סיבוב מעיינות ברמות מנשה

 #36 אגוסט 2017     שטח   
 
סיבוב מעיינות ברמות מנשה

 הקיץ המהביל מכה ללא רחם והתרופה ברורה – מים, מים ועוד קצת מים. החודש נצא לסיבוב שיחל בטעימת אקשן בשביל הנשמה וימשיך בטיול בנופי רמות מנשה עם טבילות אסטרטגיות, קרירות ומרעננות, המפוזרות לאורכו.
נצא מעמיקם ונעפיל להר חורשן, נרד מצידו השני במיטב הסינגלים ונתחיל בטיול לאורך נחל דליה ונחל שלף, נציץ בעין מחוללים ונצלול לעין דמומית. נגלוש דרומה, נחצה את נחל תנינים ונבקר בעין ניל"י לפני שנסיים בשפריץ אחרון בעין עמיקם.
כמובן שבנוסף לרחצות המפנקות יש לא מעט דיווש ועל כן יש לקחת ברצינות את מזג האוויר ולצאת לדרך מאוד מוקדם בבוקר, או אחרי הצהריים על מנת להימנע מהשעות החמות ביותר. 
 


הנתונים הבסיסיים
מרחק: 29 ק"מ
זמן: 3-5 שעות
קושי פיזי: בינוני
קושי טכני: בינוני
קושי ניווט: בינוני
טיפוס כולל: 400 מ' אנכיים
מעגלי: כן.
GPS: קבצי GPS כאן.
הגעה לנקודת המוצא: חניון אתר "מי קדם". באזור בנימינה ופרדס חנה, ניסע מזרחה בכביש 6533 לכיוון היישוב עמיקם. כ-2 ק"מ לפניו נכנס שמאלה לרחבת חניה גדולה של "מי קדם". וויז: "חניון מי קדם".
 


  
יוצאים לדרך
נצא לדרך ברכיבת חימום בשולי הכביש לכיוון עמיקם. לאחר קילומטר וחצי נמשיך ישר בכיכר בתוך המושב נתעקל עם הכביש שמאלה ובהמשך נפנה שמאלה לדרך בסימון שבילים ירוק המטפסת לשמורת הר חורשן בה נתמיד עד שנגיע לצומת דרכים גדול כמעט בשיא הגובה (1).
המעוניינים לוותר על הקטע הטכני של המסלול יכולים להמשיך ישר עם הירוק לפגוש את המשכו בסוף סינגל הג'ונגל.
נכנס שמאלה לסינגל המקביל לדרך הרחבה, נחצה דרך בסימון אדום ונפנה שמאלה בסינגל עם סימון כתום דהוי. הסינגל מתחיל בעלייה קטנה שבמהרה מפנה את מקומה לירידה מטריפה ונושכת. לא נתפתה לסינגלים היורדים ימינה ונמשיך ישר אל סינגל בצבע שחור המטפס מעט ואז פונה שמאלה בפיצול הסינגל אל דרך בסימון שבילים אדום, בה נפנה ימינה.
850 מ' לאחר שנכנסנו לדרך זו, בעיצומה של ירידה מהירה נגיע אל סינגל בסימון שבילים כחול הפונה חזק ימינה (2). מסיבה כלשהי הכניסה לסינגל נחסמה חלקית באבנים גדולות, שימו לב לא לפספס את הפניה. 
הגענו אל הסינגל הכחול, הידוע גם כ"הג'ונגל" וכ"ניו-זילנד", אחד הידועים והמשובחים בסינגלי הר חורשן. הדקו את החגורות, הנמיכו כסאות ותנו לאדרנלין לזרום. ירידה מהירה ומהנה עם שלל אלמנטים טכניים לאורכה, העוברת במנהרת צמחיה יפיפייה עם חלונות מזדמנים לנוף הירוק.
בתחתית הסינגל נפגוש את הדרך הרחבה בסימון השבילים הירוק, נפנה שמאלה ואז ימינה לדרך בסימון שבילים כחול המקיפה את שולי ההר במקביל לערוץ נחל דליה. לאחר 1.6 ק"מ סימון השבילים הכחול פונה ימינה בעלייה ואילו אנו נמשיך ישר בעמק בין השדות עד שנפגוש שוב את היער היורד אלינו בשלוחה ונפנה ימינה אחריה, בשמאלי מבין השבילים (3).
במהרה נפגוש שוב את סימון השבילים הכחול, נמשיך איתו שמאלה (מזרחה) ומיד נעזוב אותו שוב ונמשיך ישר בעמק המלווה את ערוץ נחל דליה. 1200 מ' נוספים והנה שוב מיודענו הסימון הכחול, הפעם נפנה איתו שמאלה לעליה חביבה ואז לירידה במנהרה העוברת מתחת לכביש 6. אנו מתחילים כעת בטיפוס ארוך ונופי לאורך נחל שלף אשר ילווה אותנו ברצועת צמחיית נחלים נאה. ליד עיקול חזק שמאלה בשביל נראה משמאל אזור מגודר ובלתי מרשים בעליל – זוהי תחנת המוצא של מנהרת מנשה במוביל הארצי, מנהרה בקוטר 3 מטרים ובאורך 7 ק"מ העוברת מתחת לרמות מנשה כחלק מפרויקט המוביל הארצי להולכת מים מן הכנרת למרכז הארץ.
 מעבר לעיקול הבא ימינה בשביל נראה מימין שלולית גדולה למרגלות עצי אקליפטוס – עין מחוללים (4). מעיין זה קיבל את שמו מפסטיבלי המחולות בקיבוץ דליה הסמוך. הנביעה האיתנה איננה נאגרת לתוך בריכה מסודרת, אך בימי הקיץ הלוהטים מים הם מים, במיוחד כשהמקום מוצל וניתן לשבת בנוחות לצדם, או בתוכם. ניתן לשכשך כאן רגליים, אך מומלץ להמתין עוד מעט עם ההתפשטות עד שנגיע לעין דמומית.
נמשיך לטפס עם סימון השבילים הכחול עוד 2.75 ק"מ עד שנראה משמאל מעבר רטוב של הנחל. נפנה שמאלה לחצייתו, שוב שמאלה במקביל לערוץ, ולאחר 130 מ' נראה מנהרה קטנה בצמחייה משמאל. הגענו אל עין דמומית (5). (שימו לב שהסימון במפה אינו נכון – במפה המעיין הזה מסומן כ"עין שלף") . במקום זה נבנתה בריכה קטנה בה נאגרים מים זכים וקרירים הקוראת לרוכב לטבילה מרעננת ביום חם ומהביל. 

 

נחזור אל סימון השבילים הכחול ונמשיך בו עד למפגש עם כביש 672, נפנה ימינה ונרכב בשולי הכביש 3.4 ק"מ עד שנראה דרך מימין עם סימון שבילים כתום, כמו גם סימון אחר, ירוק וצהוב, המסמנים דרך אזורית. נפנה ימינה ונרכב בדרך עם סימון השבילים הכתום מעל הנוף הנהדר כשלעינינו יתגלה מאגר נחל רז הגדול והמקסים, שאמנם לא נרחץ בו אך עצם הצפייה בו בוודאי תצנן את גופנו במעלה או שתיים. הדרך יורדת אל העמק ולבסוף חוצה את ערוץ נחל תנינים (6). כאן נעזוב זמנית את סימון השבילים הכתום הפונה ימינה, נמשיך ישר ומיד נפנה ימינה לעלייה אימתנית שתאתגר אותנו בפעם האחרונה בטיול זה.
בראש העלייה נפנה ימינה בדרך על קו הרכס וכשנגמרת הגדר משמאל נפנה שמאלה, עם סימון השבילים הכתום, לירידה מהירה ומהנה כאשר בסיומה, למרגלות עצי תאנה ואקליפטוס תמתין לנו הטבילה הבאה – עין ניל"י (7). שתי בריכות יקבלו את פנינו. נדנדה וספסל עץ מעל המים, שולחן אבן, צל ועצי פרי מסביב יפנקו אותנו במעין הנקרא על שם מושב גבעת ניל"י הסמוך. 
                       


כשנצליח סוף סוף לנתק את עצמנו מפנינת החן המקסימה הזו, נמשיך מערבה עם סימון השבילים הכתום, נעבור שער להולכי רגל ונרכב מערבה בינות לכרמים הגדושים באשכולות ענבים (לא לגעת – זה לא שלנו). קילומטר לאחר הכניסה לכרמים סימון השבילים הכתום פונה שמאלה, אך אנו נמשיך ישר למעבר מתחת לכביש 6, ומיד אחריו נפנה שמאלה ונרכב לאורך המטעים עד למפגש עם כביש. נפנה ימינה, נחצה גשר קטן ומיד נפנה שמאלה לדרך בסימון שבילים ירוק המקבילה לערוץ נחל תנינים. לאחר 550 מ' נראה משמאל חור בצמחיה ונרד אל הטבילה האחרונה שלנו להיום – מעיין עמיקם (8). למרגלות משטח סלע גדול נגלה בריכה טבעית בתוך מנהרת צמחיית קנים המזמינה אותנו לטבול במים, להתרווח ולשכוח מהחום השורר בחוץ.
נעלה חזרה על אופנינו, נמשיך עם סימון השבילים הירוק (נשים לב שאחרי 850 מ' הוא פונה ימינה), נפגוש את הכביש, נפנה שמאלה ונגיע חזרה לרכב עייפים אך מרוצים. 

 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם