במרומי הגולן

במרומי הגולן
 

זרועותיו הצורבות של הקיץ עדיין מסרבות לעזוב אותנו, אך בגובה של 1000 מ' מעל פני הים הייאוש נעשה הרבה יותר נוח.
בטיולנו החודש נהנה מסינגל חדש דנדש בלב יער אלונים עם הצצות לנופים פנורמיים מרתקים, נמשיך לסינגלים וותיקים עם נופים מטמטמים, נתרענן במעין משובב נפש ואפילו נספוג תרבות עם מנת אמנות רחוב בלב השטח, וכל זאת במזג אוויר הרבה יותר נח מאשר מרחץ הזיעה של מישור החוף (ועדיין מומלץ להתחיל לרכב מוקדם בבוקר, כמובן).


 הנתונים הבסיסיים
מרחק: 27 ק"מ
זמן:  3-4 שעות
קושי פיזי: בינוני
קושי טכני: בינוני
קושי ניווט: בינוני
טיפוס כולל: 350 מ' אנכיים
מפה: מפת שבילנט – "רמת הגולן", או מפת סימון שבילים מס' 1 - "החרמון, הגולן ואצבע הגליל"
מעגלי: כן
GPS: קבצי GPS. זהירות: ברמת הגולן ישנם שדות מוקשים רבים – רדו מהדרכים והשבילים אך ורק במקומות בטוחים. לאורך המסלול ישנם מספר קטעי רכיבה על כביש וחציות כבישים – רכבו בזהירות הנדרשת!
הגעה לנקודת המוצא: נקודת המוצא הינה הקניונית בלב קיבוץ מרום גולן. למגיעים מן הדרום פונים ימינה מכביש 90 לכביש 91 בצומת מחניים ונוסעים עליו 30 ק"מ עד למפגש עם כביש 9881, שם פונים שמאלה. בצומת הבאה פונים ימינה, בכיכר שמאלה, ימינה לתוך הקיבוץ וישר עד למגרש החנייה הגדול. וויז: "קניונית, מרום גולן".
 
 


 


 
 
 
יוצאים לדרך
נעלה על האופניים ונרכב חזרה לכניסה לקיבוץ, נפנה ימינה ונרכב לאורך הכביש קילומטר עד שנראה משמאל רחבה גדולה ובה שלט מבואה של סינגל מרום גולן (1).
זהו סינגל קק"לי שנולד במיזם משותף של קק"ל ותושבי מרום גולן אשר ביקשו להנציח דרך השביל את בני הקיבוץ אשר נפלו במלחמות ישראל. נצא לדרך לפי הסימון ליד שלט המבואה - הסינגל מסומן לכל אורכו על ידי "טיפות" צהובות עם רוכב אופניים בתוכן, כאשר השפיץ של הטיפה מצביע על כיוון התנועה. הסינגל מתחיל רגוע, עובר בשטח פתוח ואז נכנס לחורש, מטפס בכמה סוויצ'בקים בין העצים ואז גולש חזרה בסט סוויצ'בקים נוסף. שוב מטפס קצת שוב יורד בין העצים המקסימים ועם הצצות לנוף הנרחב.
השביל מטפס קצת בדאבל ואז חוזר שוב לסינגל שרץ בלב הצמחייה במנהרה ירוקה ומטורפת ואז יוצא לתצפית נוף (עם ספסל לעזור לספיגתו) מערבה אל הגולן המשתפל.
עלייה קצרה נוספת בדאבל ושוב צוללים אל לב הטבע לפני שמטפסים אל תצפית מופלאה בגבעה הגבוהה במסלול. כשנראה את הספסלים לידינו לא נתעצל, נרד מן האופניים ונטפס רגלית אל ראש הגבעה משם ממתינה לנו תצפית פנורמית מרהיבה לצפון – משיפולי הרמה, דרך הר אודם עד לחרמון, לחרמונית ולעמק הבכא, ולשרשרת התלים מדרום, מהר בנטל המתנשא מעלינו, דרך תל יוסיפון ותל שיפון, ועד לשיפולים הדרומיים של הרמה. מכאן מצפה לנו עוד ירידה אחרונה ומתוקה חזרה למבואת הסינגל.
 
       
 
נפנה ימינה בכביש ונחזור למרום גולן. נפנה שמאלה לתוך הקיבוץ ומיד ימינה לכביש המקיף אותו. לאחר 500 מ' נראה פנייה ימינה לכיוון חוות סוסים ובית העלמין של הקיבוץ (2). במקום יש שער האמור להיות פתוח החל מ 8:00-8:30 בבוקר. אם הגעתם והוא נעול נסו לפנות למקומיים לעזרה בפתיחתו. נרכב על הכביש לכיוון בית העלמין ולאחר 150 מ' נפנה שמאלה ובמהרה נראה דרך המתפצלת ימינה ונפנה אליה לעלייה בריאה. נבחין במספר פיצולים ימינה ושמאלה אך נמשיך ישר עד שבשלב מסוים נבחין בתלולית המתחילה מצד שמאל במקביל לדרך ונעלה אליה לסינגל נופי מרהיב הסובב את הר בנטל (3) (אם תישארו בתוך החפיר פשוט תחמיצו את כל הנוף והכיף...).
אחרי 1300 מ' בסינגל הזה, כשנגיע לצדו הדרומי של ההר נמשיך עם הסינגל שמאלה בירידה לכיוון הכללי של טנק ישן הניצב בשטח, וכשנגיע אל הדאבל נפנה שמאלה אל הטנק (4). טנק זה הוא אחד מני רבים המפוזרים ברחבי רמת הגולן ומזכירים לנו את קרבות השריון הקשים שידע האזור. מבט דרומה יגלה לנו את הר אביטל הסמוך, ואת השקע בין אביטל לבנטל שהוא בעצם ראש ההר שקרס פנימה. נחזור מערבה בדרך, נגלוש איתה במהירות ובזהירות (יש שער בקר לא מאוד ברור באמצע הירידה!) ובצומת נפנה שמאלה דרך מנחת מסוקים ישן אל הכביש שבצדו השני. נפנה ימינה בכביש וכשנגיע אל כיכר נעשה דרכנו אל הפינה הדרום-מערבית שלה (חצי שמאלה מאיתנו), שם ממתין סימון שביל הגולן – ירוק-כחול-לבן (5). נצא איתו דרומה בסינגל הזורם לפרקים, ומאתגר טכנית בקטעים אחרים. נקפיד להיצמד לסימון שביל הגולן, במיוחד כעבור כשני קילומטרים כשהשביל בשטח מושך אותנו ימינה בעוד השביל המסומן עולה מעט שמאלה. לאחר 3.9 ק"מ של סינגל נהדר הוא מסתיים במפגש עם כביש 91. 

 


נחצה בזהירות את הכביש ומיד אחריו נפנה שמאלה, עדיין עם שביל הגולן, אך כשזה פונה ימינה נעבור שמאלה ונשתלב בכביש, נרכב עליו ונפנה ימינה בצומת לכביש 98 ולאחר 1300 מ' נוספים נפנה ימינה עם שלט ל"עין מוקש". נרכב בדרך העפר עד שנגיע למעיין (6). לפנינו בריכה נהדרת בקוטר של כ-10 מ' ובעומק של 6-8 מ' (כך אומרים, אנחנו לא הגענו לקרקעית...) שנבנתה על ידי תושבי הכפר הצ'רקסי שאת חורבותיו נראה מסביב. כל האזור סביב המעיין ממוקש, מה שהעניק לו את שמו.
נחזור בדרך העפר לכביש ונפנה בו שמאלה, חזרה לכיוון ממנו באנו, ולאחר קילומטר נפנה ימינה לכביש פנימי. כעת אנו מתחילים את דרכנו חזרה צפונה בדרכים נעימות בין מטעים ושדות. לאחר 700 מ' נפנה שמאלה ולאחר מכן ימינה. הבתים אותם נראה תחילה מלפנים ולאחר מכן מימין, לא מאוד רחוק מאיתנו, נמצאים בקונייטרה הסורית.
 
 
כשהדרך מסתיימת בצומת T נפנה שמאלה, נמשיך איתה כשהיא מתעקלת ימינה ונגיע אל אוסף מבנים ישנים (7) במקום זה שכן בעבר מחנה צבאי סורי. נכנס אל תוך המבנה משמאל ונראה אוסף מרשים של גרפיטי, חלק מפרויקט "צבעי בסיס" שממלא את המבנים בחיים. מאחורי המבנה מסתתר מסלול מוטוקרוס עם דירט ג'אמפס גדולים. לא בדיוק מתאים לאופניים, אבל תמיד אפשר לנסות.
נמשיך בדרך עד למפגש עם כביש 98, נרכב לאורכו 400 מ' ואז נפנה שמאלה לכביש פנימי בין המטעים. נרכב ישר בכביש ולאחר 1500 מ' נקפיד לקחת את הצד השמאלי של הפיצול ונגיע לתצפית יפה על מאגר בנטל. עוד מאמץ קטן ואנחנו חזרה במרום גולן. נפנה שמאלה לאורך הגדר ואז ימינה חזרה אל מרכז הקיבוץ והרכבים.