מוט אוכף מתכוונן Thomson Elite
מחיר: 2195 ₪
יבואן: מצמן את מרוץ  www.matzman-merutz.co.il

מוטות אוכף מתכוונים כבר הפכו לסטנדרט בסיסי ומקובל בעבור רוכבים רבים, בעיקר אלו אשר מבלים בתאי שטח מגוונים בעליות וירידות ומעדיפים להימנע מעצירות לצורך התאמת גובה האוכף. אפילו רוכבי קרוס קנטרי טהורי גזע ראו את האור לאחרונה והבינו את היתרונות ביכולת תמרון גבוהה כאשר זאת נדרשת גם על חשבון תוספת משקל מסוימת. מגוון המוטות בשוק גדל בהתמדה בשנים האחרונות ואחד היצרנים הבולטים שנכנס לאחרונה לתחום, הוא תומפסון יצרן חלקי שליטה המוביל בעולם. זוהי התנסות ראשונה למותג העילית האמריקאי בייצור חלק מכני/ הידראולי, לטענתם כל חלק במוט הוא הטוב מסוגו ותוכנן במיוחד בשבילו. בנוסף לכך הם מתחייבים על תקופת עבודה ארוכה בהרבה מהמתחרים בין הטיפולים . תומפסון מציעים מוטות עם הולכה חיצונית והולכה פנימית. ממצמן את מרוץ יבואנים תומפסון לישראל קיבלנו את ה- Thomson Elite גרסת ההולכה החיצונית למבחן ארוך טווח.
 נתונים טכניים:
מהלך: 125 מ"מ
משקל כולל ידית הפעלה, כבל ומוביל  568 גרם (קוטר 30.9)
מידות התאמה לשלדה: 30.9 , 31.6, 27.2

נקודות עצירה: התחלה וסוף, ניתן לקבוע את הגובה הרצוי בכל מקום בטווח המהלך.
שיטת הפעלה: ידית הפעלה מהכידון בלבד .
התקנה
התומפסון מבוסס הפעלה מכנית ע"י כבל המחובר לראש המוט, ככזה התקנתו פשוטה יחסית. המוט מגיע עם ערכת התקנה מלאה, כולל מדריך מפורט ואפילו סופית לכבל.  ההתקנה עצמה בלתי מסובכת בעליל, עם מחשבה רבה על פשטות ונגישות נוחה לכל חלק, למעשה הפעולה המורכבת ביותר היא התאמה של אורך הכבל לממדי שלדה. לטעמנו גם רוכב בעל כישורים טכניים בסיסיים יוכל להתמודד בהצלחה רבה עם התקנה עצמאית.
בשימוש
לרוב מוטות האוכף המתכווננים מגיעים עם חופש מובנה מסוים עוד "מהקופסא", במקרה של התומפסון, כלום! המוט יציב כמו מוט אוכף רגיל מתוצרתם, אין כל  חופש צידי או כל חופש אחר. תושבת האוכף היא "תומפסונית" לכל דבר ועניין, דהיינו עבודת CNC מדויקת, יציבה, ומחזיקה את האוכף במקומו גם ללא הידוק חזק במיוחד. עבודת המוט היא חלקה ביותר גם לאחר שלושה חודשי שימוש אינטנסיבי ביותר על מספר זוגות אופניים כולל בתנאי בוץ. ידית התפעול הקטנה עשויה גם היא ב CNC כמובן, היא אינטואיטיבית מאוד לתפעול ומאפשרת התקנה בשני צידי הכידון. 
סיכום:
מוטות אוכף מתכוונים עם כבל אשר מחובר לראש המוט וזז יחד איתו, הם אומנם חדשות ישנות ופחות אופנתיות, אך על אמינות משפחת מוטות אלו אי אפשר לערער. מעבר לכל המאפיינים ה"תומפסוניים" במראה ובאיכות הייצור, ה- Elite הוא מוט מעולה. בשלושת חודשי השימוש שלו הוא לא שינה מאומה מתכונותיו, אין חופשים, אין ירידה באיכות העבודה, ואין צורך בטיפול.
יותר: איכות יצור, עבודה חלקה ללא חופשים, התקנה פשוטה.
פחות: מחיר, אבל על איכות משלמים.
 

 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם