מבחן ביגוד חורף מבית Bontrager

מבחן ביגוד חורף מבית Bontrager
יבואן www.ctc.co.il:

נתחיל בווידוי, קר לי, כמעט תמיד, לא ניכנס ללמה וכמה (חנון)  אבל לא נדיר לראות אותי חמוש בשרוולי ידיים וברכיים גם ברכיבות אביביות. מצד שני גשם ובוץ לא מפריעים לי, מה שהפך את המבחן הבא לציוד החורף של בונטרגר, למהנה במיוחד במהלך ינואר הסופתי ובפרט תוך כדי ה"מתיש לכיש", מירוץ הגראבל של בייק-וואי, שהיה משופע בגשם, בוץ, אוזניים שבורות וטמפרטורות נמוכות. צחי אוחבסקי הרחיב על כך בכתבה בגליון זה.
על מותג בונטרגר קצרה היריעה מלתאר לפחות הפעם, נספר רק שקיט' בונטרגר האיש והאגדה, אחד מחלוצי תכנון וייצור אופני ההרים, הפך לחלק מתאגיד TREK לפני כעשרים שנה ומאז מתמקד בייצור ותכנון חלקים, אביזרים וביגוד איכותי לרוכבים. סיסמת החברה: שימושיות וביצועים במקום הראשון, גימיקים ואופנה זמנית - פשוט לא.
היידה למבחן,
ברשותכם נסקור את הפריטים בגישת BOTTOM-UP,  פשוט כי ככה יותר קל למצוא את מקור הבאגים... או משהו כזה.


גרביים תרמיות-  Bontrager Race Thermal Woolמחיר: 90  ש"ח
מידה במבחן:  L - פיקס למידת נעל 45
נתחיל בשורה התחתונה מדובר בגרביים נפלאות. מחממות מעולה לכל אורכן בתחילת הרכיבה כשממש קר, ומצד שני לא אטומות אלא מנדפות היטב לאחר שהגוף מתחמם - זאת תודות להרכבן המכיל 75%  צמר מרינו מפנק.
רטיבות וגשם לא הפריעו גם הם לשימור החום ובזאת נוכחתי לתדהמתי כשהתברר לי בתום מספר רכיבות, שלמרות שהגרביים היו ספוגות לחלוטין במי-בוץ, טמפרטורת הרגל נשארה סבירה - ושוב תודות לצמר המרינו המופלא.
עיצובית- גימור הגרביים משדר איכות והלוגו אמנם לא קטן אך עדין ובטוב טעם.
שרידותית-  גם לאחר כמה רכיבות בוץ נדיבות מלוות בכביסות הכרחיות, צורת הגרב והאלסטיות שלה נשארו כחדשות.
יותר : חימום על יבש ועל רטוב, נידוף, אורך.
פחות :  90שח לגרביים, ואפילו תרמיות  זה לא מעט.


 
ערדליים- Bontrager RXL Stormshell MTBמחיר:  290 ש"ח
מידה במבחן: XL - מומלץ למדוד על נעל רכיבה לפני הקניה!
ערדליים תמיד נתפסו בעיניי כרכיב כבישוני למהדרין, זאת גם הסיבה שהתלבטתי לא מעט אם בכלל לנעול אותם במירוץ של זיו. ככל שנקפו הדקות לקראת הזינוק ראיתי יותר ויותר רוכבים מעורדלים ולאחר התייעצות קצרה עם צחי, כתבינו לענייני רכיבות כואבות, אצתי רצתי להרכיבם…. וטוב שכך!
תודות לרצועת ההידוק ולמנגנון הרכיסה האיכותי, ההרכבה הייתה מהירה ונראה שההידוק לנעל מוקפד מחד אך לא לוחץ על הרגל מאידך. נציין גם את המראה השחור הסולידי שעדיף בעיניי על עיצובים יותר צעקניים שנראו מסביב...  כנראה קטע של כבישונים.
אין לי שמץ של ספק שהשילוב בין הערדליים לגרביים מהסעיף הקודם תרם לא מעט לתחושת הנוחות שלי לאורך כל המירוץ, וגם במהלך גשם הסיכות שנמשך כשעתיים לא סבלתי מרטיבות או מקור באיזור כפות הרגליים. כל זה היה נכון עד שהגעתי לשלוליות  בוץ מאסיבי אותן חציתי בהליכה וכאן גם נמצא עקב האכילס של הערדליים (שבמפתיע לא נמצא באזור העקב). למרות ההידוק והאטימה הטובה מלמעלה, הרבה מאד מים, בוץ ותופינים אחרים הצליחו להשתחל מלמטה בין סוליית הנעל לערדליים ולהצטבר בקדמת הנעל, מעליה, בתוכה ובאופן כללי ברוב אזור החרטום.
תכלס לא נעים, אבל - לא נורא. זה לא באמת הפריע מבחינת קור, רק הפתיע כשפשטתי אותם בסיום.
יותר : בידוד מגשם ורוח, רוכסן ורצועת הידוק מאסיבים, עיצוב סולידי.
פחות : אטימה מלמטה, מאזור הסוליה.


 
מחממי ברכיים תרמיים-    Bontrager Thermal Knee Warmer
מחיר: 220 ש"ח
מידה במבחן: L
מחממי הברכיים הם ללא ספק פריט החורף החשוב והשכיח ביותר בארסנל ביגוד החורף של הרוכב הישראלי. האפשרות של שימוש בעת הצורך וקיפול/ הורדה בעת התחממות הופכים פריט זה לפופולרי מאד בעיקר בקרב רוכבי השטח.
כאמור, אני רוכב הרבה עם  מחממי ברכיים, זולים ויקרים, פשוטים ומתחכמים, אני ממש לא בררן והתנאי היחיד שלי הוא שיהיו שחורים. עוד מכנה משותף למחממי הבירכיים שלי הוא שבשלב מוקדם או מאוחר של רכיבה מאומצת, הם מחליקים לי - וזה מקומם.
מחממי הברכיים הטרמיים של בונטרגר לא לוקחים צ'אנסים עם שכמותי, יש תוויות מי לימין ומי לשמאל, גריפים מסיליקון למטה ולמעלה, ותפרים אסטרטגיים המבטיחים התאמה אנטומית מלאה לאזור הברך ואחוריה.
בנוסף הם אלסטיים כמצופה וחמים ונעימים אפילו מעל למצופה.
ניסיתי הכל, גשם, בוץ, זיעה ,רגל מכווצת מקור, רגל נפוחה מחום, רכיבה, הליכה, ריצה, טוסטר משולשים אבל גם לאחר שימוש ארוך ואינטנסיבי הם לא זזו מהברך! בנוסף, גם פה התקיימה ההבטחה לבידוד הגוף לטובת חום תוך כדי נידוף יעיל של זיעה בעת מאמץ.
לטעמי, למרות מחירם המרתיע, הם נותנים תמורה מלאה, מוצר מושלם.
יותר : התאמה מושלמת, בידוד טוב מקור, נידוף מעולה.
פחות : לא מצאנו.

 
כפפות- Bontrager Race Windshell glove RXLמחיר: 220 ש"ח
מידה במבחן: L
גם במקרה הכפפות חשוב היה למדוד את מידת ההתאמה ליד ולא להסתמך על ניסיון העבר, אם אני בדרך כלל משתמש בכפפות XL פה הופתעתי לגלות שדווקא מידה L יושבת עליי בנוחות חמימה.
העיצוב הוא שוב שחור סולדי עם פס אדום קטן וסטייליש, אבל לנועזים שבינכם מחכות גם כפפות בצבע ירוק-סטיקלייט שיראו למרחוק.
הכפפה אינה כפפת הקור הקיצוני של המותג אלא מוגדרת כחוסמת רוח וגשם קל ומיועדת לטמפרטורות של סתיו אמריקני - כלומר מושלם לחורף הישראלי.
עוד פיצ'רים בולטים היו: רצועת סגירה אלסטית נוחה וחסונה, נקודות גריפ סיליקון לאחיזה טובה בתנאיי רטיבות, מחזירי אור ליד הלוגו הבולט... ופינת ניגוב באזור האגודל (ניגוב לאף אם למישהו היו ספקות).

האמת שהיו לי ציפיות שאותן נקודות סיליקון יאפשרו גם את תפעול מסך המגע של הטלפון אבל הניסיון לא צלח. מה שכן, הכפפה תפקדה באופן מושלם ברכיבות בוקר קרות  ובתנאים של מקלחות גשם מזדמנות. גם פה למרות שהרוח החזקה נחסמה ביעילות, עדיין הורגש איוורור עדין שמנע מהידיים ל"התבשל".

לרכיבה בתנאי שלג או גשם כבד עדיף יהיה כנראה להשתמש בכפפות אטומות יותר (או פשוט להישאר בבית). מנגד לרכיבות אביב-קיץ גם לא הייתי שוקל להשתמש בהן אלא בכפפות קלות ומאווררות יותר - בקיצור, מדובר בכפפות מצוינות למטרתן - חורף ישראלי קריר.
יותר : נוחות, בידוד טוב מרוח וגשם קל, נידוף ואיוורור .
פחות : כפפות לחורף ישראלי - פחות מתאימות לשאר העונות, לא עוברות מסך-מגע .


 
גופיה תרמית ארוכה Bontrager B2 baselayerמחיר: 400 ש"ח
מידה במבחן : XL
החורף שלנו מתאפיין בהבדלי טמפרטורה  גדולים יחסית בין שעות הבוקר המוקדמות  לבין יתר שעות היום, לכן שכבות בסיס הם אחד מפרטי הלבוש המתאימים ביותר לרוכב המקומי. מחד שכבת הבסיס חייבת ליצור בידוד מפני הטמפ' הנמוכה ומאידך היא צריכה לנדף זיעה ולא  להתחמם מידי, על מנת לאפשר שימוש רציף ללא "התקלפות".
יחסית לגופיות תרמיות אחרות המשמשות כשכבת בסיס, פה מדובר על חולצה קלילה ואפילו נאת מראה החובקת את הגוף בלי לחנוק אותו, יתרה מכך, גם הלוגו החביב יכול להציץ אל העולם ברגע שהעניינים מתחממים קצת ואפשר לפתוח את רוכסן המעיל.
גם כאן חשוב ומומלץ ללבוש את החולצה במשך כמה דקות לפני שקורעים את הטיקט, לפחות במקרה שלי מידת ה L הרגישה נפלא, אבל לאחר כמה דקות הרגשתי לחץ ונימול ביד שמאל, בדיקת דופק זריזה הרגיעה שאין מדובר באירוע לבבי, אבל רק כשעברתי למידה הגדולה יותר (בעלת הבדל מידות מינורי ביותר)  קל גם הלחץ על היד הטרופה.
בכל מקרה, בזמן רכיבה ברוח ובגשם החולצה שמרה על חום הגוף תוך כדי נידוף זיעה מעולה - הסוד פה טמון בשילוב נכון בין בד חוסם רוח באזור החזה והכתפיים והצמר המנדף באזור הגב והזרועות.

גם פה, כמו בכפפות חסינות-הרוח, מדובר בחולצת בסיס שתתאים לפי הגדרת היצרן (6-12 מעלות) לחורף הישראלי, לעונות המעבר מומלץ דגם ה B1 הקליל ולתנאים קיצוניים יותר דגם ה B3 המחוזק.
יותר : נוחות,הגנה טובה מרוח, נידוף מעולה, שמירה על חום הגוף.
פחות : מחיר

 
 
מעיל רוח   Bontrager Race Convertible Windshell
מחיר: 530 ש"ח
מידה במבחן: XXL
אחד הפתרונות לימים קרים נטולי גשם כמו רוב ימי החורף שלנו הוא מעיל רוח אשר מונע את חדירת הקור ללא איטום מלא ומסורבל כפי שמעניקים מעילי גשם שונים. מעיל הרוח שבמבחן היה קליל ומתכווץ בקלות וכמו כן בעל שרוולים ושכמיה הניתנים לפירוק מהיר כאשר הטמפרטורה עולה  ויש צורך רק בווסט ייצוגי.
למרות שמידת ה XL התאימה לי ברמה התאורטית, ויתרתי על המראה התחרותי הצמוד ובחרתי במידה הגדולה היותר כדי להרגיש קצת יותר חופשי ומאוורר. גם הפעם נבחר הצבע השחור הסולידי (והמרזה)  למרות שהמעיל מגיע בצבעים נועזים יותר.
לאורך כל תקופת המבחן, המעיל  שימש אותי יותר מכל פריט אחר ומימדיו הצנועים בעת קיפול הפכו אותו לבן לוויה קבוע בתחילת רכיבות הבוקר. למרות מראהו הדקיק והתחושה הקלה שהוא משדר המעיל בהחלט עושה את העבודה ומגן מרוח ומגשם קל (גם כזה שנמשך כשעתיים...). בעת רכיבות ארוכות המעיל סיפק אוורור מספק תודות לפתחים הפזורים במקומות אסטרטגיים מתחת לבית השחי, זאת בניגוד למעילי גשם קלים אחרים (הידועים גם בשם "מיקרו מבשלות").בנוסף, נהניתי גם מאופציית פירוק השרוולים והשכמיה, אלה מתפרקים כמקשה אחת עם פתיחת שני רוכסנים יעילים, מנגנוני הרכיסה אמנם נראים עדינים אולם לא נרשמה כל בעיה בפירוק וההרכבה המהירים תודות לתכנון מבריק שניכרת בו המחשבה. לאחר הפירוק, יחידת השרוולים מצאה את מקומה בכיס האחורי החיצוני של המעיל שהפך לווסט, הכיס הוא בעל פתח צד ורוכסן אנכי - כראוי ממוצר הבא להתמודד עם תנאיי גשם.
עוד נציין את הכיס החיצוני  הקדמי שנמצא ממש באיזור החזה ומאפשר שליפה מהירה של ציוד חיוני, או טלפון לסלפי חיוני לא פחות.
יותר:  וורסטיליות,הגנה טובה מרוח וגשם קל , איוורור.
פחות : רשת לבנה בגב הווסט, מעט מחזירי אור (בדגם השחור)


 
בנדנת חורף- Bontrager Windshell Skull Cap


מחיר: 125 ש"ח
מידה: אחת ואין מלבדה
אחרונה חביבה נבחנה בנדנת החורף-לייט של המותג, אשר ספקה הגנה טובה מרוח ועמידה טובה גם בתנאי גשם קל. לא בדקתי, אבל מצאתי בה גם פתח אחורי מיוחד למי שמתחזק/ מתחזקת שיער ארוך שזור לקוקו.
אין הרבה מה להוסיף מעבר לכך שהבנדנה הקלילה עשתה את עבודתה כראוי ועשתה זאת תוך שהיא נראית הרבה יותר טוב מבאף שמנסה לכסות גם את האוזניים.

 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם