ליגת GC, ליגת תחרויות חברתית

 #35 יוני 207     שטח   
ליגת GC, ליגת תחרויות חברתית

הדבר הבא בתחום התחרויות

גרפיקה: דביר אלמוג


 
 


בחודש וחצי האחרונים עסוקים מאות רוכבים ישראלים, בעלי אופי תחרותי כזה או אחר, בליגת תחרויות אופני הרים ראשונית ופורצת דרך. מדובר בפרויקט ראשון מסוגו בעולם, העונה לשם GC (כלומר-General Classification), ומשתמש בפלטפורמת אפליקציית ה-STRAVA הפופולרית מאד בקרב רוכבי האופניים בישראל ובעולם כולו.
בתור רוכב תחרותי, שכבר עמד על מספיק קווי זינוק כתף אל כתף עם רוכבים לחוצים אחרים, ה-GC מדבר בדיוק לאופי התחרותי שלי: רגוע יותר, בזמן שמתאים לי, והעיקר- בלי הלחץ הזה של ה"סכין בין השיניים", שגרם לי לקחת צעד אחורה מעולם ה-XC אי שם ב-2008.
הליגה מורכבת מ- 10 סטייג'ים שונים, הפזורים בין חרובית בדרום ועד איזור הכרמל בצפון, כאשר כל שלב "פתוח" לתחרות למשך שלושה שבועות מלאים.
קובצי המסלול הבא מפורסמים אחת לשלושה שבועות, והכרת מסלול נעשית בעזרת GPS.
עכשיו כל שנותר לרוכב המתחרה, הוא לבוא שוב ושוב למסלול, לנתח קווים, ללמוד את חלוקת המשאבים הנכונה למיצוי הפוטנציאל על המסלול- ולשפר את הזמן עד כמה שניתן בשלושה השבועות הבאים.
 
התוצאות מתעדכנות און ליין, ברגע שסגרתם את הסטראווה, ואתם יודעים בכל רגע נתון האם שיפרתם את תוצאתכם, אבל חשוב מזה- היכן אתם ממוקמים מול המתחרים שלכם.
 
בלי המתנה לתוצאות הסופיות, ללא הרשמה מראש או תשלום כספי, בזמן הנוח לכם ובלי לחץ של רוכבים מסביבכם- מדובר בתחרות האולטימטיבית שלכם מול עצמכם.
 
לשמחתי הצלחתי לנצח ווירטואלית את שני השלבים הראשונים של הליגה- הפרולוג בבן שמן, ו"יוסיפון", השלב הטכני יותר, שהתרחש ביער המגינים, צמוד לכרמי יוסף.
התחרות קשה וצמודה, עם שמות כמו בן קדמי, אנג'לו דה-וורולי, גיא כפתורי וגיא בר, ועוד רבים וטובים, והעניין ברשת ובאפליקציית ה"טלגרם", שם מתנהלים הדיונים ומתעדכנות התוצאות און-ליין, הוא עצום.
 
רוכבים מכל הסוגים והמינים מגיעים ולוקחים חלק בליגה הזו, והדבר היפה ביותר בעיני הוא שהמסלולים ייקחו רוכבים רבים אל מחוץ לאזור הנוחות שלהם ויכירו להם מסלולים חדשים ומעניינים, במקומות בהם טרם רכבו.
 
תפסתי לרגע את היוזם, המקים והראש היהודי שמאחורי הפטנט- מר עמית גרין, לשיחה קצרה על ה-GC.
 
מוזמנים לקחת רגע, ולהשתכנע מדוע זהו, כנראה, המיזם התחרותי החשוב ביותר בענף האופניים הישראלי בעשור האחרון.
 
 
 


 

 
עמית גרין - מי אתה? במה אתה עוסק, ואיך התגלגלת לעולם הרכיבה?
 
"שמי עמית גרין, בן 40, נשוי ואבא לשני בנים ובת מנווה מונוסון. במקצועי אני מנהל קרן גידור ובעל ניסיון של  20 שנה בהקמת חברות ופיתוח טכנולוגיות. את שרותי הצבאי עשיתי בממר"ם.
המון תחומים מעניינים אותי ואיכשהו תמיד השילוב של יזמות, טכנולוגיה ותחביב מביא אותי ליצור משהו חדש.
 
כחובב, התמקדתי בשלושה ענפי ספורט מספר לא קטן של שנים: שחייה (כולל אליפויות הארץ ותחרויות), ריצת מרתונים ורכיבת שטח. לפני מספר שנים שיניתי מעט את סגנון הרכיבות שלי והתמקדתי יותר בכיוון רכיבות האפיק. השתתפתי באפיק ישראל, ב-Nonstop 700 האחרון ויחד עם קבוצת "אריות מונוסון" רכבנו דרך השטח מהבית לחרמון, 285 ק"מ על 4200 מ' טיפוס, ברציפות."
 
מתי התוודעת לסטראווה, ומתי עלה לך הרעיון של ה-GC?
 
"על סטראווה שמעתי לראשונה בשנת 2012 והשתמשתי בה בעיקר בתור רץ. האפליקציה היתה הרבה יותר פשוטה ושירתה אותי ככלי לתיעוד הריצות שלי. לימים, כשהפן החברתי בסטראווה תפס תאוצה ואנשים התחילו להתחרות על סגמנטים הבנתי שיש כאן משהו מיוחד ושונה. היתה תקופה בה הייתי מתחרה "וירטואלית" על סגמנטים בסביבת הבית ויוצא להתחרות בכל פעם שמישהו עקף אותי. באותם הסגמנטים הרגשתי שאין את הלחץ הזה שאפיין את תחרויות השחייה שהשתתפתי בהן בילדותי. הרגשתי מרוכז ומשוחרר."
 


 למי פונה, בעיניך, ליגת ה-GC?
 
"אני מאמין שהפן התחרותי קיים אצל כל אחת ואחד מאיתנו, רק במינונים שונים.
יש אנשים שאוהבים מאוד את האדרנלין שיש על קו זינוק, לחיות עם הסכין בין השיניים ויש את האנשים שפשוט חיי היום יום שלהם לא כל כך מאפשרים להם את זה.
אני מאמין שה-GC פונה בצורה מושלמת לכל הסקאלה, אלו שמאוד אוהבים להתחרות בתחרויות עם קו זינוק, וגם אלו שאוהבים את הפן התחרותי וה-GC בעצם מאפשר להם לעשות את זה בתנאים שלהם, בזמן שלהם, כמה פעמים שהם רוצים עד שיגיעו לתוצאה הטובה ביותר.
 
הליגה בונה ומתאימה מסלולים מאוד מגוונים שמתאימים לכל סוג רוכב, החל מהקטרים שיודעים לטחון מישורים, הצנומים שמטפסים מצוין ועד לאלו שלא מהססים לדהור בסינגלים ודרופים פסיכיים.
כל רוכב יכול בעצם ״להצטיין״ בשטח שלו וזה כל היופי, שגם רוכב ממוצע יכול להתחרות באותה ליגה מול רוכב עילית, או אפילו מול איזה ״חנוך רדליך״ אחד (:
 
 
ה-GC פונה למי שאוהב להתחרות אבל לא אוהב את התחושה שקיימת בתחרויות עם כרוז, קו זינוק ומתחרים סביבך. ה-GC מתאים לכל אותם אנשים שמתאמנים ורוצים להשתתף במסגרת גמישה ולא מחייבת של תחרויות. זה מתאים מאוד לכל אותם אנשים שעסוקים בעבודה, משפחה וחיי היום יום. היא מאפשרת לך לבחור מתי תשתתף, לנסות ולשפר את תוצאותיך ללא הגבלה (רק הזמן הטוב ביותר שלך נחשב) ולעשות זאת בשקט שלך.
 
הליגה משתדלת מאוד להיות מגוונת באופי המסלולים ולקהל אליו היא פונה. אורך המסלולים והאלמנטים המשולבים בהם יוצרים עניין רב. כל סטייג' בליגה שונה מקודמו. חלקם משלבים רכיבות טכניות, סינגלים, רכיבות שבילים, עליות, מישורים, ירידות ועוד. המרחקים ינועו בין 10 - 40 ק"מ.
שיטת הניקוד מבוססת על כך שכל משתתף צובר את המיקום (לא הזמן) אליו הצליח להגיע בסטייג'. לכל סטייג' טבלת דירוג עצמאית ולליגה טבלת דירוג כללית המסכמת את כל מיקומי המשתתפים בה.
 
ב-GC ישנם שני מסלולי השתתפות: מסלול עצמאי ומסלול קבוצתי. בתחרות הקבוצתית חברים מתארגנים בקבוצות של עד שישה רוכבים. הם יכולים לרכוב את המסלולים ביחד או לחוד. כל אחד מחברי הקבוצה יכול להשתתף מתי שמתאפשר לו. תוצאות שלושת הרוכבים המהירים בקבוצה מחושבים לזמן הממוצע של הקבוצה, וזה מדורג כנגד הזמנים של הקבוצות האחרות. המתכונת הזו מאפשרת תחרות קבוצתית ללא הלוגיסטיקה והתיאומים המסובכים. שיטת הדירוג מאפשרת לקבוצה להמשיך ולהתחרות גם אם חלק מחבריה פצועים/בחו"ל/חולים.
 
חברי הקבוצות מדורגים גם באופן אישי ובכך מרגישים גם שותפות למאמץ הקבוצתי אך גם נהנים מהישגיהם האישיים."
 
עד כמה אתה מושקע ומשקיע ב-GC, ומי השותפים שלך לדרך?
 
"דביר אלמוג ואני שותפים במיזם ובמהלך השנה האחרונה השקענו בצורה מאוד אינטנסיבית בכדי להקים אותו. ההשקעה ב-GC עצומה, בעיקר מבחינת הזמן והמחשבה שנדרשים להקים ולפתח את המיזם, בדיוק כמו בכל סטארט-אפ אחר. "
 
האם ישנה דרך בה תוכל לייצר מזה עסק במובן הכלכלי של המילה?
 
"אף על פי שהקמנו את GC בכדי לתת מענה לרוכבים שרוצים להתחרות בצורה שונה אנו מפתחים מספר מודלים עסקיים אותם ניתן יהיה לשכפל למקומות נוספים בעולם ולהפוך אותם לרווחיים. במודע, הגדרנו את הליגה הראשונה לקהל רוכבי השטח הישראליים כפיילוט, מתוך מטרה לראות מה עובד ומה פחות, לקבל מהמשתתפים משוב בזמן קצר, לתקן, לשפר, לשנות ולעשות את המיזם כמהנה ומוצלח יותר.
 
החזון שלנו הוא להנגיש את הפלטפורמה למותגים/ חברות/ בעלי עסקים וחנויות מקומיות בכל רחבי העולם, ובכך לאפשר להם ליצור סביבם קהילה של רוכבים המקבלים ערך מוסף אדיר מ״חנות האופניים המקומית שלהם״ שיודעת להעניק להם גם תוכן ולא רק מכירת מוצרים." 


 
 
מה האופק העסקי של התחרות הזו, והאם זה בכלל חוקי ״להשתמש״ באפליקציית סטראווה כפלטפורמה לתחרות ממין זה?
 
"החזון הוא להקים תשתית תחרותית אלטרנטיבית למגוון ענפי ספורט ובניהם ריצה, רכיבה וטריאתלון.
הפתרון הטכנולוגי שעומד מאחורי המיזם נעשה באמצעות כלי פיתוח אותם סטראווה מעמידה לרשות מפתחים. כל נושא האיסוף והטיפול במידע נעשה על-פי הכללים אותם סטראווה קובעת ודורשת משותפיה לדרך."

 
תן לי בבקשה כמה מספרים:
 
# כמה משתתפים יש בליגה? כ-200 פעילים ולמעלה מ-620 רשומים.
 
# מה ממוצע הפעמים שרוכב מגיע למסלול? רוכב יגיע בממוצע 3 פעמים למסלול. השיא עד כה עומד על 17...
 
# מהו הקילומטראז׳ המשוכלל שנרכב על ידי כלל רוכבי הליגה? בשני הסטייג'ים הראשונים המשתתפים רכבו 14,540 ק"מ' 334,491 מ' טיפוס ב-962 שעות רכיבה.
 
כמה גברים/כמה נשים? 8 נשים / כ-190 גברים
 
מהם הפידבקים אותם אתה מקבל מהרוכבים בשטח, והאם אתה מסיק מסקנות תוך כדי, ועושה שינויים on the fly בבחירת המסלולים או בשיטות הדירוג?
 
"כמו שאומרים אצלנו- 2 יהודים 5 דעות… :)
הרוכבים נותנים פידבק ללא הפסקה, החל מאורך המסלולים, אופיים (יותר/פחות טכני), המיקום שלהם, משך הזמן שכל סטייג' פתוח לתחרות, שיטת הדירוג, קשיים בניווט ועוד ועוד. אנחנו מקשיבים לכולם(!!) ומאמצים דברים שעושים לנו שכל ולא חשבנו עליהם ומתקנים ודברים שדורשים שיפור." 


 
 
האם חשבת שההיענות לרעיון שלך תהיה כזו, או שהיית שמרני בתפיסתך לגביה?
 
"חשבתי שהרעיון יהיה מהנה מאוד, נגיש וייתן פתרון לרוכבים רבים. שיערתי שיהיה לכך אפקט ממכר. צפינו שיהיו כמה עשרות בודדות של "מכורים" לדבר. הופתענו מההיענות ומההתלהבות של המשתתפים. אני מתרגש מהתגובות ומההנאה שזה גורם לחבריי הרוכבים."
 
מה התכניות שלך לעתיד עם רעיון ה-GC ברמה הארצית, וברמה העולמית?
 
"יש לנו רצון לעסוק בהקמת ליגות נוספות לקהלים שונים (כביש, ריצה, טריאתלון), ולהפנות את הפעילות שלנו גם לקהלים בענפי ספורט שונים, בארץ ובעולם."
 
 
 
אם כן, נשארו עוד שמונה סטייג'ים לליגת ה-GC, וזה הזמן שלכם להצטרף למהפכה התחרותית של הדור החדש.
להכיר מסלולים חדשים, לדחוף את עצמכם לקצה, וליהנות מתחרות אמיתית- בעולם הווירטואלי.

 
 
הבטחה שלי- אתם תתמכרו תוך רגע.
כתובת האתר http://racegc.com  שזה RACE GC רק במחובר - קל שתוכלו לזכור.
 
איך נרשמים? (זה החלק הכי קל בליגה( !
1. מצטרפים לקלאב RACE GC בסטרווה. חפשו אותו או דרך הקישור הזהhttp://tiny.cc/racegc
2. ממלאים טופס הצהרת משתתףhttp://tiny.cc/gc-waiver
ההרשמה וההשתתפות פתוחים לכולם ובחינם!!