לקראת אליפות ישראל בכביש 2017- מקצה נשים עלית

 #34 מאי 2017     כביש   
לקראת אליפות ישראל בכביש 2017

 מקצה הנשים


צילום: יח"צ, Anton Vos
 

בשבת הקרובה עוד אליפות ישראל באופני כביש תצא לדרך, מאות רוכבים ורוכבות יזנקו במקצים שונים שלכולם מטרה אחת, לחזור הביתה עם חולצת אלופ\ת ישראל.
במהלך המרוץ צפויות כרגיל להתרחש לא מעט דרמות, כישלונות וניצחונות, אבל אותי מעניין מקצה אחד- מקצה נשים עילית. מקצה הנשים עילית מכיל בתוכו הרבה מורכבות, הרבה יריבות, הרבה להפסיד והרבה לנצח. גם במקצה הגברים עילית אנחנו נראה קרוב לוודאי, הרבה יריבות ותחרות מעניינת אבל רוב הסיכויים שאלוף ישראל יהיה מקבוצת Israel Cycling Academy והאינטרס הקבוצתי "יבלע" את העניין האישי-או במילים אחרות: מרוץ עם עניין חלקי. מקצה נשים עלית- קווים לדמותו
על מנת להבין למה מקצה הנשים כל כך מעניין יש לחזור לאחור אל הקמפיין האולימפי של איגוד האופניים שהתחיל לפני כמעט שנתיים, מטרת הקמפיין הייתה להביא רוכבת ישראלית לאולימפיאדת ריו 2016. אל המשימה נרתמו אנשי מקצוע מעולים כמו אילן אולמן, אורי צור וניב ליבנר, שביחד אספו חבורה אקראית של רוכבות ומהן עשו קבוצה אמתית. הטוויסט בעלילה הגיע בערד, שם, לפי התוכנית של האיגוד והצוות המקצועי, הרוכבת שתנצח את התחרות הראשונה היא זאת ששאר הקבוצה תעבוד עבורה בתחרות השנייה והשלישית. המשמעות של הקריטריון זה היא, שאת הניקוד תאסוף רוכבת אחת והיא זאת שתלחם על כרטיס הכניסה לאולימפיאדת ריו. בתחרות הראשונה כולם כולל כולם (מלבד צחי בויגן) חשבו שהרוכבת פז בש תנצח, בפועל הרוכבת שני בלוך ניצחה, ומהלך זה טרף את הקלפים ושינה את התמונה. בתחרות השנייה כמה מאות מטרים לפני קו הסיום רוכבת קפריסאית, שני ופז נלחמות אחת בשנייה. פז אמורה לתמוך בשני ולעזור לה לאסוף את הנקודות, במקום זאת היא נעמדת על הרגליים ולוקחת לשני את הניקוד של המקום השני ומשאירה לה את הניקוד של מקום שלישי כאשר הקפריסאית מנצחת. המהלך של פז ערער את כל הנבחרת, כתגובה פז נשלחה הביתה באותו היום ושאר הבנות נשארו מהורהרות ופגועות מהאירוע ששינה ברגע אחד את האחדות והמטרות שלהן. בהמשך שני הצליחה להשלים נקודות בטור בפינלנד ואכן ייצגה אותנו בכבוד באולימפיאדה. מיד לאחר טור פינלנד שבו שני השלימה את הניקוד האולימפי כאמור, קבוצת הנשים והצוות המקצועי התפרקו והרבה כעסים ותסכול נשארו מעל ומתחת לפני השטח. לאליפות ישראל 2016 הנשים הגיעו מתוחות, בקליקות קטנות ועם הרבה משקעים. כבר בהקפה הראשונה (ליוויתי ברכב את מקצה הנשים לאורך כל התחרות) נראה היה שהבנות לא יודעות מה לעשות. הן רכבו לאט יחסית, הסתכלו במבטים בוחנים ששואלים מלא שאלות, הבנות החזקות היו שקטות, הבנות הפחות חזקות בלטו יותר ואת המתח ניתן היה לראות באוויר כמו עננים ביום חורף גשום. התחרות של הנשים הייתה משעממת, מאוד לא אגרסיבית, והלך הרוח הזה אפשר לרוכבת מרים בר-און לצאת לבריחה ולחזור הביתה עם חולצת האלופה. בסיום נראו הרבה אכזבות, עומר שפירא צעקה שלא עדכנו אותה על הבריחה, רותם גפינוביץ עם פנים של תסכול, פז בש במצב רוח קודר, אבל עלי אי אפשר היה לעבוד באותו הרגע, למרות פרץ הרגשות שהיו שם כלפי ה"לא ניצחון", הייתה גם תחושה של הקלה. הנשים שחררו את המתח שנוצר אז בערד וגם את המתח של המפגש בין כל הרוכבות.
באותה עת, התוצאות "השוליות" של הקמפיין האולימפי הגיעו באופן הטוב ביותר עבור הנשים, קבוצות זרות פנו אל רוכבות והציעו להן לרכוב עבורן. דבר אדיר שלא נראה בענף שלנו, לא אצל הגברים ולא בשום מקום אחר. קבוצות מהדרג הראשון בעולם ראו רוכבות ישראליות שהתאמנו באופן מסודר בתקופה כל כך קצרה והגיעו לאן שהגיעו, והציעו להן חוזה. וכך, הרוכבות שני (האולימפית) בלוך, עומר שפירא ורותם גפינוביץ התחילו לרכוב בקבוצות מקצועיות בחו"ל ולהתחרות באירועים הנחשבים בעולם לצד כוכבות מפורסמות וחזקות.


 
 


חזרה לאליפות ישראל 2017
אחרי הביצועים הפושרים של אליפות 2016, על קו הזינוק של אליפות 2017 יהיו לנו אוסף של רוכבות חזקות ומנוסות שלא רק רוצות, הן צריכות את חולצת האלופה. עבור רוכב מקצועי חולצת אלוף לאומי היא כרטיס כניסה, היא גאווה, היא אפשרות לעוד שנה של חוזה בקבוצה והיא יוקרה. על קו הזינוק השנה יעמדו כ-15 רוכבות, לשלוש מתוכן יש מוטיבציה אדירה לחזור עם החולצה, הן הולכות להילחם עבורה ולתת כל מה שאפשר בשביל להשיג אותה. דבר מעניין נוסף במקצה הנשים, בקבוצת דינמו רוכבות מספר נשים שיכולות לעבוד אחת עם השנייה וליצור תחרות קשה, ועוד כמה רוכבות בודדות שכל אחת עם המטרות שלה. עוד מעניין יהיה לראות את פז בש שקצת נעלמה מאז תקופת הקמפיין האולימפי והגיעה שלישית באליפות ישראל נגד השעון. פז יודעת לרכוב חזק על מסלול האליפות ולא נראה שהשנה היא תיתן למשהו לחמוק לה מבין האצבעות מבלי להשיב מלחמה. 


שני בלוך
במהלך כתיבת הכתבה שוחחתי עם שני בלוך בטלפון ושאלתי אותה קצת על התחרות, אני לא מתבלבל מהקול המצחקק והעליז שלה, אני יודע שאני מדבר עם רוכבת סופר חזקה עם מוטיבציה וכוח רצון שלא סופרים מכשולים או אנשים על הדרך. שני מספרת לי על האליפות של 2016, שם היא הגיעה לטענתה לרכוב ולעזור לרותם גפינוביץ, ללא כל מוטיבציה או יעדים אישיים. השנה היא אומרת שהיא תעשה הכל על מנת לנצח. להערכתה השנה לא יהיה ספרינט פיניש, זאת הולכת להיות תחרות סלקטיבית ומהר מאוד הנשים החזקות ירכבו קדימה ויחד יתמודדו על האליפות. שני אומרת "אני מגיעה לשרוף את כל הגפרורים שלי. אני אתן כל מה שיש לי לפי התחושות שלי, אם זה יצליח אני מאוד אשמח, אם זה לא יצליח לפחות אדע שנתתי את המקסימום שלי". שני מוכיחה לנו שגיל זה לא מכשול ושגם מעל 30 עדיין אפשר לתת את המיטב.
 
 
רותם גפינוביץ
גם הרוכבת רותם גפינוביץ רוצה את החולצה, היא רוכבת בקבוצת WM3 שהקימה רוכבת העל ואגדת האופניים Marianne Vos וכמו כל רוכבת "טרייה" בקבוצה מקצוענית היא רוצה לחזור להולנד עם חולצת האליפות שתקנה לה קרדיט וכבוד בקבוצה. גפינוביץ עשתה התקדמות אדירה בשנה האחרונה, היא לקחה חלק בהמון מרוצים נחשבים, היא מתאמנת בשיא הרצינות ואת התוצאה ראינו באליפות ישראל בנג"ש שם סיימה במקום השני שלושים שניות בלבד אחרי שני בלוך, בהפרש של יותר משתי דקות מפז בש במקום השלישי. 
 

עומר שפירא
הרוכבת השלישית שצריכה ורוצה את החולצה היא עומר שפירא, הענק הצנום. עומר נראית שברירית ועדינה, אך בפועל היא אדם חזק ולוחמני, אפשר היה לראות זאת בתחרות בערד, שם היא עבדה בעליות, תקפה, נשברה, חזרה לבריחה, התקיפה את הבריחה, ברחה לבריחה, נשברה וחוזר חלילה. עומר רוכבת עבור הקבוצה האיטלקית Giusfredi Bianchi ושם היא עושה חייל. לעומר הרבה הצלחות בקבוצה אבל ישנם שניים בולטים במיוחד: הראשון הוא מקום שמיני בתחרות Giro del Trentino Alto Adige - Sudtirol (1.1)- זאת הפעם הראשונה שרוכבת ישראלית מסיימת בעשירייה של תחרות ברמה של 1.1. ההישג השני הוא מיקומה ברשימת הרוכבות מקבוצתה שהולכות להתחרות בגי'רו האיטלקי-התחרות היוקרתית ביותר בפרו-טור של הנשים. 
 

 אז עומר, בדיוק כמו שני ורותם תעשה את הכל בשביל לחזור אל הקבוצה שלה עם חולצת אלופת ישראל. ביננו, נראה שלעומר יש יותר קרדיט בקבוצה שלה מאשר לרותם ושני, אבל מההיכרות הבינונית שלי עם עומר, זה ממש לא הולך להוריד לה מהמוטיבציה בתחרות בשבת.
גם אצל הגברים הולך להיות מעניין, אבל כשמבינים את המורכבות והמוטיבציה בפלוטון הנשי, אז מבינים שהעניין והתחרות הגדולה תהיה שם בשבת.