלים, עיזים ויעלים ... אז אחרי שהבנו את כל זה אפשר קצת לדלג צפונה. 

הבפנוכו של מבצר דגון – "הדוק" השכבה העליונה של אלפיים וחצי שנות היסטוריה


בארץ המרדפים
לא הרבה יודעים אבל אי שם מעבר להרים נמצאת ממלכה עתיקה ומיוחדת במינה...  קוראים לה "ארץ המרדפים". היא אדירה, כבירה, מפתיעה ובעיקר רכיבה.
אז רק כמה מילים לפני שנמשיך כי בכל זאת צריך להבין מה הולך פה. ארץ המרדפים הוא חבל ארץ של ספר מדבר, זה אומר בעצם צומת טופוגרפית של אזור הרי בנימין מצפון, בקעת הירדן ממזרח ומדבר יהודה מדרום. שטח שמקבל לא מעט גשם באופן יחסי, מרובה בעדרים ומקומיים חביבים ובעיקר מרובה בסינגלים מרהיבים שרק מחכים שיגיע תורם.
השם "ארץ המרדפים" מגיע מתקופה קצרה שלאחר מלחמת ששת הימים. באזור זה התנהלו קרבות גרילה בין מחבלים ירדנים שנקראו הפאדיון לבין צה"ל גיבורנו האהוב... לא נלאה בפרטים ובטח לא נכניס שום פוליטיקה... אבל כן נו... הסוף ידוע, אנחנו פה. 
מקצת השבילים שבין המכוך לקלט... ממש מקצת – נעים מאד וברוכים הבאים לארץ המרדפים
 
 

על ואדי קלט כולנו שמענו, לא מעט גם הספיקו ליהנות מהנוף המיוחד של הירוק המדברי הנהדר הזה בשילוב של סינגל פראי ותוואי מאתגר... אוחחח תענוג גדול ללא ספק.
אז ואדי קלט גם הוא חלק מארץ המרדפים המדוברת ואם תיסעו לאט בכביש המגיע לישוב אלון, ממנו יורדים לואדי קלט תבחינו בשלט עתיק וקטן שאולי עוד נמצא כאן מאז הימים ההם, ארץ המרדפים כתוב בו...
הסינגל של ואדי קלט רץ על הגדה הדרומית של הנחל ומפלרטט עם אמת המים העתיקה שהובילה מים לארמונות החשמונאים שמעל יריחו. האמה שוקמה בתקופה העותומאנית ומתוחזקת לא רע על ידי הבדווים היושבים בנחל.
מה שיפה במסלול הזה והופך אותו לכל כך אטרקטיבי בעיניי זה השילוב הנדיר בין מסלול אופניים טכני, זורם ומתאגר, יחד עם טיול אמיתי רווי נופים ייחודיים מעיינות שופעים ומלא מלא קסם מדברי שלא ניתן להסביר במילים, חבילה מושלמת - לא פחות.
 
על הדרך לקפה בעין קלט – גן עדן זה כאן!!!
 
 

Victoria's secret?  
טוב, לוויקטוריה יש סודות... גם לנו יש קצת ואנחנו פה בשבילם.
עם כל הכבוד ויש הרבה, לא באנו לספר על ואדי קלט
אז ככה....מצפון לואדי קלט בלב ליבה של ממלכת ארץ המרדפים יש רכס שמשתפל ויורד ממזרח לישוב מצפה דני ועד העיר יריחו. לרכס הזה קוראים ג'אבל קרנטל.
לא פגשתי רוכב אחד מעל גיל 50 ששמע את השם זה ולא קפץ לו איזה חיוך קטן עם פרץ סיפורים וזיכרונות מאי שם כשפעם... זה מרגש אותי כל פעם מחדש הקטע הזה.
בכל אופן פעם היה פעם ... ומי שמכיר אותי יודע שנוסטלגיה זה לא אני – אצלנו עסוקים בלייצר חוויות לא בלהמרח על פעם.
בחוויות אנחנו עוסקים כן?... אז הקרנטל הוא הר או נכון יותר רכס גדול ויפיפה, מדרום לו ואדי קלט שכבר הזכרנו, ומצפון נחל מכוך. סביבו פינות קסומות כמו זהרת א'טבק שהיא תצפית נהדרת על המכוך או מפל "אום דירבה" שבו תמיד אפשר להתפנק על הנוף הקיצוני . אם נעז טיפטיפה נגיע גם קצת מזרחה עד למבצר דוק המדהים ביופיו, ממנו אפשר לתצפת על יריחו עיר התמרים היפיפייה מזוויות שרק מחמיאות לה. 
מבצר דגון – "הדוק"  - טולקין היה תולה תמונה כזו בסלון לא?
 
 

את כווול זה נחבר פה, נקשור שם והינה יצא לנו עוד אזור שלם מלא במסלולי אפניים! מהקרנטל אפשר בקלות להגיע לגדה הצפונית של הקלט ומשם כדאי לרדת באחת מלפחות 7 ירידות מהירות ומאתגרות אשר מתחברות באופן טבעי למדי לסינגל הידוע של ואדי קלט בגדה הדרומית.
מחפשים אקשן? יש והרבה! אבל תעשו לעצמכם טובה בצורה של ביקור בעין קלט ואל תסתפקו במבט חפוז... תשקיעו כמה דקות תורידו נעליים ותנו לעצמכם לטעום שלווה מדברית ... האדרנלין לא יברח, ההפך, מקטע הסיום העיקרי שמחזיר אותנו מהתצפית על סנט ג'ורג' לרכב באלמוג הוא בלתי נשכח... המקומיים קוראים לו "הקצר" והוא יכול בקלות לאתגר כל סינגל AM-ENDURO שתמצאו בארץ.
 
על מצוק העתקים שמענו אבל למצוק ההעתקים הזה שמצפון לאלמוג עוד לא הגעתם
 
 

קבלו שני מסלולים לארץ המרדפים- מכוך, קנטרל וואדי קלט מסלול להרפתקנים שביננו. ומסלול זורם וקצר יותר ממצפה דני לאלמוג. שניהם מכילים כל טוב עם דאבלים נוחים ומעניינים, נאקבים מטורפים פראיים ומזניקי דופק, גדה צפונית או דרומית, תצפית על המכוך, קפה בעין קלט או בתצפית על מנזר סנט ג'ורג', קצת הייק א'בייק מידי פעם... הכל מהכל ומובטחת חוויה ששוב תנעץ את החיוך הענק עם שני מסמרי 10!
גם טיול וגם אדרנלין.... ככה אנחנו אוהבים את זה.
 
ג'וליאן שגדל באלפים הצרפתים מתמוגג למראה מנזר סנט ג'ורג'

ככה נראה נאקב מפתה ומזמין ... עוד הרפתקה באופק 
 
 
כמה דברים קטנים אך חשובים – חלק משמעותי מהאזור שבין מצפה דני לקרנטל הוא שטח אש פעיל שמשמש את בסיס מג"ב הסמוך – בסופ"שים אין בעיה אך באמצע שבוע כדאי להיות ערניים.
הנחלים המוזכרים כאן הם שמורות טבע...נדיר מאד שמרחיקים רוכבים מהקלט אבל גם זה קרה, בכל אופן לשמור על הטבע תמיד צריך, ובמיוחד באזור מיוחד כזה, רכיבה בשבילים הקיימים בלבד זה כלל חשוב!
מזרח הקרנטל בעקרון מוגדר שטח B, בפועל משמש את מג"ב והמקומיים תמיד שמחים כשרוכבים מגיעים... שכל אחד יעשה וינהג כרצונו בעניין הזה.. מבחינה ביטחונית אין שום בעיה ולהפך.
מבחינת לוגיסטיקה והתארגנות – המקפיצנים מכירים היטב את הישוב מצפה דני שמהווה נקודת יציאה עיקרית לרכיבות בארץ המרדפים, חלקם גם מכירים פרטני נקודות שונות שמומלץ להתחיל בהן. 
מפלון שובב באחד הערוצים הנשפכים לנחל מכוך
 אחת הירידות המפנקות שיורדות לקלט ומאפשרות חיבור מושלם של טיול בקרנטל עם הסינגל האהוב של ואדי קלט
 
 
חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש חדש 
חדש במדבר יהודה- סינגל חווארי אלמוג

מדבר לעם מדבר של כולם!


 


לסיום נזכיר רק עוד שביל אחד, הפעם לשם שינוי כזה שלא סלל גמל. שיתוף פעולה מבורך בין רשות הטבע והגנים, מועצה אזורית מגילות ומשרד התיירות, הביא את ידידנו משכבר הימים חובב לנדאו מבייבל בייק, ונולד לנו שביל אופניים מקסים, כיפי וזורם שנקרא "חווארי אלמוג".
הסינגל מסומן טוב, אורכו כ 14 וקצת ק"מ והוא מתחיל ומסתיים בצומת אלמוג. הסינגל כבר נדגם ע"י אופני טנדם, סינגל ספיד, וילדים בני 11 וקיבל דוז פואה מכולם.
השביל מתפתל ומטייל על שפת נחל אוג, מקיף את קיבוץ אלמוג, עושה סיבוב חביב בשמורת "מישור דובר" וחוזר חזרה למתחם תחנת הדלק אלמוג שממנו יצאנו.
אפשר בכיף להוסיף סיבוב כזה נהדר אחרי רכיבה בדרך הסוכר, אפשר לקנח אחרי סיבוב תצפיות במצוק ההעתקים ואפשר בכיף לבוא עם הילדים לסיבוב עצמאי.
כרוכב מקומי אני מאושר בהחלט... גם שיתוף הפעולה החדשני באזורנו בין כל הגורמים, שחלקם כזכור לא בדיוק מתים עלינו הרוכבים ההרפתקנים, וגם שביל שבאמת יודע לתת לכולם לטעום מדבר יהודה איכותי.


 


בכל רכיבה שאני מוביל באזור אני תמיד מדגיש שרכיבה במדבר היא הרפתקה וחשוב לבא בראש פתוח וליהנות מהשטח המיוחד., גם כאן כמובן זה נכון... מי שמחפש אקשן שיעלה לג'בל חרמון המשקיף ממעל, אך מי שרוצה מדבר לכולם ימצא הרבה דברים מעניינים במסלול החדש והנהדר הזה.
יאללה צאו לצפון של מדבר יהודה.


 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם